Vše, co jste chtěli vědět o Transparency v roce 2018, ale báli jste se zeptat

Vydáno 03. 07. 2019

Tak jako každý rok vám přinášíme výroční zprávu Transparency International ČR, tentokrát za rok 2018, kde naleznete přehled našich kauz, projektů a především finanční výkazy a auditní zprávu. Projděte si spolu s námi, jaký byl uplynulý rok v oblasti boje proti korupci a nekalostem v České republice.

Výroční zpráva TI ČR | zdroj: TI ČR

Rok v číslech

7 zaměstnanců | 15 projektů | 11 odborných publikací281 klientů Právní poradny TI | 12 kauz | oslava 20 let TI

To jsou čísla, která ilustrují uplynulý rok 2018 v Transparency International Česká republika. Pracovali jsme na patnácti projektech, z nichž čtyři byly realizovány v zahraničí. Na naši bezplatnou právní poradnu se obrátily stovky klientů, naši investigativci řešili desítky kauz.

Oslavili jsme 20 let působení v České republice, celosvětově pak slavila Transparency 25 let od svého vzniku. A to vše zaštítil tým několika odborníků s podporou odborných externistů, asistentů a stážistů.

Kauzy roku

Andrej Babiš | zdroj: Lukáš Bíba

Transparency International se v roce 2018 intenzivně zabývala kauzou střetu zájmů Andreje Babiše. Na základě našeho zjištění, že slovenský Registr partnerů veřejného sektoru uvádí Andreje Babiše jako jednoho z konečných vlastníků holdingu Agrofert, jsme v srpnu 2018 podali podnět k českým úřadům a v září 2018 pak podnět k úřadům evropským.

  • Jaký je aktuální vývoj v kauze a jak se zatím vyjadřují české a evropské úřady si přečtěte zde.

Magistrát hl. m. Prahy | zdroj: TI

Whistleblower z pražského magistrátu poskytl Právní poradně TI nahrávky a další materiály, které podle něj dokazují, že grantová komise pro sport přihrávala dotační stamiliony předem určeným projektům.

Popsaný systém připomínal kauzu fotbalového bosse Miroslava Pelty a tehdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové, které kvůli dotačním podvodům již dříve policie obvinila. Na základě informací od whistleblowera jsme podali trestní oznámení a případ vyšetřuje policie.

  • Podrobnosti ke kauze si mlžete pročíst zde.

 

Tomáš Horáček | zdroj: iDnes.cz

Široké spektrum veřejných zakázek získával tento podnikatelský subjekt na základě zaměstnávání zdravotně postižených osob. Zakázky byly však často z 90–100 % řešeny subdodavatelsky a zdravotně postižení se na nich tedy prakticky vůbec nepodíleli.

Společnost První chráněná dílna dodávala i náhradní plnění, které však vykazovalo podobně problematické rysy. Ukázala to i razie v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku v červnu 2018. Majitel První chráněné dílny Tomáš Horáček byl navíc jednou z hlavních postav kauzy „schránkových“ společností, od kterých nemocnice i VZP nakupovaly za stovky milionů korun.

  • Detaily kauzy i nejnovější zprávy z vyšetřování si můžete přečíst zde.

Pohledem Davida Ondráčky

David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady TI | zdroj: Info.cz

„Transparency zažila v roce 2018 další hektický a rozmanitý rok plný tematických projektů, řešených kauz, aktivismu, monitoringu voleb i legislativní práce. Šli jsme naplno do malých i velkých bitev – od komunálních kauz až po Babiše, Zemanovo okolí a nejrůznější lobby. Nepracujeme jenom doma, ale nyní i v Bělorusku, Arménii, Kosovu nebo Myanmaru a spolu s partnery i v dalších zemích,“ shrnuje uplynulý rok boje s korupcí David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady TI.

20 let Transparency

Tým TI ČR | zdroj: TI ČR

Rok 2018 byl pro Transparency jubilejní – oslavili jsme 20 let fungování v České republice a 25 let od založení celosvětové sítě.  Motivem české komunikační kampaně byl patník – symbol vyčůranosti. Růžový patník symbolizuje vyčůranost, která stojí za zneužíváním veřejných financí, a to třeba i ve formě předraženého „umění“ ve veřejném prostoru. Představuje ale také pomyslnou bariéru společenského a ekonomického rozvoje země.

Do kampaně k výročí 20 let od založení TI se zapojila řada osobností, mimo jiné Janek Rubeš, Tomáš Břínek alias TMBK nebo David Černý. Za jejich podporu velice děkujeme! Oslavy 20 let Transparency International ČR a boje proti korupci vyvrcholily v pondělí 3. prosince 2018 narozeninovým koncertem v MeetFactory, kde zahráli David Koller, Vladimir 518, Barbora Poláková, Mucha a DJ Mardoša. Ještě jednou děkujeme za skvělý hudební zážitek a podporu!

Koncert TI 20 let v MeetFactory | foto: Filip Tondr

Koncert TI 20 let v MeetFactory | foto: Filip Tondr

Na tvorbě a kreativě celého projektu se podíleli profesionálové z agentury 2FRESH. „Nejvíc nás bavilo společné zapálení týmu Transparency International i všech zapojených umělců. Jen díky tomu se mohl i tak ulítlý nápad, jako je Růžový patník na Staromáku, proměnit ve skutečnou a smysluplnou kampaň,“ vzkázal jednohlasně celý tým. Mediálním partnerem komunikační kampaně byla Televize Seznam.

 

Financování TI

Prostředky na naši práci jsme získali od Evropské unie, vlády České republiky, Spojených států Amerických, z mezinárodního Visegrádského fondu, z berlínského sekretariátu Transparency International, Foundation Open Society Institute, ale také od soukromých osob, firem a členů Klubu Transparency International.

Jsme politicky nestranní a na naši nezávislost klademe velký důraz. Pouze my sami určujeme, jakým kauzám, aktivitám a tématům se budeme věnovat. Žádný dárce nemá na činnost Transparency International vliv.

Ke stažení

Výroční zpráva Transparency International ČR za rok 2018


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.