Transparency posiluje vedení. David Kotora se stává novým výkonným ředitelem. Ondřej Kopečný přechází na pozici programového ředitele
Agendu vedení TI si mezi sebe rozdělí David Kotora, který se 1. srpna 2024 stal výkonným ředitelem nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) a Ondřej Kopečný, který bude nově zastávat pozici programového ředitele. V TI vnímáme možné hrozby, které může přinést rok 2025. Ten bude v Česku zejména ve znamení předvolebních klání do Poslanecké sněmovny a sestavení nové vlády. Aktuální vývoj v Maďarsku či na Slovensku jasně ukazuje, že principy právního státu lze podkopat řadou rychlých autokratických kroků, které vedou k jeho významnému narušení. Je třeba být připraveni, a i proto posilujeme naše vedení.
David Kotora, výkonný ředitel TI | fotografie: Pavel Klůs
David Kotora v TI pracuje přes 10 let a za dobu svého působení měl na starosti ve vedoucích manažerských rolích oddělení fundraisingu, komunikace či projektový tým a celou řadu kampaní.
Ondřej Kopečný bude mít v pozici programového ředitele na starosti především strategické směřování a stávající i nové projekty organizace. Dojde tak k významnému posílení kapacit vedení TI.
David se stává šestým ředitelem české kanceláře TI, a to za více než 25 let od jejího založení, tedy od roku 1998. Jmenování jednomyslně schválila správní rada TI, nejvyšší orgán organizace, která aktivně dohlíží na chod české kanceláře TI a plnění strategického poslání, jímž je omezování korupce.
„Bohužel nelze než kriticky hodnotit posun protikorupční agendy a opatření posilujících transparentnost a integritu pod současnou vládou, očekávání od kabinetu Petra Fialy (ODS) byla vyšší. V relativně krátkém období do parlamentních voleb už přitom nemůžeme doufat v zásadnější pokrok. Předvolební kampaně sice budou zajisté plny slibů, nicméně reálná povolební situace může budit velké obavy. I s ohledem na aktuální vývoj v sousedních zemích, který ukazuje, že principy právního státu lze podkopat řadou rychlých autokratických kroků, chceme maximální měrou přispět k ochraně odpovědné a hospodárné správy země tak, jak zní naše motto,“ říká předseda správní rady TI Jan Spáčil.
„I proto se snažíme být připraveni a jedním z kroků je právě posílení vedení o Davida Kotoru a nově zavedení pozice programového ředitele. V té by se Ondřej Kopečný měl soustředit jednak na výzvy, které jak před TI, tak před Českou republikou v nejbližším období stojí, tak i na prosazování systémových změn, které by zvýšily odolnost naší země před podobným vývojem jako v okolních zemích,” vysvětluje.
„Česko se po sněmovních volbách v roce 2025 může potenciálně velice rychle v řádu dnů a týdnů ocitnout na cestě, která povede k zásadnímu prohloubení oligarchizace, ostrakizace občanské společnosti a potlačení nezávislosti médií, vše s cílem nechat v klidu vládnout kliku oddaných a vyvolených,“ objasňuje David Kotora.
Kauzy jako Dozimetr či střet zájmů ministra spravedlnost Pavla Blažka (ODS) v občanech nevzbuzují důvěru v současnou vládu a svědčí o nízké politické integritě. Opozice v čele s ANO a Andrejem Babišem mají také své závažné korupční kauzy a neváhají se oportunisticky přiklánět na stranu prokremelských zájmů. Mainstreamová politika se stále více vyostřuje na všechny strany.
Právní stát (anglicky: Rule of law) je jednou ze základních hodnot EU a má zásadní význam pro její fungování a uplatňování práva EU. Rovněž chrání občany a vytváří podmínky pro dobře fungující jednotný trh. V právním státě se musí veškeré veřejné pravomoci vždy vykonávat v mezích stanovených zákonem. Pojem právního státu zahrnuje transparentní, odpovědný, demokratický a pluralitní proces tvorby právních předpisů, účinnou soudní ochranu nezávislých a nestranných soudů, včetně přístupu ke spravedlnosti, a rozdělení pravomocí. Právní stát vyžaduje, aby každý požíval stejné ochrany zaručené zákonem, a brání svévolnému využívání moci ze strany vlád. Dále zajišťuje ochranu a dodržování základních politických a občanských práv, jakož i občanských svobod. |
„Pro korupci nesmí být u politiků a obecně ve společnosti prostor a musí být nastavena nulová tolerance. To je nevyhnutelný vývoj, pokud chceme ekonomický růst a prosperovat jako například v Dánsku, Německu či Estonsku. To stejné platí pro soukromý byznys, v jehož zájmu je omezovat korupci a podporovat právní stát, který právě garantuje i férové podnikání,“ dodává David Kotora.
