Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency

Vydáno 01. 07. 2022

Střet zájmů, neinovativnost projektů, ale i podjatost hodnotitelů nebo třeba zapojení dceřinek Agrofertu do plnění projektů jiných firem z koncernu, o tom dnes informuje iRozhlas.cz, který má k dispozici závěrečnou auditní zprávu.

Andrej Babiš, bývalý premiér a nynější předseda hnutí ANO | zdroj: ČTK

Takzvaný zemědělský audit je druhým oficiálním dokumentem z pera EU, který poukázal nejen na střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) – v červnu 2018 tuto kauzu rozeběhla naše protikorupční organizace Transparency International (TI) – ale hlavně odhaluje systémové problémy při přidělování evropských dotací. Tentokrát související s veřejnými rozpočty plynoucí do zemědělství.

„Zpráva veřejnosti ukazuje, že se jedná o riziko podjatosti hodnotitelských komisí, financování málo inovativních projektů, nízké podpory malých a středních podniků, ale také o nedostatečné hlídání rizik u dotací koncernu Agrofert a jejich dceřiných společností,“ vysvětluje Marek Chromý, vedoucí analytik TI.

Audit dále odhaluje systémové vycházení vstříc projektům Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Tato alarmující zjištění dokazují nutnost komplexního přehodnocení systému udělování a kontroly dotací v České republice.

„Systém je evidentně nefunkční a dá se ovlivnit, což je v demokratickém právním státě nepřijatelné,“ dodává Marek Chromý.

Andrej Babiš a potvrzený střet zájmů

Po prvním auditu Evropské komise z dubna 2021 zaměřeného na nenárokové dotace mimo zemědělské tituly, se tak jedná o další finální auditní zprávu, která jasně potvrdila oprávněnost našich podnětů zaslaných EU, že Andrej Babiš porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace.

V TI nepoukazujeme jen na nekalosti, ale přinášíme i řešení. Státní správě, ministerstvům a úředníkům jsme už loni v lednu představili náš oceňovaný Manuál pro řešení situací střetu zájmů ve veřejných zakázkách, který je volně online ke stažení.

Transparency hlídá veřejný zájem, hájí efektivní a odpovědnou správu země. Podpořte naše snahy pravidelným či jednorázovým darem, protože my se oligarchů nebojíme. Děkujeme!


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.