Koalice vede spory nad zákonem na ochranu whistleblowerů

Vydáno 27. 04. 2016

Ministr financí Andrej Babiš oznámil v pondělí 25. dubna záměr předložit návrh zákona na ochranu oznamovatelů korupce (tzv. whistleblowerů).

PL - ČT 24 - WB

Záznam rozhovoru ve Studiu ČT 24 s Petrem Leyerem, vedoucím Právní poradny TI | zdroj: Česká televize

 

O týden dříve, v pondělí 18. dubna, představil Úřad vlády a ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier analýzu legislativních řešení téhož tématu, která preferuje, spíše než zcela nový zákon, úpravu stávajících norem zákoníku práce. Jiří Dienstbier svůj krok vysvětluje nevalným úspěchem komplexní úpravy u našich sousedů na Slovensku a lepší politickou prosaditelností tohoto řešení. Může se tedy jednat o promarněnou šanci na opravdu kvalitní ochranu whistleblowerů.

Cílem zákona z dílny ministrů financí a spravedlnosti je zajištění ochrany oznamovatelů korupce, především snaha o zabránění šikany ze strany zaměstnavatele a ukončení pracovního poměru. Nový zákon by měl chránit zaměstnance veřejné i soukromé sféry, vojáky z povolání i příslušníky dalších bezpečnostních sborů. Ministr Babiš se vyjádřil tak, že zákon podá přímo do sněmovny, aby bylo možné o zákonu diskutovat, jelikož průběh předložení zákona skrze legislativní radu vlády shledává jako zdlouhavý a neefektivní.

    www.zapiskej.cz | fotografie: Antonín Kratochvíl | #Zapískej

    Petr Leyer, vedoucí právní poradny Transparency International, zhodnotil tyto dva návrhy v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Z jeho pohledu mají oba návrhy mezery a z pohledu TI nejsou podpořitelné. „Návrh, který předložil Úřad vlády a ministr Dienstbier jde konzervativnější soudní cestou, takže ta ochrana je tam až ve chvíli, kdy postih nastane, což považuji za jedno ze slabých míst,“ řekl Petr Leyer. Zaměření Babišova návrhu na korupční a daňovou činnost je však také nedostatečné, protože whistleblowing je širší téma, které si žádá širší ukotvení. Postoj TI k oběma návrhům je takový, že si oba žádají značné úpravy, pokud by některý z nich měl projít. „Ne se na to vykašlat, ale každý má svoje pozitiva a v ideálním případě, když to řeknu zjednodušeně, tak při nějaké vhodné kombinaci by z toho mohl být možná celkem prospěšný zákon,“ dodává Petr Leyer.

    TI vede kampaň za přijetí kvalitního zákona na ochranu whistleblowerů, kterou můžete svým podpisem na www.zapiskej.cz podpořit i vy a to do 30. dubna. #Zapískej, když vidíš faul!


    Štítky: Whistleblowing , Mapování korupce , Profesionální státní správa , #Zapískej

    Sledovat novinky

    Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

    Podpořte nás

    Bojujte s námi proti korupci

    PODPOŘTE NÁS

    Bojujte proti korupci s námi.