Podvody s dotacemi v Praze? Policie loni dostala dvě tajné nahrávky informátora z magistrátu

Vydáno 21. 06. 2018

Na možné manipulace s přidělováním sportovních dotací v Praze loni upozornil informátor přímo z magistrátu. Obrátil se na organizaci Transparency International, které poskytl klíčové důkazy: dvě tajné nahrávky a tabulky s označenými předem vybranými projekty, mezi něž se stamiliony údajně dělily. Zástupci Transparency podali trestní oznámení. Jestli na jeho základě v úterý policie na pražském magistrátu zasahovala, však není jasné.

Vchod do budovy Magistrátu hlavního města Praha | zdroj: TI

„My jsme v nedávné době podali trestní oznámení kvůli podezření na machinace s dotacemi na magistrátu. Je možné, že trestní stíhání probíhá na jeho základě,“ řekla Radiožurnálu právnička Transparency International Sylvie Kloboučková.

 

Dvě nahrávky a tabulky

Organizace trestní oznámení podala na konci loňského května na základě informací whistleblowera přímo z pražského magistrátu. Poskytl jí dvě nahrávky a tabulky, které podle něj dokazují, že grantová komise pro sport přihrávala dotační stamiliony předem určeným projektům. Server iROZHLAS.cz se s obsahem trestního oznámení seznámil.

O tom, kdo dostane dotaci, podle něj magistrátní komise pod vedením Karla Březiny z ČSSD, měla předem jasno. Podle protikorupční organizace to dokazují nahrávky tajně pořízené na poradě hodnotitelů, kteří grantové komisi na základě bodování doporučují dotace ke schválení. Oba audiozáznamy Transparency International předala policii.

„Na audionahrávce je zaznamenáno, že je předem daný výběr projektů, které mají být podpořeny, které mají nějakou prioritu. Hodnotitelé mají připravit bodové ohodnocení tak, aby tyto projekty byly následně postoupeny komisi, která je následně postoupí radě města, případně zastupitelstvu,“ popisuje trestní oznámení.

Expertní komise však podle něj vůbec o doporučených kandidátech nejednala, ale pouze je automaticky schválila. Celkem se takto mělo rozdělit půl miliardy korun.

Rozhovor Sylvie Kloboučkové, právničky TI, pro Radiožurnál | zdroj: Český rozhlas

‚Jednali podle pokynů‘

„Z nahrávky je zřejmé, že hodnotitelé takto jednají podle pokynů z nějakých nadřízených míst. Dále je zřejmé, že byly dány určité objektivní metody hodnocení projektů, které to komplikovaly. Takže se vymýšlel způsob, jak tam zavést novou subjektivní hodnoticí kategorii. Díky ní by mohli potom ovlivnit pořadí jednotlivých projektů,“ upozorňuje trestní oznámení.

Kromě nahrávek přinesl informátor i další klíčový důkaz: tabulky, v nichž jsou projekty označeny různými barvami podle toho, který z nich má peníze dostat. Březina se k informacím nevyjádřil, ve středu nebral telefon, nereagoval ani na SMS zprávu.

 

‚Systém Pelta‘

Popsaný systém připomíná kauzu fotbalového bosse Miroslava Pelty a tehdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové, které kvůli dotačním podvodům policie loni obvinila. I v jejich případu dotační stamiliony údajně směřovaly k předem vybraným projektům. Pelta s Kratochvílovou navíc podle policie ovlivňovali složení výběrové komise na ministerstvu tak, aby jim šla na ruku.

Oba případy spolu navíc úzce souvisí, loni při startu „kauzy Pelta“ detektivové dorazili i na pražský magistrát. Nakrátko tam zadrželi právě Březinu a ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou.

V úterý se na magistrát kriminalisté vrátili. Jak uvedl deník Mf Dnes, Březinu i Fáberovou chtějí vyslýchat, zajímají se však také o volejbalového manažera a pražského zastupitele Antonína Lébla (ANO) nebo jeho kolegu a starostu Březiněvsi Jiřího Haramula (ANO).

 

Souvislost není jasná

Jestli se nynější akce Národní centrály proti organizovanému zločinu týká i trestního oznámení podaného Transparency International, není jasné.

„Loňský zásah na ministerstvu školství byl obdobný, body byly dávány účelově vybraným subjektům. Už tehdy tam jedna větev mířila na magistrát, Soňa Fáberová podávala vysvětlení. Je možné, že se rozvíjí tohle. Naše kauza s tím přímo nesouvisela, tam se jednalo o zcela samostatné informace,“ upřesnila Kloboučková.

Samotný magistrát prý žádné bližší informace o úterní policejní akci nemá. „Musíte se obrátit na zastupitelství,“ uvedl stručně jeho mluvčí Vít Hofman. Městské státní zastupitelství v Praze, které dotační případ dozoruje, nereagovalo.

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zatím vyšetřovatelé neposkytli dostatek informací. I tak ale bude chtít postavit Fáberovou mimo službu.

Zdroj: Český rozhlas


Štítky: Sport , Korupční víceboj

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.