Kauza Hlubuček znovu pootevřela Pandořinu skříňku zneužívání veřejných prostředků
Ve středu 15. června dominovala mediálním titulkům zpráva týkající se rozsáhlého zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Elitní policisté zasahovali na Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) a dále na Krajské správě a údržbě silnic Středočeského kraje. Razie je primárně spojena s korupcí a ovlivňováním veřejných zakázek v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP). Policie poté obvinila 13 lidí včetně Petra Hlubučka (STAN), náměstka primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti). Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Bývalý náměstek primátora Prahy, Petr Hlubuček (STAN) | fotografie: Petr Hloušek, zdroj: Právo
Transparency International ČR (TI) není ve vyšetřování přímo zapojena, od vypuknutí kauzy však poskytla řadu mediálních komentářů a expertních analýz. DPP se totiž opět stal cílem organizované skupiny překupníků s vlivem a bezskrupulózních veřejných představitelů.
Jedná se o závažný a dynamický korupční případ, který je teprve na svém počátku. Až další vyšetřování ukáže, do jakých hlubin nakonec na MHMP, a nejen tam, sahala síť zkorumpovaných politiků, úředníků a podnikatelů zaměřených na zneužívání veřejných rozpočtů.
„Jedna věc je ale jasná už nyní. Pokud nechceme, aby kauza Hlubuček byla jen další epizodou v seriálu ‘Pražský krmelec‘, je třeba, aby politici napojení na lidi s mafiánskými praktikami, neměli vůbec šanci se dostat do exekutivních funkcí nebo kontrolních orgánů městských společností,“ říká Ondřej Kopečný, ředitel naší protikorupční organizace. „Odpovědnost tak nenese jen jejich mateřská strana, ale i ti, kteří s nimi vládnou,“ dodává.
Postupem času vyplouvají na povrch klientelistické sítě a vazby, které vedou až k vládním činitelům. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík (STAN) nebo europoslanec Stanislav Polčák (STAN) musejí vysvětlovat svá toxická napojení na jednu z klíčových postav kauzy, podnikatele a překupníka s vlivem Michala Redla.
Ondřej Kopečný, ředitel české kanceláře TI, komentuje kauzu Hlubuček pro pořad 168 hodin | zdroj: Česká televize
Poté, co vyšlo najevo, že místopředseda STAN Gazdík zcela běžně komunikuje s Redlem prostřednictvím mobilního telefonu s kryptografickou ochranou, rozhodl se rezignovat na pozici ministra. Poslanecký mandát si ale ponechal. Oproti tomu europoslanec Polčák, který s Redlem trávil dovolenou, pouze pozastavil své členství ve STANu. STAN také pozastavil členství Petru Hlubučkovi.
“U Petra Gazdíka se jedná sice o pozitivní, ale vynucený krok až po prasknutí bubliny. Ačkoliv aktuální informace nenasvědčují, že by byl vyšetřován, měl by se vzdát i poslaneckého mandátu, aby vyloučil další pochybnosti. U europoslance Polčáka se nejedná o první prohřešek, měl by vyvodit politickou zodpovědnost, deklarovat onu ´změnu´ a složit mandát v Evropském parlamentu,“ apeluje David Kotora, vedoucí komunikace naší protikorupční organizace.
“Jedná se tak o mírný posun ve srovnání s předchozí vládou Andreje Babiše (ANO), kde se trestně stíhaní či policií vyšetřovaní vládní představitelé drželi svých veřejných funkcí zuby nehty,“ dopňuje.
Úniky spisů do médií
Kauza Hlubuček také znovu upozornila na „úniky“ z policejních spisů týkající se vyšetřování. Ty se téměř v kompletním znění objevily prakticky okamžitě v médiích a vzbudily řadu emocí. Otázky jsou tedy namístě: Proč se tomu tak děje a kdo za tím stojí? Jedná se o chybný postup? Jaký může mít „únik“ dopad na veřejné mínění a celou kauzu?
„Informování o takovýchto závažných kauzách by mělo být jen oficiální a řízené ze strany státních zástupců. Jakékoliv úniky informací ze spisů, pokud jdou ze strany orgánů činných v trestním řízení, způsobují nedůvěru veřejnosti ve výkon spravedlnosti a nahrávají spekulacím o vytváření veřejného tlaku na odsouzení, což ve výsledku mohou použít obvinění ke zpochybnění spravedlivého procesu a ve svůj prospěch,“ komentuje Petr Leyer, právník a člen Správní rady TI.
Zachoval se Adam Scheinherr správně?
Rozporuplnou a dosud nezodpovězenou otázkou zůstává postup náměstka pražského primátora pro oblast dopravy, předsedu dozorčí rady DPP a městského zastupitele Adama Scheinherra (nestraník za Praha sobě).
Scheinherr sám sebe označuje za whistleblowera, protože před dvěma lety podal trestní oznámení v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek v dopravním podniku. S policií byl v kontaktu pravidelně a dle jeho vyjádření byl kriminalisty instruován, aby nepodnikal žádné významné kroky týkající se například změn v dozorčí radě či představenstvu DPP.
Náměstek primátora Prahy Adam Scheinherr (nestraník za Praha sobě) | fotografie: Martin Sekanina, zdroj: CNC
„Bude zajímavé sledovat, jakou roli hrál v odhalování celé kauzy náměstek Scheinherr či nakolik zněl pokyn policie skutečně tak, že ve věci nemá činit jakékoliv další kroky. Takový pokyn by totiž ve svém důsledku mohl dát zúčastněným osobám volné ruce při organizaci svých nezákonných aktivit a vést ke škodám na veřejných prostředcích,“ dodává v této souvislosti Adam Jareš, vedoucí právník TI.
Otázkou dále zůstává, zda byl zastupitel Scheinherr opravdu jediný člen volených orgánu hlavního města Prahy, který disponoval informacemi o těchto aktivitách náměstka Hlubučka a ve vztahu k jeho osobě nijak nekonal.
TI bude nadále celou kauzu pečlivě sledovat. Zneužívání veřejných prostředků a veřejných zakázek je jedním z tradičních korupčních problémů v České republice. Příkladem mohou být kauzy ROP Severozápad, brněnská Stoka či hospodaření Kanceláře prezidenta republiky. Veřejné zakázky jsou tak jedním z klíčových a dlouhodobých témat naší protikorupční organizace.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru