Transparency International žádá vysvětlení od Skupiny ČEZ k pochybné transakci v Bulharsku

Vydáno 01. 03. 2018

Státem spoluvlastněný energetický gigant ČEZ (70 % podíl vlastní ČR) se rozhodl prodat svá aktiva v Bulharsku, konkrétně sedm svých společností. Podle několika zdrojů se cena transakce pohybuje kolem 280 milionů eur. Nejasnosti však vyvolávají klientelistické a majetkové struktury kolem kupujícího – společnosti Inercom Bulgaria EAD.

Budova Skupiny ČEZ | zdroj: iHNED.cz

Jaká jsou aktuální zjištění?

Blízká přítelkyně majitelky Inercomu Ginky Varbakovové je bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Ta vzhledem k možnosti podjatosti preventivně odstoupila.

Transakce měla být financována offshorovou firmou Score Trade, protože Inercom nedisponuje dostatečným obnosem. Financování mělo proběhnout třemi způsoby: vlastními zdroji, bankovními zárukami a úvěrovými smlouvami s offshorovými společnostmi Score Trade, Euro Star OOD a Global Victory Trust.

Za prvními dvěma společnostmi má stát rusko-gruzínský miliardář Paata Gamgoneišvili, mimo jiné ředitel komerční banky Slavjanskij Credit. Ten figuroval v globálních kauzách offshorových společností a prázdných schránek Paradise Papers či Offshore Leaks, a to v pozici konečného vlastníka několika společností obsažených v databázích.

Bankovní záruky mají být podle veřejných zdrojů od finančních institucí Unicredit Bulbank a první investiční banka Fibank. Druhá jmenovaná se vyskytuje v materiálech Wikileaks, kde je poukazováno na diskutabilní původ peněz zakladatelů. V uvedených dokumentech se o Fibank zároveň píše jako o jedné z nejagresivnějších bank, která se zároveň pohybuje v temném prostředí. 

Vlády si musí být naprosto jisté, že státem vlastněné koncerny a společnosti, které poskytují základní veřejné služby, mají ty nejvyšší standardy transparentnosti a odpovědnosti,” vysvětluje Patricia Moreira, ředitelka sekretariátu Transparency International. „Vlády Bulharska i České republiky by měly rozptýlit náznaky jakékoliv podezřelé činnosti týkající se dohody mezi Skupinou ČEZ a společností Inercom.  Údaje o všech dotčených stranách musí být bezpodmínečně zveřejněny, pokud má být dohoda mezi společnostmi uzavřena.”

David Ondráčka byl v úterý 6. března 2018 hostem Interview Plus k transakci Skupiny ČEZ v Bulharsku | zdroj: Český rozhlas Plus

Nemůže ČEZ posloužit jako prostředník pro praní špinavých peněz? 

ČEZ se jako polostátní firma nesmí zaplétat do obchodních vztahů se skupinou lidí, kteří mají nejasné majetkové vazby, kontroverzní pověst a patří do klientelistických sítí. ČEZ se vystavuje riziku, že může sloužit jako nástroj pro vyprání špinavých peněz. Otázkou tedy je, jak probíhalo v ČEZu hodnocení rizik. Veřejnost by se měla dozvědět detaily a pozadí této transakce,“ říká David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

Vyšetřování transakce, které v současnosti provádí Národní agentura pro příjmy, musí být důkladné a zcela transparentní,” říká Kalin Slavov, ředitel Transparency International Bulharsko. „Vypadá to, že konečný vlastník kupující společnosti se snaží skrýt svoji identitu. Pokud bude transakce pokračovat, pak bude kapitál s neznámým původem z offshorových společností použit ke koupi majoritního hráče klíčového sektoru na trhu v Evropské unii. To představuje velmi vážné nebezpečí pro bezpečnost země. Pokud se energetický sektor dostane do neznámých rukou, následky pro Bulharsko mohou být velmi vážné,” dodává Slavov.

Skupina ČEZ by o této byznysové transakci měla informovat jasně a transparentně, a to jak akcionáře, tak i širokou veřejnost. Existují oprávněné obavy, že by tento obchod mohl být zneužit v politickém boji o vliv nad tímto energetickým gigantem.

Připojujeme také odkaz na zprávu Transparency International v Berlíně.


Štítky: Hospodárnost veřejných rozpočtů , Daňové ráje

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.