Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše. Potvrzuje tak opět závěry Transparency
Evropská komise (EK) po více než dvou letech ukončila i první auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše, expremiéra a předsedy hnutí ANO. České úřady tuto zprávu obdržely od představitelů EK dopisem, a to ve středu 20. července 2022.
Bývalý premiér ČR a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | fotografie: Ondřej Deml, zdroj: ČTK
Audit související s porušováním české i unijní legislativy o střetu zájmů proběhl v Česku už začátkem roku 2019. Iniciátorem auditního řízení byla skrze právně-analytické podněty naše protikorupční organizace Transparency International (TI), která v červnu roku 2018 na celý Babišův střet zájmů upozornila.
Mezi Prahou a Bruselem probíhala kvůli auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše čilá korespondence. Závěry auditu byly známé a konečné už na přelomu let 2019 a 2020. Babiš podle nich byl ve střetu zájmů a Agrofert čerpal během jeho vládního angažmá dotace neoprávněně – například 100 milionů na lepší toustový chléb Penam, jak informuje zpravodajský server iRozhlas.cz.
Dopis, ve kterém udělaly politické špičky evropské sedmadvacítky pomyslnou tečku za celým řízením, má k dispozici právě redakce iRozhlas.cz.
„Vzhledem k tomu, že všechna doporučení k auditu číslo REGC414CZ0133 byla plně a náležitě provedena, považují útvary komise tento audit za uzavřený,“ píše v úplném závěru devítistránkového dokumentu Franck Sébert z Generálního ředitelství pro regionální politiku.
„Pro Českou republiku to v současné chvíli znamená, že splnila požadavky Evropské komise. Akceptovala, že k tomu problému vlastně docházelo a nyní přijímá kroky k tomu, že prostě bude kontrolován střet zájmů nejvyšších politiků,” vysvětluje náš právník a člen Správní rady TI Petr Leyer.
Petr Leyer, právník a člen Správní rady TI, komentuje pro TN.cz aktuální vývoj kolem střetu zájmů | zdroj: TV Nova
Po druhém auditu Evropské komise z července 2022 zaměřeného na zemědělské dotace, se tak jedná o další finální auditní zprávu, která jasně potvrdila oprávněnost našich podnětů zaslaných EU, že Andrej Babiš porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace.
Národní plán obnovy a omezování korupce v Česku
Systémové řešení střetu zájmů je jednou z podmínek Evropské komise, aby ČR mohla vůbec obdržet na 200 miliard korun z EU v rámci Národního plánu obnovy. Finance primárně slouží na obnovu ekonomiky po covidové pandemii a na podporu ochrany klimatu a zelené politiky.
Vláda Petra Fialy (ODS) nyní musí dokončit také “deagrofertizaci” české státní správy a zaměřit se na efektivní omezování korupce a podporu právního státu v naší zemi. V těchto oblastech má Česko stále značné mezery.
Podcast Stošestka | zdroj: TI
Jak upozorňuje poslední zpráva Evropské komise o stavu právního státu ve všech 27 zemích EU, tak nová česká vláda sice pracuje na efektivnějším potírání korupce či střetu zájmů, některé korupční případy na vysokých místech a zvláště jejich pomalé vyšetřování však vzbuzují obavy.
„Odhodlání vlády k reálným protikorupčním krokům je diskutabilní. To dokládá například neexistující diskuse nad novými koncepčními dokumenty pro boj s korupcí, přičemž staré jsou platné do konce roku,“ vysvětluje ředitel české kanceláře TI Ondřej Kopečný
„Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se za současného kabinetu ještě nesešla. Občanská společnost tak nemá přehled o tom, co současná vláda v boji s korupcí chystá,“ dodává.
Kriticky hovoří také Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) za rok 2021. ČR v něm získala 54 bodů ze 100 možných a obsadila 49. příčku, o kterou se dělí s Maltou a Mauriciem. Průměr Evropské unie, třetím rokem 64 bodů, tak zůstává nadále v propastném nedohlednu.
Recept na aktivní omezování korupce je dlouhodobě znám. TI ho pravidelně v aktualizované podobě představuje jak široké veřejnosti, tak i politické reprezentaci. Politická vůle vládních koalic a jejich snaha naplňovat deklarovanou „změnu“ a boj s korupci je dle analýz zatím nedostatečná a velmi mlhavá.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru
Aktuální stav
Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.
Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.
Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International
Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby
Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše