Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše. Potvrzuje tak opět závěry Transparency

Vydáno 26. 07. 2022

Evropská komise (EK) po více než dvou letech ukončila i první auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše, expremiéra a předsedy hnutí ANO. České úřady tuto zprávu obdržely od představitelů EK dopisem, a to ve středu 20. července 2022.

Bývalý premiér ČR a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | fotografie: Ondřej Deml, zdroj: ČTK

Audit související s porušováním české i unijní legislativy o střetu zájmů proběhl v Česku už začátkem roku 2019. Iniciátorem auditního řízení byla skrze právně-analytické podněty naše protikorupční organizace Transparency International (TI), která v červnu roku 2018 na celý Babišův střet zájmů upozornila. 

Mezi Prahou a Bruselem probíhala kvůli auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše čilá korespondence. Závěry auditu byly známé a konečné už na přelomu let 2019 a 2020. Babiš podle nich byl ve střetu zájmů a Agrofert čerpal během jeho vládního angažmá dotace neoprávněně – například 100 milionů na lepší toustový chléb Penam, jak informuje zpravodajský server iRozhlas.cz. 

Dopis, ve kterém udělaly politické špičky evropské sedmadvacítky pomyslnou tečku za celým řízením, má k dispozici právě redakce iRozhlas.cz. 

„Vzhledem k tomu, že všechna doporučení k auditu číslo REGC414CZ0133 byla plně a náležitě provedena, považují útvary komise tento audit za uzavřený,“ píše v úplném závěru devítistránkového dokumentu Franck Sébert z Generálního ředitelství pro regionální politiku. 

„Pro Českou republiku to v současné chvíli znamená, že splnila požadavky Evropské komise. Akceptovala, že k tomu problému vlastně docházelo a nyní přijímá kroky k tomu, že prostě bude kontrolován střet zájmů nejvyšších politiků,” vysvětluje náš právník a člen Správní rady TI Petr Leyer. 

Petr Leyer, právník a člen Správní rady TI, komentuje pro TN.cz aktuální vývoj kolem střetu zájmů | zdroj: TV Nova

Po druhém auditu Evropské komise z července 2022 zaměřeného na zemědělské dotace, se tak jedná o další finální auditní zprávu, která jasně potvrdila oprávněnost našich podnětů zaslaných EU, že Andrej Babiš porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace. 

Národní plán obnovy a omezování korupce v Česku

Systémové řešení střetu zájmů je jednou z podmínek Evropské komise, aby ČR mohla vůbec obdržet na 200 miliard korun z EU v rámci Národního plánu obnovy. Finance primárně slouží na obnovu ekonomiky po covidové pandemii a na podporu ochrany klimatu a zelené politiky. 

Vláda Petra Fialy (ODS) nyní musí dokončit také “deagrofertizaci” české státní správy a zaměřit se na efektivní omezování korupce a podporu právního státu v naší zemi. V těchto oblastech má Česko stále značné mezery. 

Podcast Stošestka | zdroj: TI

Jak upozorňuje poslední zpráva Evropské komise o stavu právního státu ve všech 27 zemích EU, tak nová česká vláda sice pracuje na efektivnějším potírání korupce či střetu zájmů, některé korupční případy na vysokých místech a zvláště jejich pomalé vyšetřování však vzbuzují obavy. 

„Odhodlání vlády k reálným protikorupčním krokům je diskutabilní. To dokládá například neexistující diskuse nad novými koncepčními dokumenty pro boj s korupcí, přičemž staré jsou platné do konce roku,“ vysvětluje ředitel české kanceláře TI Ondřej Kopečný 

„Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se za současného kabinetu ještě nesešla. Občanská společnost tak nemá přehled o tom, co současná vláda v boji s korupcí chystá,“ dodává. 

Kriticky hovoří také Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) za rok 2021. ČR v něm získala 54 bodů ze 100 možných a obsadila 49. příčku, o kterou se dělí s Maltou a Mauriciem. Průměr Evropské unie, třetím rokem 64 bodů, tak zůstává nadále v propastném nedohlednu. 

Recept na aktivní omezování korupce je dlouhodobě znám. TI ho pravidelně v aktualizované podobě představuje jak široké veřejnosti, tak i politické reprezentaci. Politická vůle vládních koalic a jejich snaha naplňovat deklarovanou „změnu“ a boj s korupci je dle analýz zatím nedostatečná a velmi mlhavá.   


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.