Kauza referenda v Zubří

Vyřešeno Aktualizováno 14. 12. 2017

Infografika | zdroj: TI

KDE LEŽÍ PROBLÉM?

Na začátku celého případu stojí záměr města Zubří vystavět na svém území multifunkční areál, ve kterém by byl např. krytý bazén, wellness centrum, bufet, dětský koutek, kuželna a jiné zázemí pro rekreační aktivity. Občané obce se však proti tomuto záměru postavili a chtěli, aby bylo vyhlášeno místní referendum, které mělo rozhodovat o velmi jednoduché otázce: „Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?“.

 

ANALÝZA

Nejprve čelil přípravný výbor obstrukci ze strany zastupitelstva, které nechtělo vyhlásit místní referendum z důvodu příliš obecné otázky („Jste pro krytý bazén v Zubří?“). Referendum nakonec vyhlásil až Nejvyšší správní soud. V rámci příprav a konání místního referenda pak čelil přípravný výbor dalšímu obstrukčnímu jednání ze strany vedení města, které poskytovalo prostor pouze zastáncům realizace multifunkčního areálu. Pro tento jednostranný přístup a zejména pro porušení zákona při vyhodnocování neplatných hlasů bylo nakonec hlasování v místním referendum zneplatněno, tentokrát u Krajského soudu v Ostravě, který v rámci přezkumu postupu jednotlivých komisí zjistil hned několik závažných pochybení (špatné vyhodnocení neplatných hlasů, nedostatečné zapečetění dokumentů).

 

VÝSLEDEK

V Zubří se podařilo prostřednictvím nejvyššího správního soudu vyhlásit místní referendum, jehož výsledky byly po krátkou dobu platné a závazné. Následně krajský soud výsledky hlasování na základě návrhu přípravného výboru zrušil, a to pro porušení zákona (závadné vyhodnocování neplatných hlasů a nedostatečné zabezpečení dokumentů komise). Zároveň soud upozornil, že vedení města postupovalo nelegálně, když neposkytlo přípravnému výboru totožné prostory pro uveřejnění podkladů k plánované realizaci, jako názorovým oponentům. Zastupitelstvo v Zubří bude znovu rozhodovat o tom, jestli místní referendum znovu vyhlásí či nikoli. Zákon neumožňuje v případě, že dojde ke zneplatnění hlasování v místním referendu vyhlásit automaticky místní referendum přímo soudem.

Aktualizace 14. 2. 2018

Mohlo by se zdát že vše dobře dopadlo, protože referendum bylo vyhlášeno a to na 12. – 13. ledna společně s prezidentskými volbami. Přišlo dostatek hlasujících, kteří jednoznačně řekli NE výstavbě krytého bazénu. Zastupitelstvo však 8. 2.  na svém jednání schválilo úvěrovou smlouvu na projekt „Multifunkční areál Zubří – krytý bazén pro školy a veřejnost…“ a to i přes otevřený dopis TI, která vyzvala zastupitele k respektování výsledků referenda, které je platné a závazné.

Město Zubří na základě výsledků referenda začalo realizovat úspornější variantu a ušetřené prostředky bude investovat do jiných pro občany potřebných projektů.

 

DONOR

Analýza kauzy je financována z prostředků alokovaných Transparency International Česká republika na Právní poradnu TI.

 

Štítky: Referenda

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.