Evropský parlament tlačí rezolucí na vyřešení střetu zájmů premiéra Babiše, na který upozornila TI

Vydáno 19. 06. 2020

Dnes Evropský parlament (EP) odhlasoval rezoluci týkající se dosud nevyřešeného střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše. Děje se tak přesně na den dva roky od doby, kdy Transparency International (TI) jako první přinesla důkazy a otevřela tuto kauzu.

Andrej Babiš, premiér a předseda vlády ČR | zdroj: Radio Prague

Europoslanci napříč EU tímto krokem volají po vyřešení střetu zájmů premiéra členské země, který porušuje zákony a zneužívá peníze evropských, tedy i českých daňových poplatníků ve vlastní prospěch. Evropská komise (EK) se tak dostává pod tlak, aby urychleně tuto nekalou praxi ukončila.

„Celá Evropa chápe, že Babiš je ve střetu zájmů. Agrofert ovládá a bere do své kapsy miliardové dotace, na které nemá nárok. Jen naše vláda mlží, zdržuje a dokonce otevřeně lže, že to tak není. Babiš tím okrádá ostatní farmáře a další oprávněné žadatele, kteří kvůli němu přichází o peníze,“ říká ředitel TI David Ondráčka.

Ačkoliv Komise do dnešního dne nevydala žádné oficiální stanovisko, Evropský parlament už v první rezoluci z prosince 2018 (jen několik měsíců poté, co TI podala podnět) jasně deklaroval, že Babiš je ve zjevném střetu zájmů, který by měl bez zbytečného odkladu vyřešit. Tento apel zvedá i návrh aktuální rezoluce. Navrhované body EP jsou v souladu s naším právním názorem týkající se Babišova střetu zájmů.

Lhaní není řešení

Andrej Babiš a jeho Agrofert stále opakují lži a mlží, že premiér holding neovládá, a to i přes to, že v posledních dnech investigativní novináři zveřejnili záznamy z rejstříků skutečných majitelů dalších členských zemí EU, které jasně uvádějí Babiše jako jednoho ze skutečných majitelů. 

Babiš tak stojí na obou stranách evropského rozpočtu, jako premiér členské země EU rozpočet tvoří a současně z něj získává benefity pro své podnikání vzhledem k tomu, že je ovládající osobou holdingu Agrofert. Ve chvíli, kdy premiér odstoupí z politické funkce, získá zpět akcie Agrofertu. Všechny kroky, které tedy učiní během svého politického angažmá, se proto odrazí v hodnotě jím znovunabytého majetku.

Pro ochranu rozpočtu EU i rozpočtů členských států jsou opatření známá. Babiš musí přestat zneužívat svůj střet zájmů a vykonávat buď roli politika, nebo podnikatele, nikoliv obojí. V souladu s tím jsou v aktuální rezoluci navržená tři možná řešení. První, odstoupení z funkce premiéra. Druhé, skutečné odstranění jakéhokoliv napojení na Agrofert, ne jen na oko.

Třetí návrh, aby holding Agrofert nepřijímal žádné dotace, bohužel neřeší střet zájmů premiéra v celém rozsahu, protože by jeho holdingové společnosti v České republice nadále mohly ovládat média a získávat veřejné zakázky, národní dotace nebo investiční pobídky.

Celá kauza tak poukazuje na širší systémové chyby, kdy v České republice, a možná i v dalších členských státech EU, nefunguje dostatečná a systematická kontrola, která by zabránila takovému zneužití střetu zájmů, pokud jde o evropské i národní rozpočty.

A právě úspěšné vyřešení tohoto případu zneužití střetu zájmů pro osobní prospěch má být impulsem pro další rozvoj kontrolních mechanismů pro zamezení zneužívání veřejných rozpočtů nejen v ČR, ale i v EU.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.