Stanovisko TI: Rozhodnutí krajského úřadu vzbuzuje další pochyby, ale není překvapující

Vydáno 30. 09. 2019

Deník Právo v pondělí ráno přinesl informaci o pravomocném zastavení přestupkového řízení ve věci českého střetu zájmů premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše souvisejícího s ovládáním médií, na který podnětem v loňském roce upozornila naše protikorupční organizace Transparency International (TI).

Andrej Babiš | zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Informace se zakládá na celé řadě vyjádření Václava Knotka poskytnutých Právu. Ten je právním zástupcem Andreje Babiše. Knotek, který je členem rady protektorů obou svěřenských fondů vlastnících holding Agrofert, mimo jiné zastupoval řadu firem z holdingu a je ředitelem investičního fondu Hartenberg spadající pod byznysové aktivity Andreje Babiše. Současně byl také zodpovědný za vyvedení Farmy Čapí hnízdo z holdingu Agrofert.

Naopak oficiální vyjádření zástupců Středočeského kraje nebo úřadu v článku zmíněno není a stejně tomu tak je i v případě samotného rozhodnutí.

„Bude nás samozřejmě velmi zajímat, proč se tak krajský úřad rozhodl a o jaké důvody své rozhodnutí opírá. Nicméně je s podivem, že když se přestupek nestal a bylo to krajskému úřadu tak jasné, proč vůbec vracel rozhodování do Černošic. Okolnosti skutku jsou stále stejné,” říká Petr Leyer.

„Krajský úřad  by s ohledem na závažnost tohoto případu týkajícího se čelního představitele země měl určitě sám zveřejnit odůvodnění rozhodnutí, předejít spekulacím a navíc také předejít procesu vyřizování žádostí o poskytnutí rozhodnutí, které dozajista přijdou,” apeluje na úředníky právník TI.

Ve hře je podjatost Středočeského kraje

Středočeský kraj je řízen hejtmankou Jaroslavou Jermanovou Pokornou z hnutí ANO. Otázkou tedy je, zda krajský úřad může jednat v této věci nepodjatě a nezávisle. Pochybnosti budí především urychlená reorganizace úřadu z počátku tohoto roku.

„Už původní rozhodnutí Středočeského kraje zvedalo nejedno obočí nad použitými argumenty krajského úřadu. Kraj navíc nedokázal vysvětlit ani personální změny na přestupkovém oddělení. To nedodává na důvěře v nezávislost rozhodnutí krajského úřadu,” vysvětluje okolnosti Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

„Rozhodnutí nás nepřekvapilo. Jde o další příklad, kdy instituce řízené hnutím ANO rozhodují ve prospěch Andreje Babiše a ilustrují tak jeho enormní střet zájmů. V podstatě není exekutivní instituce, kde by podjatost nehrozila,” dodává David Ondráčka, ředitel TI. 

Střet zájmů premiéra doma a v Evropě

V TI jsme na střet zájmů premiéra Andreje Babiše upozornili loni v červnu, a to na základě dokumentu, který ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru uveřejnila sama společnosti Agrofert, a.s.

Ten obsahuje jména pěti ovládajících osob Agrofertu. Čtyři z nich jsou odvolatelní osobou pátou, která je zároveň neodvolatelná. Touto ovládající osobou a jedním z konečných uživatelů výhod je Andrej Babiš.

Svěřenské fondy tedy situaci nevyřešily a premiér Babiš je dle naší právní analýzy nadále ovládající osobou holdingu Agrofert, který vlastní média, což je dle českého zákona o střetu zájmů, mimo jiné členům vlády, zakázáno.

Dále je Andrej Babiš ve střetu zájmů v kontextu EU a evropské směrnice na ochranu finančních zájmů EU, která zakazuje žádat o dotace osobám, které mají vliv na evropské finance a rozpočet.

Agrofert je významným příjemcem evropských dotací v řádech několika miliard korun ročně. Proto také Evropská komise (EK) na základě našeho podnětu minulý rok v prosinci holdingu preventivně zastavila EU dotace a vyslala do Česka tým auditorů, který v předběžné zprávě došel k tomu, že premiér ČR je ve střetu zájmů a tento závěr EK posléze zaslala českým institucím k jejich doplnění. Ty tak učinily a nyní se čeká na finální rozhodnutí EU, které by mělo přijít v nejbližších týdnech.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

04/21

Městský úřad v Černošicích zahájil s Andrejem Babišem nové řízení ve věci střetu zájmů a ovládání médií, a to na podnět TI

04/21

Evropská komise oficiálně potvrdila střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše

1/21

TI posílá do Černošic nový podnět týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

12/20

Zpravodajský server iRozhlas.cz zveřejnil klíčový dopis Evropské komise, která potvrzuje střet zájmu premiéra Andreje Babiše, na který upozornila protikorupční organizace TI

11/20

Transparency pomohla k vyškrtnutí kontroverzního odstavce vládního návrhu zákona, který nahrával svěřenským fondům

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.