Financování vodárenství v ČR

Vydáno 08. 02. 2016

TI se průběžně zabývá otázkou veřejných financí, které se pohybují v segmentu vodárenství. V minulosti došlo na mnoha místech k privatizaci obecních vodáren takovou formou, že provoz resp. dodávky vody zajišťuje soukromá (často nadnárodní) společnost a infrastrukturu vlastní místní samospráva, která pobírá nájem za její využívání soukromou společností.

Ceny vody v ČR - header

Ceny vody v okresech ČR | zdroj: www.pravdaovode.cz/cena-vody/

V poslední době mnoho města a obcí poznalo, že tento provozní model je nevýhodný jak pro ně samé (nájemné nestačí na opravu infrastruktury, omezené možnosti získat dotace, zisk plyne soukromým společnostem místo veřejnému rozpočtu), tak i pro občany, kteří často platí za vodu více, než kdyby provozovatelem byla sama obec. Naposledy se v této věci obrátilo na Evropskou komisi i Hlavní město Praha. ČTK – Praha podá stížnost k Evropské komisi kvůli smlouvě s PVK.

TI podala v roce 2014 na konkrétní případ privatizace vodárny ve Zlíně trestní oznámení, jehož šetření stále probíhá. V této souvislosti se lze např. podívat na cenu vody v okrese Zlín a okresech okolních, ale i na jiných místech v ČR, pomocí mapy aktuálních cen vody na webu Pravda o vodě zde.


Štítky: Mapování korupce , Právní Poradna TI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.