Vydáváme souhrnou zprávu z projektu MElKO – Monitoring předvolebních kampaní v Kosovu 2017

Vydáno 14. 12. 2017

Monitorování předvolebních kampaní a otevřenosti politiků vůči voličům jsme se v roce 2017 spustili společně s kolegy z Kosova Democratic Institute. Šlo o vůbec první podobnou aktivitu, neboť až dosud byly v Kosovu monitorovány pouze volby samotné. Naše metodologie v rukou kosovských kolegů přinesla velmi cenné výsledky. Podařilo se nám získat alespoň základní informace o financování politických kampaní v Kosovu a zveřejnit je – se souhlasem samotných stran. Něco takového si až do letoška nikdo neuměl představit.

Minuty TI: Ondřej Cakl – Monitoring voleb v Kosovu | zdroj: TI

„Je to vůbec poprvé v (moderní) historii Kosova, co strany nechávají voliče nahlédnout do financování kampaní. Děje se tak v otevřeném a překvapivě klidném dialogu mezi „nevládkami“ (platforma Demokracia në Veprim), voliči, médii a stranami. Přestože jde o vůbec nejzákladnější informace a přestože se to samozřejmě netýká všech stran, je to velmi inspirativní situace, která ukazuje, že průrva mezi občany a jejich politickou reprezentací v Kosovu ještě nemá rozměry, které známe z tzv. vyspělých demokracií, kde se každý pokus o transparentnost proměňuje v hysterické a začasté bezpředmětné slovní přestřelky mezi aktéry,“ shrnuje výsledek Ondřej Cakl, koordinátor mezinárodního projektu Monitoring Elections in Kosovo 2017.

Nyní je načase se podělit o výsledky a výstupy projektu Monitoring Elections in Kosovo, v jehož rámci jsme připravili společnou metodiku monitorování financí ve volebních kampaních a provedli společný pilotní průzkum (předčasné parlamentní volby, jaro 2017).

V návazném monitoringu komunálních voleb na podzim 2017 jsme mohli zveřejnit informace o tom, kolik stojí předvolební kampaně nejsilnějších kosovských politických stran, jak peníze získávají a jak je redistribuují.

Výsledky jsme oznámili na tiskové konferenci v Prištině za obrovského zájmu kosovských médií (10. 10. 2017).

Ale kromě těchto praktických (bezpochyby nejcennějších) výsledků jsme mohli připravit i řadu materiálů pro budoucí využití. Zde jsou:

 

Cestopis

Chcete-li se s námi podívat do Prištiny zpět v čase očima dvou našich „monitorů“ Markéty Adamové a Ondřeje Cakla, máte unikátní možnost nahlédnout do jejich cestovního deníku zde (česky) a zde (anglicky).

 

Příručka pro monitoring

Díky metodické spolupráci TI ČR a KDI vznikla první metodická Příručka monitoringu předvolebních kampaní pro Kosovo. – Obsahuje i výsledky sledování, postřehy o dobré a špatné praxi a funkčních a nefunkčních postupech při dohledových aktivitách v předvolební kampani.

Zde je její anglická verze.

Zde pak její albánská verze.

 

Studie o financování politických stran v Kosovu

Základem naší práce byly rozsáhlé komparativní studie Dardana Berishy (KDI) a Petra Vymětala (VŠE). Také tyto materiály jsou vlastně první svého druhu.

O financování kosovských politických stran čtěte zde (anglicky) a zde (albánsky).

O parametrech financování českých politických stran zde (anglicky).

 

Videoblog

Monitoring předvolební kampaně v Kosovu ve dvou minutách? – Ano, slovy koordinátor Ondřeje Cakla.

 

Kontakt:

Ondřej Cakl

projektový koordinátor TI

 

Sdílejte nás s hashtagem projektu #Melko

 

Období realizace: 1. 1. 2017 – 31. 12. 2017

Transition logo velké 2017

Projekt podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce.


Projekty a kauzy: Monitorování předvolební kampaně v Kosovu 2017

Štítky: Spolupráce se zahraničím , monitoring voleb , Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.