Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Aktualizováno 10. 06. 2015

Proč se věnujeme tomuto projektu

Problematice využití daňových rájů se česká pobočka neziskové organizace Transparency International věnuje od roku 2013. Snažíme se poukázat na mezery spojené s daňovými ráji a aktivně podporovat diskuse o jejich zalepení. Kromě lobbistické snahy jsme v minulých letech uveřejnili několik analýz, které poodhalovaly „offshorovou roušku“ nad veřejnými zakázkami a čerpáním evropských fondů.

Co konkrétně děláme

Ve spolupráci se společností Bisnode, největším evropským poskytovatelem smart data a analýz, jsme analyzovali firmy s vlastníky z daňových rájů.

Tyto společnosti za posledních osm let získaly veřejné zakázky v objemu nejméně 244 miliard korun. Jedná se o subjekty v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahující do všech odvětví veřejných zakázek a představují nejen ekonomické, ale i korupční a bezpečnostní riziko. Nezanedbatelná část analyzovaných firem je propojena s politicky aktivními osobami.

Jaké máme výsledky

Číslo, které by měla mít veřejnost na paměti při diskusi nad vlivem daňových rájů je 244. Toto číslo představuje minimální objem finančních prostředků v řádu miliard, které od roku 2007 plynuly do daňových rájů z veřejných zakázek. Tyto společnosti, v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahují do všech odvětví veřejných zakázek a představují nejen ekonomické, ale i korupční a bezpečnostní riziko.

Nezanedbatelná část analyzovaných firem je propojena s politicky aktivními osobami. V tomto dokumentu budou představeny informace vyplývající ze společných analýz Transparency International a poradenské společnosti Bisnode, jež je evropským poskytovatelem ekonomických informací v oblasti podnikání, kde se specializuje na mezinárodní data a služby, a ve svých databázích zahrnuje více než 250 milionů společností.

Donoři

Tento projekt je financován z vlastních zdrojů Transparency International – Česká republika, o.p.s.

Bojujte proti korupci s námi.