Stanovisko TI: Rozhodnutí krajského úřadu vzbuzuje další pochyby, ale není překvapující

Vydáno 30. 09. 2019

Deník Právo v pondělí ráno přinesl informaci o pravomocném zastavení přestupkového řízení ve věci českého střetu zájmů premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše souvisejícího s ovládáním médií, na který podnětem v loňském roce upozornila naše protikorupční organizace Transparency International (TI).

Andrej Babiš | zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Informace se zakládá na celé řadě vyjádření Václava Knotka poskytnutých Právu. Ten je právním zástupcem Andreje Babiše. Knotek, který je členem rady protektorů obou svěřenských fondů vlastnících holding Agrofert, mimo jiné zastupoval řadu firem z holdingu a je ředitelem investičního fondu Hartenberg spadající pod byznysové aktivity Andreje Babiše. Současně byl také zodpovědný za vyvedení Farmy Čapí hnízdo z holdingu Agrofert.

Naopak oficiální vyjádření zástupců Středočeského kraje nebo úřadu v článku zmíněno není a stejně tomu tak je i v případě samotného rozhodnutí.

„Bude nás samozřejmě velmi zajímat, proč se tak krajský úřad rozhodl a o jaké důvody své rozhodnutí opírá. Nicméně je s podivem, že když se přestupek nestal a bylo to krajskému úřadu tak jasné, proč vůbec vracel rozhodování do Černošic. Okolnosti skutku jsou stále stejné,” říká Petr Leyer.

„Krajský úřad  by s ohledem na závažnost tohoto případu týkajícího se čelního představitele země měl určitě sám zveřejnit odůvodnění rozhodnutí, předejít spekulacím a navíc také předejít procesu vyřizování žádostí o poskytnutí rozhodnutí, které dozajista přijdou,” apeluje na úředníky právník TI.

Ve hře je podjatost Středočeského kraje

Středočeský kraj je řízen hejtmankou Jaroslavou Jermanovou Pokornou z hnutí ANO. Otázkou tedy je, zda krajský úřad může jednat v této věci nepodjatě a nezávisle. Pochybnosti budí především urychlená reorganizace úřadu z počátku tohoto roku.

„Už původní rozhodnutí Středočeského kraje zvedalo nejedno obočí nad použitými argumenty krajského úřadu. Kraj navíc nedokázal vysvětlit ani personální změny na přestupkovém oddělení. To nedodává na důvěře v nezávislost rozhodnutí krajského úřadu,” vysvětluje okolnosti Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

„Rozhodnutí nás nepřekvapilo. Jde o další příklad, kdy instituce řízené hnutím ANO rozhodují ve prospěch Andreje Babiše a ilustrují tak jeho enormní střet zájmů. V podstatě není exekutivní instituce, kde by podjatost nehrozila,” dodává David Ondráčka, ředitel TI. 

Střet zájmů premiéra doma a v Evropě

V TI jsme na střet zájmů premiéra Andreje Babiše upozornili loni v červnu, a to na základě dokumentu, který ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru uveřejnila sama společnosti Agrofert, a.s.

Ten obsahuje jména pěti ovládajících osob Agrofertu. Čtyři z nich jsou odvolatelní osobou pátou, která je zároveň neodvolatelná. Touto ovládající osobou a jedním z konečných uživatelů výhod je Andrej Babiš.

Svěřenské fondy tedy situaci nevyřešily a premiér Babiš je dle naší právní analýzy nadále ovládající osobou holdingu Agrofert, který vlastní média, což je dle českého zákona o střetu zájmů, mimo jiné členům vlády, zakázáno.

Dále je Andrej Babiš ve střetu zájmů v kontextu EU a evropské směrnice na ochranu finančních zájmů EU, která zakazuje žádat o dotace osobám, které mají vliv na evropské finance a rozpočet.

Agrofert je významným příjemcem evropských dotací v řádech několika miliard korun ročně. Proto také Evropská komise (EK) na základě našeho podnětu minulý rok v prosinci holdingu preventivně zastavila EU dotace a vyslala do Česka tým auditorů, který v předběžné zprávě došel k tomu, že premiér ČR je ve střetu zájmů a tento závěr EK posléze zaslala českým institucím k jejich doplnění. Ty tak učinily a nyní se čeká na finální rozhodnutí EU, které by mělo přijít v nejbližších týdnech.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.