Nejméně 244 mld. Kč z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů

Vydáno 17. 06. 2015

Firmy s konečnými vlastníky z daňových rájů za posledních osm let získaly veřejné zakázky v objemu nejméně 244 miliard korun. Tyto společnosti, v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahují do všech odvětví veřejných zakázek a představují nejen ekonomické, ale i korupční a bezpečnostní riziko.

  • Eliška Filová, stážistka TI, vítá hosty na tiskové konferenci "Daňové ráje a veřejné peníze v ČR" | zdroj: TI

Společná tisková konference Bisnode a Transparency International – Daňové ráje a veřejné peníze v ČR | zdroj: TI

Nezanedbatelná část analyzovaných firem je propojena s politicky aktivními osobami. Informace vyplývají ze společné analýzy poradenské společnost Bisnode a Transparency International ČR.

Společnost Bisnode a Transparency International Česká republika o.p.s. se dlouhodobě soustředí na problematiku neznámých vlastnických struktur. V předešlé analýze z října roku 2013 vítězové veřejných zakázek s přímým vlastníkem z daňového ráje získali veřejné zakázky za 153 miliard.

„Nyní jsme se s využitím globálních databází Dun & Bradstreet soustředili na konečné vlastníky z daňových rájů bez ohledu na hloubku analyzovaných vazeb,“ komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová. Současně dodává: „Velkou část finančního objemu veřejných zakázek získaly společnosti s majiteli z Nizozemí, Kypru a Lucemburska, což jsou destinace, které se často využívají k daňové optimalizaci. Daňové úniky v těchto případech odhadujeme na úrovni jednotek miliard korun.“

„Nedáváme jednoduchou rovnici, že každá společnost s vlastníkem v daňovém ráji je kriminální, nicméně neznalost konečného vlastníka společnosti, která pobírá veřejné finance, představuje riziko nežádoucího sponzoringu vlivových skupin či vyvádění finančních prostředků. Veřejné instituce musí vědět, kdo skutečně stojí za uchazečem o veřejné zakázky, jinak opatření proti střetu zájmů a podjatosti nedávají smysl,“ uvedl k tomu analytik Transparency International Milan Eibl.

YouTube kanál Transparency International Česká republika | zdroj: TN.cz

Konkrétně jsme na tiskové konferenci představili

Nejméně 244 mld. Kč z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů:

říjen 2013březen 2015
Objem financí153 miliard Kč245 miliard Kč
Počet firem222410
Hloubka zkoumáníjen přímé vazbyvazby ke konečnému vlastníkovi

Prezentované kauzy: Rozhodně neklademe rovnítko mezi společnosti z daňových rájů a nelegálním či nekalým jednáním, zejména poukazujeme na potenciální riziko neznalosti koncového vlastníka firem, které realizují veřejné zakázky. Ve zkoumaném souboru celkem 410 firem se promítaly různé podoby majetkového napojení na daňové ráje, a to především ve 4 trendech:

  1. Společnosti s napojením na kontroverzní osoby či vlivové skupiny

CGM Morava s.r.o.

Firma vlastněná offshorovou společností z Kypru, ve které se objevuje syn generála Picka a která měla napojení na více nestandardních veřejných zakázek, mimo jiné i v oblasti armády. Stejně tak jako několik dalších firem v souboru byla založena tzv. skořápkovou firmou Nordic Victory, která zakládá tzv. ready-made společnosti. Některé z jejich společnosti byli předprodány kontroverzním subjektům (např. MSB Legal), z nichž některé jsou obviněny z vyvádění veřejných prostředků.

Victoria Security Printing s.r.o.

Firma založená Viktorem Koženým, která získala veřejnou zakázku, jejíž koncový vlastník je neznámý a schovaný za offshorovou společností na Kypru.

  1. Společnosti s nestandardními veřejnými zakázkami 

CS Com Sys s.r.o.

Získala jedinou zakázka od DPP hl. m. Prahy za 192 milionů korun v roce 2009, majetkově vlastněna v minulosti offshorem Certonia Trading Limited (kde byl vlastník Ivo Rittig), v současné době vlastněna offshorem Gavolux Limited, kde vlastník nelze otevřenými zdroji dohledat.

Tempo Training & Consulting s.r.o.

Vítěz několika menších veřejných zakázek a jedné významné (152 milionů korun) pro MMR, příjemce výrazné dotační podpory, nicméně koncový vlastník je ukryt za offshorem Markridge Limited z Kypru.

AUTOCENTRUM-ROZKOŠ, s.r.o.

Společnost vlastněná společností WOOD-FOREST GROUP a.s. dodala mimo jiné terénní automobily pro státní podnik Lesy České republiky. Majetková struktura WOOD-FOREST je však z necelých 98% skryta za kyperskou offshorovou společností YESLEPORT CONSULTANS LIMITED.

  1. Společnosti z daňových rájů vlastnící více firem 

Anavil Investments

Offshorová společnost z Kypru vlastnící celkem čtyři autobusové podniky, a to ČSAD Vsetín, Autobusy Karlovy Vary, ČSAD autobusy Plzeň a ČSAD Invest, které kumulují za sledované období veřejné zakázky v hodnotě 7 miliard korun.

  1. Společnosti z daňových rájů u firem s majetkovou účastí státu

TEDOM a.s.

Společnost je spoluvlastněna ze 45% firmou z daňového ráje MOUFLECO HOLDINGS LIMITED z Kypru. Sám TEDOM a.s. vlastní 49,9% společnosti ČEZ Energo, s.r.o. a současně dostal zakázky souhrnně více než 3 miliardy z veřejných zakázek jak od akciové společnosti ČEZ a.s., tak od spoluvlastněné firmy ČEZ Energo, s.r.o.

ČEZ a.s.

V rámci majetkové struktury této společnosti (veřejně obchodovatelné na burze, tedy s častou fluktuací minoritních majitelů akcií) se v rámci našeho sledování objevily podíly ve firmách z Velké Británie, Lucemburska a USA s neznámými koncovými vlastníky. Tedy minoritní podíl v celkovém rozmezí 10 – 15% akcií ČEZu patří neznámým koncovým entitám. Akciová společnost ČEZ a.s. se ve veřejných zakázkách vyskytuje na obou stranách – jako zadavatel i jako dodavatel – proto se objevil i v naší analýze.

Ke stažení

Fotky z tiskové konference zobrazíte na našem Facebooku.

Celé znění tiskové zprávy a prezentované kauzy.

Podívejte se, jak o tiskové konferenci informují média

Česká televize – Firmy z daňových rájů získaly veřejné zakázky za 244 miliard korun

TN.cz – TI: Firmy z daňových rájů získaly zakázky za 245 miliard!

Český rozhlas – Přes daňové ráje protekly miliardy ze státních peněz, plyne z analýzy TI a Bisnode

iHned.cz – Firmy z daňových rájů získaly v Česku během osmi let veřejné zakázky za 244 miliard korun

Novinky.cz – TI: Do daňových rájů tečou z Česka stovky miliard

Deník.cz – Firmy z daňových rájů získaly veřejné zakázky za 244 miliard korun


Projekty a kauzy: Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Transparentní veřejné zakázky , Mapování korupce , Hospodárnost veřejných rozpočtů , Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.