Nestihli jste zářijovou konferenci o whistleblowingu? Nevadí!

Publikováno: 2. listopadu 2015

Nezisková organizace Oživení o. s. přináší záznam z mezinárodní konference pod názvem „Výzva pro Českou republiku: Whistleblowing jako ochrana finanční zájmů a občanů EU“, kterou pořádala 17. a 18. 9. tohoto roku.

YouTube kanál Oživení o. s. | Oživení o. s.

Jedním z přednášejících byl také David Ondráčka, ředitel TI, který se zúčastnil debaty „Oznamovatel a jeho klíčová role při vyšetřování trestné činnosti.“ Dále v rámci diskuzního panelu vystoupili Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze a Václav Láska, senátor pro Prahu 5 a 13 s podporou SZ, KDU-ČSL a Pirátů. Debatu moderovala Pavlína Kvapilová.

Další videa můžete zhlédnout na YouTube kanálu Oživení o. s.

Také můžete podpořit vznik nového zákona na ochranu whistleblowerů v rámci kampaně TI #Zapískej na www.zapiskej.cz, protože čím více lidí zapíská, tím hlasitěji bude slyšet naše výzva. Můžete nám také pomoci sdílet kampaň mezi Vašimi přáteli nebo na sociálních sítích, stačí nás zmínit třeba s #zapiskej.

www.zapiskej.cz | fotografie: Antonín Kratochvíl | #Zapískej

Whistleblowing je anglický výraz odvozený od slovního spojení „to blow the whistle“, tj. zapískat na píšťalku neboli v přeneseném smyslu upozornit, že se nehraje podle pravidel. Whistleblower poskytuje informace osobám nebo institucím, které mohou oznamovanou skutečnost prověřit a případně zakročit. Nejde tedy jen o samotné oznámení, ale také o nalezení smysluplného řešení. Jde o nástroj ochrany veřejného zájmu, který podporuje osobní odpovědnost, a zároveň o nenahraditelný zdroj informací nejen při odhalování jednání korupční povahy, ale také při odhalování činností ohrožujících zdraví lidí nebo životní prostředí.