Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Publikováno 10. 06. 2015

Proč se věnujeme tomuto projektu

YouTube kanál Transparency International Česká republika | zdroj: TN.cz

Problematice využití daňových rájů se česká pobočka neziskové organizace Transparency International věnuje od roku 2013. Snažíme se poukázat na mezery spojené s daňovými ráji a aktivně podporovat diskuse o jejich zalepení. Kromě lobbistické snahy jsme v minulých letech uveřejnili několik analýz, které poodhalovaly „offshorovou roušku“ nad veřejnými zakázkami a čerpáním evropských fondů.

Co konkrétně děláme

Ve spolupráci se společností Bisnode, největším evropským poskytovatelem smart data a analýz, jsme analyzovali firmy s vlastníky z daňových rájů.

Tyto společnosti za posledních osm let získaly veřejné zakázky v objemu nejméně 244 miliard korun. Jedná se o subjekty v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahující do všech odvětví veřejných zakázek a představují nejen ekonomické, ale i korupční a bezpečnostní riziko. Nezanedbatelná část analyzovaných firem je propojena s politicky aktivními osobami.

Jaké máme výsledky

Číslo, které by měla mít veřejnost na paměti při diskusi nad vlivem daňových rájů je 244. Toto číslo představuje minimální objem finančních prostředků v řádu miliard, které od roku 2007 plynuly do daňových rájů z veřejných zakázek. Tyto společnosti, v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahují do všech odvětví veřejných zakázek a představují nejen ekonomické, ale i korupční a bezpečnostní riziko.

Nezanedbatelná část analyzovaných firem je propojena s politicky aktivními osobami. V tomto dokumentu budou představeny informace vyplývající ze společných analýz Transparency International a poradenské společnosti Bisnode, jež je evropským poskytovatelem ekonomických informací v oblasti podnikání, kde se specializuje na mezinárodní data a služby, a ve svých databázích zahrnuje více než 250 milionů společností.

Donoři

Tento projekt je financován z vlastních zdrojů Transparency International – Česká republika, o.p.s.

Bojujte proti korupci s námi.