Téma: Právní Poradna TI

3010

Česká Lípa chce zadat zakázku na provoz MHD bez soutěže

Česká Lípa se rozhodla, že bude veřejnou dopravu ve městě a okolí řešit zřízením nového dopravního podniku, ve kterém by však měla menšinový vlastnický podíl. “Strategickým partnerem” v dopravním podniku by měla být společnost BusLine a.s. Ta může tímto způsobem získat zakázku na provoz MHD bez jakékoli soutěže.

1708

Veřejná debata v Mělicích: stavba nového mostu

Most mezi obcemi Valy a Mělice (součást Přelouče) a navazující dopravní úpravy znepokojují obyvatele Mělic. Místní se domnívají, že s vybudováním nového mostu a úpravou podjezdu pod blízkým viaduktem bude do jejich obce přivedena kamionová doprava, která jim zásadně sníží kvalitu života. Obyvatelé Mělic se obrátili na Právní poradnu TI se žádostí o pomoc.

3105

Martina Mikolášková v rozhovoru TI: „Pro úspěšné a efektivní právní poradenství je zásadní, aby klient začal podnět řešit včas“

Vedoucí Právní poradny TI Martina Mikolášková shrnuje v rozhovoru činnost, úspěchy a úskalí právního poradenství v nevládní neziskové organizaci.

1204

Na naši právní poradnu se letos obrátilo už přes 100 z vás

Stali jste se někdy svědky korupce, nesprávného úředního postupu nebo nehospodárného zacházení s veřejnými prostředky? Právě s takovými problémy Vám může pomoci bezplatná právní poradna TI. Na zkušené právníky naší poradny se ročně obrací přes 500 osob ze všech koutů republiky. Pro některé máme jednoduchou odpověď, s desítkami spolupracujeme dlouhodobě.

0802

Financování vodárenství v ČR

TI se průběžně zabývá otázkou veřejných financí, které se pohybují v segmentu vodárenství. V minulosti došlo na mnoha místech k privatizaci obecních vodáren takovou formou, že provoz resp. dodávky vody zajišťuje soukromá (často nadnárodní) společnost a infrastrukturu vlastní místní samospráva, která pobírá nájem za její využívání soukromou společností.

0502

BulleTIn #1 – Speak Up

Pro naše členky a členy Klubu Transparency International (individuální i firemní podporovatele) jsme připravili BulleTIn, […]

0601

Příručka pro práci s otevřenými zdroji dat

Jednou ze stěžejních oblastí, kterým se věnuje Právní poradna Transparency International – Česká republika, o.p.s. je svobodný […]

2212

Shoda okolností, nebo whistleblowing?

TI se prostřednictvím právní poradny začala na podzim 2015 zajímat o publikační praxi na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.

1012

První chráněná dílna se vrací

Na kauzu První chráněné dílny upozornila na tiskové konferenci TI již v létě. Nyní se kauze začínají věnovat i média.

0912

Protikorupční rok 2015?

V rámci Mezinárodního dne boje proti korupci, který připadá na dnešní den, Transparency International – Česká republika, o. p. s. přináší shrnutí a hodnocení toho nejpodstatnějšího, co se za uplynulý rok 2015 na tomto poli odehrálo.

0611

Dnes uběhlo přesně 366 dní od aféry LuxLeaks. Pojďme si připomenout, kdo je to Antoine Deltour.

Antoine Deltour je hlavní “whistleblower” v aféře LuxLeaks. Před rokem v listopadu 2014 pomohl odhalit rozsáhlý systém daňových dohod mezi Lucemburskem a 340 velkými nadnárodními firmami. Tyto dohody firmám umožňovaly zásadním způsobem snižovat vyšší zdanění. V některých případech jim tyto dohody zajistily, že v Lucembursku platily daň nižší než 1 %.

0211

Nestihli jste zářijovou konferenci o whistleblowingu? Nevadí!

Nezisková organizace Oživení o. s. přináší záznam z mezinárodní konference pod názvem „Výzva pro Českou republiku: Whistleblowing jako ochrana finanční zájmů a občanů EU“, kterou pořádala 17. a 18. 9. tohoto roku.