Téma: monitoring voleb

0511

Babiš by měl při jednání o evropském rozpočtu jít za dveře, říká šéf TI

Transparency International bojuje v Česku proti korupci už dvacet let. „Strach, že by se mi mohlo něco stát, nemám,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz její šéf David Ondráčka. Zastává názor, že se u nás řeší buď jen prezident, nebo premiér.

1412

Vydáváme souhrnou zprávu z projektu MElKO – Monitoring předvolebních kampaní v Kosovu 2017

Monitorování předvolebních kampaní a otevřenosti politiků vůči voličům jsme se v roce 2017 spustili společně s kolegy z Kosova Democratic Institute. Šlo o vůbec první podobnou aktivitu, neboť až dosud byly v Kosovu monitorovány pouze volby samotné. Naše metodologie v rukou kosovských kolegů přinesla velmi cenné výsledky. Podařilo se nám získat alespoň základní informace o financování politických kampaní v Kosovu a zveřejnit je – se souhlasem samotných stran. Něco takového si až do letoška nikdo neuměl představit.

0307

Volební kampaň 2017: TI rozšiřuje monitoring o digitální politický marketing

Transparency International Česká republika (TI) před nadcházejícími volbami spouští monitoring politických kampaní s ohledem na transparentnost jejich financování. Výsledky hodnocení TI zveřejní 5. října 2017.

3105

Jsme uprostřed volební kampaně. Vše je tedy třeba vnímat v tomto kontextu

Ředitel Transparency International David Ondráčka poskytl pro nedělní Otázky Václava Moravce komentář nejen k pokřivené reputaci Ministerstva financí a daňové správy.

0702

90′ ČT: Nový úřad a stranické finance

Nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je personálně naplněn a může se začít připravovat na spuštění činnosti. Kampaň do parlamentních voleb již nabírá obrátky, přibližují se také prezidentské volby. Úřad tedy vkročí do monitoringu voleb rovnýma nohama – zůstává však otázkou, jak reálnou činnost zvládne. Otazníky se totiž vznáší nad personálním obsazením a nezávislostí nově vzniklého útvaru.

3101

Monitorování předvolební kampaně v Kosovu 2017

Monitorování předvolebních kampaní a otevřenosti politiků vůči voličům, se TI věnuje už od roku 2013 a vytvořila si za tu dobu efektivní neinvazivní metodické postupy. Nyní se chceme o své dovednosti podělit a nechat se inspirovat od kolegů, kteří se monitoringu věnují v Kosovu.

2109

TI přináší unikátní informace o financování volebních kampaní. Monitorovala 134 kandidátek do krajských zastupitelstev a 175 kandidátů do Senátu ČR

Transparency International (TI) monitorovala financování podzimních volebních kampaní politických stran či hnutí a kandidátů do krajů a senátu. Díky našemu tradičnímu projektu Transparentnivolby.cz přinášíme veřejnosti objektivní a nezávislé hodnocení celkem 309 subjektů, na základě 8 kritérií transparentnosti. Pro lepší přehlednost udělujeme kandidátům známky od 1 do 5 jako ve škole.

1309

Pozvánka na tiskovou konferenci: „Monitoring financování volebních kampaní politických stran“

Dovolujeme si Vás pozvat na tiskovou konferenci Transparency International Česká republika „Monitoring financování volebních kampaní politických stran“, která se uskuteční ve středu 21. září 2016.

1407

TI bude monitorovat financování podzimních voleb do krajů a Senátu

Transparency International se opět zaměří na monitoring financování kampaní krajských a senátních voleb jednotlivých politických stran/hnutí a jejich kandidátů. Přineseme veřejnosti unikátní a přehledný obrázek o tom, kolik strany utrácejí a za co, kdo jim na tyto aktivity přispívá a čí kampaň je průhledná. Hodnocení TI bude zveřejněné před volbami – 21. září.

0502

Transparency International vyzvala k urychlenému projednání norem o financích stran

Nová pravidla pro hospodaření politických stran možná nezačnou platit tak, aby se vztahovala na sněmovní volby v příštím roce, obává se organizace Transparency International. Vyzývá proto koalici i opozici k rychlému projednání zákona o financování politických stran ve sněmovně.

0402

TI vyzývá sněmovnu k přijetí reformy financování stran. Politické strany by měly preventivně předcházet rizikům u problematických firemních dárců. TI bude i v letošním roce monitorovat krajské a senátní volby.

Transparency International – Česká republika, o. p. s. (TI) dlouhodobě monitoruje financování politických stran a kampaní. Sledovali jsme všechny kampaně od konce roku 2012, počínaje prezidentskými, a budeme se také věnovat nadcházejícím krajským a senátním volbám. TI ve své analýze ukazuje na konkrétních příkladech rizikové faktory firemních dárců stran, zaměřila se na praxi transparentních účtů a speciálně také na praxi nového významného subjektu – hnutí ANO.

3101

Pozvánka na tiskovou konferenci TI: „Financování politických stran 2016“

Dovolujeme si Vás pozvat tiskovou konferenci Transparency International – Česká republika, o. p. s. (TI) věnovanou „Financování politických stran 2016“ s následnou debatou na toto téma. Projekt podporuje Fond Otakara Motejla.