Sojka nebo udavač? Co zaznělo na středeční akci #Zapískej ve Světozoru

Vydáno 26. 10. 2015

Na akci ke kampani #Zapískej jsme se 21. 10. sešli v Kině Světozor na promítání filmu Serpico. Celá událost se nesla v tématu whistleblowingu – poděkování partnerům naší kampaně a vysvětlení cíle kampaně, filmová klasika v podání Al Pacina jako policisty a whistleblowera Franka Serpica a na závěr panelová debata s Pavlem Nechalou (spolupracovník Transparency International Slovensko), Daliborem Fadrným (Úřad vlády ČR) a Petrem Leyerem (Právní poradna TI).

  • David Ondráčka, ředitel TI vítá diváky na #Zapískej ve Světozoru. www.zapiskej.cz #zapiskej | zdroj: TI

Po shlédnutí filmové klasiky mohli diváci zůstat ještě na panelovou debatu, v rámci které jsme řešili obecný pohled na whistleblowing a srovnání českých legislativních návrhů se slovenskou legislativní úpravou.

Dalibor Fadrný z Úřadu vlády viděl budoucnost českého zákona optimisticky: „Současná vláda se zavázala k přijetí tohoto zákona a to v druhé polovině svého funkčního období, takže do konce roku bychom měli mít alternativy zákona, inspirovat se budeme zákonem na Slovensku, předložen vládě by měl být do června 2016 a s účinností do června 2017.

Podnětné dotazy padaly z řad publika. Jednou z nejčastějších otázek bylo, zda není třeba ukazovat vzorové případy.

Je obtížné prezentovat živé kauzy, jelikož se dbá na anonymitu jedince. Mnohdy sami whistlebloweři nechtějí veřejně vystupovat a sdílet své příběhy. Možná s velkým odstupem času,“ komentoval problém vedoucí právní poradni TI Petr Leyer.

Jeden z dotazujících trefil poměrně bolavé místo problematiky – chybějící český ekvivalent pro slovo whistleblower, který by neměl negativní konotaci. Sám navrhl pojmenování „sojka“.

Já v souvislosti s přípravou zákona oslovil jazykovědný institut Ludovíta Štúra, poslali mi analýzu na 10 stran o tom, že jednoslovný název má vždy negativní tendenci, proto my používáme „oznamovatel korupce“. Uvidíme, třeba nás budete inspirovat svými nápady vy v Čechách,“ podělil se Pavel Nechala o svou zkušenost z přípravy slovenské verze zákona.

Obecně panovala shoda na potřebě změnit vnímání veřejnosti a na nutnosti přijmout v ČR zákon v nejkvalitnější možné podobě, tak jak o to usilujeme v kampani #Zapískej.

Pokud jste svým podpisem výzvu na www.zapiskej.cz ještě nepodpořili, neváhejte. Čím více lidí zapíská, tím hlasitěji bude naše výzva slyšet!

 

DĚKUJEME PARTNERŮM ZA PODPORU!

HAVASPR_Prague_logo

Antonín Kratochvíl - podpis

US Embassy Prague - logo

MVCR - logo


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Whistleblowing , Právní Poradna TI , #Zapískej

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.