Transparency dlouhodobě aktivně volá po strategickém omezování korupce a podporuje systémová opatření, která v Česku podporují demokratické hodnoty a principy právního státu.
Další informace se o novém výkonném řediteli dozvíte v jeho biu na webu TI. Davida můžete také sledovat na jeho osobních profilech na sociálních sítích X a LinkedIn.
Ondřej Kopečný bude nově programovým ředitelem
Ondřej Kopečný zastával pozici výkonného ředitele české TI od 1. května 2022 do 31. července 2024. Nově bude působit na strategické pozici programového ředitele organizace.
Ondřej Kopečný, programový ředitel TI | fotografie: Jan Volejníček
V této roli bude mít na starosti zejména rozvoj stávajících aktivit a vyhledávání nových témat, ve kterých může organizace uplatnit svou expertízu i renomé jedné z nejvlivnějších protikorupčních organizací v ČR.
„Z boje proti korupci se v posledních letech stala volební fasáda, která má především přilákat voliče. Kvůli nedůslednosti politiků dotahovat své protikorupční sliby a neschopnosti vypořádat se skandály svých kolegů, lidé už často nevěří v pozitivní změnu. Zneužívání moci se navíc posunulo na novou úroveň,” komentuje Ondřej Kopečný.
„I v sousedních zemích vidíme, že mocným nestačí uloupnout si pár milionů z eráru, ale snaží se vytvořit uzavřený kruh politického, byznysového a mediálního vlivu. Proto musíme hledat nové způsoby, jak zlepšovat podporu a často i porozumění novým hrozbám a opatřením, která na ně reagují, na straně veřejnosti a podporovat její zájem o veřejné dění,“ uzavírá.
Podrobné informace o Ondřejovi najdete v jeho medailonku na našem webu. Můžete ho také sledovat na jeho sociálních sítích X a LinkedIn.
Jak si vede Česko v omezování korupce?
Česká republika v posledním hodnocení v rámci Indexu vnímání korupce za rok 2023, který každoročně sestavuje mezinárodní sekretariát Transparency International v Berlíně, získala 57 bodů ze 100 možných a obsadila 41. pozici ze 180 hodnocených zemí. Průměr EU činí 64 bodů, a je tak stále v nedohlednu.
Bodový výsledek Česka a průměr EU v rámci Indexu vnímání korupce za rok 2023 | zdroj: Mezinárodní sekretariát TI v Berlíně
Jedná se o nelichotivý výsledek a dlouholetou stagnaci, jejíž příčinou je absence dlouhodobé vládní protikorupční strategie. Na nedostatečnou vizi upozorňuje v souvislosti s aktuální zprávou o stavu právního státu v Česku i Evropská komise.
Vládnoucí kabinety historicky plnily pouze nutné protikorupční minimum, ačkoliv se v rámci předvolebních kampaní s oblibou zaštiťují bojem proti korupci. Výjimkou není ani vláda Petra Fialy (ODS), která v této oblasti koná jen z důvodu mezinárodních závazků v rámci Skupiny státu proti korupci (GRECO) nebo z legislativních požadavků vyplývajících z členství Česka v EU.
Korupce je stále dávána na druhou kolej s odůvodněním, že je třeba řešit důležitější oblasti, což je ale strategická chyba. Právě v době krizí, které jsou vyvolány například válkou, hospodářskými problémy či pandemií, je korupce vždy součástí těchto závažných problémů a hraje klíčovou roli, čehož jsme již mnohokrát byli svědky.
Posláním TI je omezovat korupci a hájit efektivní a odpovědnou správu země. V této misi budeme nadále usilovně pokračovat, protože v Česku aktivně podporujeme demokratické hodnoty, principy právního státu a chráníme náš společný stát a jeho občany před privatizací veřejného zájmu.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru