Téma: Hospodárnost veřejných rozpočtů

0106

Pět otázek k radarům pro pondělní zasedání Bezpečnostní rady státu

V pondělí 4. června 2018 se sejde Bezpečnostní rada státu ohledně zakázky Ministerstva obrany ČR na dodávku mobilních radarů za 3,5 miliardy korun. Tato zakázka byla koncipována formou mezivládní dohody již za předchozího ministra Martina Stropnického, nicméně podepsána měla být až dalším ministrem.

2405

TI obdržela odpověď pražského radního k plánovanému developerskému projektu metra D za 60 miliard korun

Radní Petr Dolínek odpověděl (po druhé urgenci Transparency International) na otázky k připravované spolupráci s developerskou společností Penta nad projektem linky D pražského metra. TI se ptala členů Zastupitelstva hlavního města Prahy (HMP) na detaily plánovaného společného podniku, který má podle vedení HMP přispět k rychlejšímu výkupu pozemků a developmentu kolem nových stanic metra.

2405

BusLinu jsme v České Lípě zkřížili cestu

Více než půl roku jsme aktivně poukazovali na problematickou smlouvu v České Lípě. Zastupitelstvo města plánovalo podepsat spolupráci o vzniku společného podniku se soukromým dopravcem společností BusLine, a to bez výběrového řízení. Na celou kauzu nás upozornil whistleblower. Spolu s organizací Oživení jsme vyzvali zastupitele, aby své rozhodnutí přehodnotili. A minulý týden se tak skutečně stalo.

1505

Firma Zemanova poradce se dostala ke spolupráci s Čeprem. „Zeptal jsem se, jestli mají zájem,“ říká Nejedlý

Poradce prezidenta Martin Nejedlý rozjel se společníky byznys se stlačeným zemním plynem. Jen krátce nato se dostali ke spolupráci se státním podnikem Čepro. Jak k tomu došlo? „Zeptal jsem se,“ popisuje lakonicky Nejedlý kontrakt, díky kterému si od Čepra pronajímají místa pro provoz plnících stanic na CNG.

2704

Developerský projekt metra D má pro příštích 20 let potenciál kauzy v řádech desítek miliard a radní tajnůstkaří, varuje TI

Transparency International (TI) vyzvala minulý týden otevřeným dopisem zastupitele hl. města Prahy (HMP), aby zodpověděli nejasnosti týkající se spolupráce se společností Penta v rámci projektu metra D v předpokládané hodnotě 60 miliard korun.

1704

Proč a jak sledovat toky veřejných financí?

Jedním z nezbytných předpokladů pro porozumění veřejnému sektoru je schopnost udržovat si přehled o distribuci veřejných peněz. Především o veřejných zakázkách, dotacích a smlouvách státních institucí, ale i o hospodaření státu či měst.

1303

Zapomenutá smlouva za půl miliardy. Dopravní podnik platí za pronájem aut, která mu přitom dřív patřila

Pražský dopravní podnik už sedmým rokem platí desítky milionů korun ročně za pronájem vozů, které mu dříve patřily. Smlouvu, která vznikla v době, kdy dopravní podnik řídil Martin Dvořák, nelze vypovědět a do jejího skončení zaplatí městská společnost firmě KARIR zhruba půl miliardy korun. Oslovení pražští zastupitelé o kontraktu nevědí. Další souvislosti problematické smlouvy odkrývá pořad Reportéři ČT.

0103

Transparency International žádá vysvětlení od Skupiny ČEZ k pochybné transakci v Bulharsku

Státem spoluvlastněný energetický gigant ČEZ (70 % podíl vlastní ČR) se rozhodl prodat svá aktiva v Bulharsku, konkrétně sedm svých společností. Podle několika zdrojů se cena transakce pohybuje kolem 280 milionů eur. Nejasnosti však vyvolávají klientelistické a majetkové struktury kolem kupujícího – společnosti Inercom Bulgaria EAD.

0702

Zakázky za stamiliony získaly v Lánech firmy spjaté s Mynářem a jeho lidmi

Stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů. Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana.

0602

Některé silnice se záhy po rekonstrukci rozpadají. Může za to nízká cena, tvrdí stavbaři

Nejnižší cena – takové kritérium nejčastěji vítězí při vypisování veřejných zakázek v Česku. Podle některých dodavatelů je to mnohdy na úkor kvality. Třeba silnice mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví se po rekonstrukci během roku prakticky rozpadla.

2401

Férové veřejné zakázky v ESI fondech

Veřejné zakázky jsou klíčovým aspektem veřejných investic, jsou součástí našeho každodenního života. V rámci Evropské unie představují asi 19 % HDP a připadá na ně přibližně 48 % prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů.