Volební loterie se hnutí Čisté Ústí nemusí vyplatit

Publikováno: 24. listopadu 2014

Finanční úřad zahájil správní řízení ve věci loterie pořádané politickým hnutím „Čisté Ústí“ pro porušení ustanovení loterijního zákona o zákazu spotřebitelských loterií.

Předvolební kampaň politického hnutí „Čisté Ústí“ byla skutečně výjimečná. Každý občan starší 18 let s trvalým bydlištěm v Ústí nad Labem, který zaslal vyplněný odpovědní leták, se mohl stát šťastným majitelem jedné z cen slosovací soutěže, kterou hnutí organizovalo.  A nejednalo by se o žádné maličkosti. Losovali by se výherci automobilu, dvou zájezdů, notebooků, LCD TV a tabletů. Slosování však mělo proběhnout jen v případě, že  hnutí získá minimálně 6 000 volebních hlasů, což mu  mělo zajistit povolební účast v zastupitelstvu.

Transparency International rozhodla prověřit všechny okolnosti této předvolední soutěže o ceny a poté se obrátila na finanční úřad s podnětem, zda soutěž je v souladu se zákonem o loteriích.  Specializovaný finanční úřad ve vyjádření sdělil, že „vzhledem k výraznému překročení zákonného limitu 200 000 Kč na provozovatele a jeden rok, se jeví nanejvýše pravděpodobné, že pořádáním soutěže pořadatel porušil zákaz provozování spotřebitelských loterií“ a zahájil proto správní řízení z moci úřední. Celé vyrozumění Specializovaného finančního úřadu najdete zde.

O dalším vývoji vás budeme informovat.

Související projekty

Obchod s bídou

Nakupování hlasů voličů a účelová změna trvalého pobytu se staly již v roce 2010 fenoménem, který v mnoha místech ovlivnil výsledky komunálních voleb. Přestože soudy v mnoha případech přikázaly volby opakovat a došlo k novelizaci …

Vice o projektu

Peníze v politice

Tímto projektem chceme přispět k vyšší míře otevřenosti u všech politických kampaní v České republice a současně chceme na praktických příkladech ukázat mimořádné nedostatky pravidel pro financování stran a kampaní, a ty pak využít v …

Vice o projektu

Související novinky