Developerský projekt metra D má pro příštích 20 let potenciál kauzy v řádech desítek miliard a radní tajnůstkaří, varuje TI

Aktualizováno 27. 04. 2018

Transparency International (TI) vyzvala minulý týden otevřeným dopisem zastupitele hl. města Prahy (HMP), aby zodpověděli nejasnosti týkající se spolupráce se společností Penta v rámci projektu metra D v předpokládané hodnotě 60 miliard korun.

Metro v Praze | zdroj: TI

Mimo jiné jsme se dotazovali: Proč je stanoven podíl ve společném podniku (joint venture) 51 % ku 49 % ve prospěch Penty? Jak bude probíhat kontrola nové entity? Co vloží do projektu Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) – pozemky? A co soukromý partner? Jak bude nastaveno rozdělení zisku mezi DPP a soukromým investorem (případně dalšími zakládanými dceřinými společnostmi)?

Hlavnímu městu jsme chtěli poskytnout 30 dnů na odpověď, ale náhlý spěch Rady města, o kterém jsme se dozvěděli, vnáší do tohoto zásadního projektu novou dynamiku.

Už příští středu má o záměru proběhnout hlasování, a to v rámci uzavřené valné hromady DPP, kterou je Rada města. Tímto „elegantním“ postupem radní obejdou Zastupitelstvo HMP, nedojde tak k vysvětlení sporných míst, na které TI upozorňuje, a o projektu neproběhne ani žádná veřejná diskuse.

Vedení Prahy by takto zásadní projekt nemělo řešit za zavřenými dveřmi bez souhlasu a podrobné diskuse se zastupiteli, ale naopak sporné otázky otevřeně vysvětlit. Přijímat takto pokoutně jeden z největších projektů v Praze pár měsíců před komunálními volbami je neakceptovatelné.

„Tajnůstkaření radních vyřazuje ze hry nejen zastupitele, ale především samotné Pražany. Postavit metro D a využít ekonomický potenciál kolem stanic je správné, ale podmínky musí být pro město výhodné. Tady vzniká riziko nové miliardové kauzy, o které si budeme číst dalších 20 let. A i trestní odpovědnost budou mít radní,“ dodává David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

Jaké další konkrétní nesrovnalosti chceme zodpovědět, si můžete přečíst v našem dopise.

 

Transparency International ČR

Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispívá k iniciování systémových změn. Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy, např. kolem ROP Severozápad. TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

 


Štítky: Mapování korupce , Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

07/18

Hlasování radních se nekoná, jelikož byl návrh Náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) stažen

05/18

TI ČR po vícenásobných apelech obdržela odpověď od ZHMP

04/18

TI ČR posílá otevřený dopis členům ZHMP

03/18

TI ČR upozorňuje na existenci smlouvy, která nutí DPP už sedmým rokem platit desítky milionů korun ročně za pronájem vozů, které mu dříve patřily

12/17

Žalobci posílají I. Rittiga spolu s dalšími obviněnými před soud v kauze nevýhodné smlouvy na výrobu jízdenek

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.