TI obdržela odpověď pražského radního k plánovanému developerskému projektu metra D za 60 miliard korun

Vydáno 24. 05. 2018

Radní Petr Dolínek odpověděl (po druhé urgenci Transparency International) na otázky k připravované spolupráci s developerskou společností Penta nad projektem linky D pražského metra. TI se ptala členů Zastupitelstva hlavního města Prahy (HMP) na detaily plánovaného společného podniku, který má podle vedení HMP přispět k rychlejšímu výkupu pozemků a developmentu kolem nových stanic metra.

Budova Dopravního podniku hlavního města Prahy | zdroj: TI

TI na konci dubna oslovila Radu hlavního města dopisem, který mimo jiné akcentoval rizika majetkového podílu města (49 %), vkladů financí do společného podniku, formátu navrhovaného joint venture a kontrolních mechanismů města.

Odpovědi uvedené v reakci Petra Dolínka reagují na dotazy TI pouze povrchně. Pochybnosti o některých částech společného podniku tedy zůstávají.

„Z odpovědi P. Dolínka např. k otázce kontrolních mechanismů a způsobu, jakým budou minimalizována rizika finančních ztrát pro město, mnoho nevyplývá. Celkově nad budoucím fungováním visí stále dost otazníků. Po podpisu smluv bude potřeba sledovat faktickou realizaci, která bude klást zvýšené nároky na politiky, aby uhájili zájmy města,” říká Petr Leyer, právník TI.

 


Vteřiny TI: David Ondráčka – Workshop DPP k metru D | zdroj: TI

Tajemná hra radních

Jak jsme před necelým měsícem informovali, Rada města se snažila obejít Zastupitelstvo HMP v rámci uzavřené valné hromady Dopravního podniku Praha (DPP), kde se mělo hlasovat o výše zmíněném developerském záměru. Tento bod hlasování se nakonec do programu nedostal a v současné době čekají radní na nové projednání v DPP.

Tajnůstkaření radních a DPP pokračuje i nadále. Dnes, 25. května, se má od 14: 00 uskutečnit v sídle DPP neveřejný workshop určený podle kusých informací pouze pro novináře. Zde má být projekt Společného podniku pro metro D představen.

Na programu má být mimo jiné financování projektu, majetkové poměry, ekonomický model, způsob výkupu pozemků a zabezpečení kontroly Společného podniku.

„TI vede s Prahou a pražským dopravním podnikem debatu formou otevřených dopisů. Naším záměrem je veřejnost o tomto projektu za 60 miliard informovat. Praha a DPP naopak volí tajemnou cestu neveřejných pozvánek, o kterých se veřejnost z otevřených zdrojů dozvědět nemůže,“ dodává David Ondráčka, ředitel české pobočky a člen Mezinárodní správní rady TI.

 

Ke stažení

Dopis TI k metru D

Odpověď radního Petra Dolínka


Štítky: Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.