Pět otázek k radarům pro pondělní zasedání Bezpečnostní rady státu
V pondělí 4. června 2018 se sejde Bezpečnostní rada státu ohledně zakázky Ministerstva obrany ČR na dodávku mobilních radarů za 3,5 miliardy korun. Tato zakázka byla koncipována formou mezivládní dohody již za předchozího ministra Martina Stropnického, nicméně podepsána měla být až dalším ministrem.
Radary MADR, ilustrační foto | zdroj: Charles Abarr
Kdo zastavil radary
Nové radary MADR od izraelského výrobce ELTA Systems měly nahradit zastaralé sovětské radary, a to s pomocí české společnosti RETIA. Zakázku však zastavila současná ministryně Karla Šlechtová s odkazem na „extrémně závažné nálezy“ inspekce ministerstva obrany.
Podle posledních mediálních vyjádření se má jednat především o bezpečnostní prověrku společnosti RETIA, kterou má společnost platnou do roku 2020, ale současně je v procesu přezkumu od Národního bezpečnostního úřadu. Zároveň s tím vyjádřila ministryně Šlechtová své znepokojení, že by radary nemusely být kompatibilní se systémy NATO.
Pět otázek pro BRS
Před pondělním zasedáním TI klade 5 otázek, které by měla Bezpečnostní rada státu zodpovědět i veřejnosti:
- Proč byla využita forma mezivládní dohody místo otevřenějších systémů výběru?
- Proběhl podrobnější průzkum trhu či výběrové řízení? Pokud ano, kdo se ho účastnil a jaké bylo doporučení výběrové komise?
- Jaké byly základní parametry/kritéria pro výběr radaru?
- Je pravda, že není jisté, zda bude možné napojit tento radarový systém na spojenecké systémy NATO?
- Souvisí očekávané angažmá Martina Stropnického jako velvyslance v Izraeli s výsledkem této zakázky?
Radary v politickém boji
Zbrojní zakázky často doprovází kontroverze, ať už kolem výběru dodavatele či akvizičního procesu. Jedná se o dlouhodobé projekty, u kterých se objevuje řada překážek.
„Tyto zakázky však plní jeden ze základních předpokladů fungování a zachování bezpečnosti státu a neměly by být nástrojem politického boje vnitrostranického, vnitrostátního ani diplomatického,“ upozorňuje analytik TI Milan Eibl.
TI v obranném sektoru
Snažíme se vést dialog o systémových a koncepčních akvizičních politik výzbroje Armády ČR. Ve spolupráci se zbrojními firmami usilujeme o důsledný compliance systém zbrojařského odvětví.
Zároveň celosvětově pracujeme s vládami na větší otevřenosti a profesionalitě akvizičních procesů. Transparency International ČR se tomuto sektoru věnuje dlouhodobě a pro rok 2018 jsme ho zařadili mezi naše priority.
Transparency International ČR
Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.
Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.
Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.
Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy, např. kolem ROP Severozápad.
TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru