Pandemie ovlivnila korupci ve společnosti. Projděte si rok 2020 ve výroční zprávě TI ČR

Vydáno 13. 07. 2021

Výroční zpráva Transparency International Česká republika (TI ČR) patří tradičně k těm nejsledovanějším. Projděte si spolu s námi, jaký byl pandemický rok 2020 v rámci omezování korupce v naší zemi. Dozvíte se o klíčových kauzách, které se dotýkaly politiky a mocenských vlivových skupin. Zjistíte také, jaké projekty jsme realizovali a jak naše právní poradna bezplatně pomáhá široké veřejnosti. Nemůže samozřejmě chybět ani průvodce naším transparentním financování.

Výroční zpráva 2020 | zdroj: TI

Rok 2020 v číslech

  • Upozornili jsme na 34 korupčních kauz.
  • Realizovali jsme celkem 10 projektů, z toho 4 zahraniční.
  • Poskytli jsme bezplatnou právní pomoc 288 klientům naší právní poradny a 15 oznamovatelům (whistleblowerům).
  • Uspořádali jsme 15 expertních akcí a online veřejných debat na různá protikorupční témata.
  • Česká republika se propadla v Indexu vnímání korupce 2020 o 2 body na celkových 54 bodů ze 100 možných a obsadila 49. místo ze 180 zemí světa.
  • Naše kmenové webové stránky transparency.cz a další kampaňové weby TI ČR navštívilo téměř 400 tisíc unikátních uživatelů.
  • S 4 000 mediálními zmínkami za rok se TI ČR řadí k nejvíce citovaným protikorupčním nevládním organizacím.
  • V kanceláři pracovalo v přepočtu na stálé úvazky 10 zaměstnanců.
  • Celkový rozpočet TI ČR byl v loňském roce 10 468 000 korun.

Nákupy ochranných pomůcek a střety zájmů

Jan Spáčil, předseda Správní rady TI ČR | zdroj: TI ČR, fotografie: Jan Volejníček

„Při hodnocení roku 2020 nemůže nezaznít heslo COVID-19. Pandemická krize ovlivnila v různých ohledech život všech z nás a Transparency není výjimkou. Stejně tak ale pandemie ovlivnila korupci ve společnosti. Možná by si někdo řekl, že utlumení mnoha aktivit v rámci nouzového stavu povede k úbytku korupčních příležitostí. Opak byl však pravdou. Korupce má tu úžasnou vlastnost, že se uchytí za všech okolností, za všech režimů, ve všech stavech společnosti,“ hodnotí v úvodním slově rok 2020 Jan Spáčil, předseda Správní rady TI ČR, a Petr Leyer, ředitel TI ČR.

Petr Leyer, ředitel TI ČR | zdroj: TI ČR, fotografie: Jan Volejníček

„Nejinak tomu bylo i během pandemie. Nákupy ochranných pomůcek nebo různé střety zájmů a osobní prospěch lidí odpovědných za řešení zdravotní krize se stal skoro evergreenem minulého roku. K tomu ovšem můžeme připočíst i korupci spojenou s dostupností veřejných služeb (např. zdravotnictví, školství či sociální služby) a ve využívání osobních konexí při jejich získávání, ve které jsou Češi podle nejnovějšího Globálního barometru korupce evropskými jedničkami. Práce tedy určitě pro nás za pandemie neubylo, ba naopak,“ dodávají.

Klíčové kauzy, legislativní souboje a ochromené instituce

Střet zájmů Andreje Babiše

Andrej Babiš, premiér České republiky | zdroj: TI

TI ČR od června roku 2018 upozorňuje na důkazy, že premiér Andrej Babiš (ANO) je, v rozporu se zákonem o střetu zájmů a evropskými nařízeními, stále ovládající osobou koncernu Agrofert. V průběhu roku 2020 byl ukončen první audit a v dopise Evropské komise jasně zaznělo, že se Andrej Babiš nachází ve střetu zájmů.

Nejvyšší státní zástupce sice nepodal žalobu ve veřejném zájmu, ale též jasně konstatoval, že předseda hnutí ANO Babiš ve střetu zájmů je, a jednoznačně potvrdil naši právní argumentaci. Bohužel jak státní správa, tak samotný Andrej Babiš v celé věci odmítají podnikat další kroky a místo řešení se celou věc snaží bagatelizovat.

Klientelistické vazby v rámci STK

TI ČR se začala intenzivně zabývat fungováním systému technických kontrol a měření emisí vozidel v České republice. Každý majitel motorového vozidla musí, co dva roky, na povinnou prohlídku technického stavu a kontrolu emisí svého automobilu, ale vzhledem k systémovým problémům provádění těchto kontrol nemá zákonný “certifikát” příliš velkou vypovídající hodnotu.

Prostředí totiž ovlivňují klientelistické vazby, vlivové skupiny nebo nedostatečná aktivita Ministerstva dopravy takovým způsobem, že vzniká mimořádně korupční prostředí, na které doplácí poctiví řidiči, životní prostředí a zdraví nás všech.

Ministerský plán za desítky milionů na stěhování agentur

Vicepremiér a dvojministr Karel Havlíček (nestraník za ANO) | zdroj: Anna Vacková

TI ČR sledovala záměr Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a šéfa tohoto rezortu Karla Havlíčka (za ANO) sestěhovat agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism do jedné budovy. Původním plánem bylo jejich stěhování z jednotlivých státních budov do komerčního nájmu. Záměr doprovázela slova o úsporách, která však vzbuzovala otázky, protože působení ve státních budovách bývá standardně levnější než komerční nájem.

Po MPO jsme požadovali zodpovězení důležitých otázek a poskytnutí podrobných analýz. Odpovědi MPO byly nicneříkající a analýzy nebyly poskytnuty žádné. Vláda nakonec schválila upravené sestěhování Agentur do jiné budovy ve vlastnictví státu. Aktivní dohled TI ČR tak přispěl k úspoře desítek milionů korun z veřejných rozpočtů.

Lobbingová hra o odpad za miliardy

Legislativní boj o novelu zákona o odpadech provázely velké lobbistické zájmy. Z našeho pohledu protiústavní změny v zákoně navrhli, v identické formě, poslanci Jan Zahradník (ODS) a Antonín Staněk (ČSSD). Návrh zaváděl pravidlo, podle kterého by původci odpadu nemuseli platit poplatek Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) a obcím, pokud by odpad byl na skládce „využit“ a nikoli jen uložen. Už to je samo o sobě problematické z hlediska regulace nakládání s odpady, zároveň norma stanovuje zpětné zavedení generálního pardonu od roku 2015.

Zákon prošel Sněmovnou i přes naše apely. Zásadně se proti němu pak postavil Senát, který navrhl vyškrtnout problematické odstavce. Sněmovna však senátní návrh přehlasovala, a zajistila tak vítězství odpadové lobby, které bude znamenat miliardové ztráty pro veřejné rozpočty státu a obcí.

Reforma ÚOHS

Tisková konference k reformě ÚOHS | foto: Tomáš Lisý

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vede od prosince 2020 nový předseda Petr Mlsna. Jeho předchůdce Petr Rafaj byl po dlouhých letech korupčních skandálů a pochybností nad

jeho vedením úřadu, a po tlaku TI ČR, médií a občanské společnosti, donucen k odchodu. Transparency společně s protikorupčními organizacemi Oživení a Rekonstrukce státu představily strukturální návrh na reformu ÚOHS, která byla předložena poslanci šesti sněmovních stran jako návrh zákona. Nový předseda ani vládní koalice ale neprojevili politickou vůli ke změnám.

Naše financování

V roce 2020 činil celkový rozpočet naší protikorupční organizace 10 468 000 korun. Prostředky na naši práci jsme získali od Evropské unie, vlády České republiky, Spojených států amerických, z berlínského sekretariátu Transparency International, Open Society Foundations, ale také od soukromých dárců, mimo jiné v kampani #JÁTOPLATÍM, a dále od firem a členů Klubu Transparency International.

Děkujeme všem našim podporovatelům a partnerům za důvěru a za podporu!

Ke stažení

Výroční zpráva 2020


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.