Tisková konference k aktuálním kauzám TI

Vydáno 30. 07. 2015

Transparency International Česká republika o. p. s. představila na dnešní tiskové konferenci aktuální kauzy, kterým se věnuje Právní poradna TI a investigativa a analytika TI.

  • Petr Leyer, vedoucí Právní poradny TI, představuje kauzu týkající se První chráněné dílny

Tisková konference k aktuálním kauzám TI | zdroj: TI

Naše nevládní organizace se stále intenzivně věnuje otázkám efektivity a zákonnosti nakládání s veřejnými prostředky. TI identifikovala, že problémové zakázky a postupy se dotýkají i citlivých oblastí školství a zaměstnávání hendikepovaných spoluobčanů.

 

Konkrétně jsme na tiskové konferenci představili:

Kauza ŠIK CZ – „My hrajeme fér!“

Společnost ŠIK CZ, s.r.o. inkasuje veřejné finanční prostředky na základě smluv svědčících v neprospěch protistran, které tvoří více než 400 základních a středních škol. Poskytované plnění se přitom netěší vysoké kvalitě a v nejednom případě je na pomezí zákona.

Prostřednictvím realizovaných interaktivních workshopů protikorupčního vzdělávání mládeže se Právní poradna TI měla možnost seznámit s obchodní činností soukromé společnost ŠIK CZ, s.r.o. Tato společnost od roku 2007 dodává do více než 400 škol televizní obrazovky, na nichž prostřednictvím internetu vysílá video spoty, které by měly, dle vlastních slov společnosti ŠIK, sloužit k podpoře prevence společensky nežádoucích jevů a zvyšování gramotnosti mladé generace.

Nakupuj v pohodě: Obslužný pult | zdroj: YouTube

Kauza První chráněná dílna

První chráněná dílna je podnikatelský subjekt, který využívá mezery v zákoně o veřejných zakázkách a z titulu zaměstnávání zdravotně postižených osob získává široké spektrum veřejných zakázek, jež však mnohdy „přeprodává“ dále. Subdodávky tvoří v některých zakázkách 90-100 %.

První chráněná dílna (PChD) vnikla v roce 2008 a internetové zdroje k předmětu její činnosti uvádí: „Zabýváme se výrobou, servisem a prodejem zdravotních, gastronomických i pracovních oděvů a obuvi. Dále nabízíme provozní či ložní prádlo.“ Internetové stránky společnosti jsou však kromě referencí, potažmo názvů realizovaných veřejných zakázek, v podstatě prázdné.

 

Ke stažení:

Fotky z tiskové konference zobrazíte na našem Facebooku.

Celé znění tiskové zprávy a příloha tiskové zprávy.

Aktuálkní kauzy TI - červenec 2015 - ilustrační obrázek

Aktuální kauzy Transparency International Česká republika | zdroj: TI

Podívejte se, jak o tiskové konferenci informují média:

iDNES.cz – Zfušované školní klipy nahánějí děti do Kauflandu, varují aktivisté

Aktuálně.cz – Školy firmě platí za osvětu. Ta ale dětem servíruje reklamu

Blesk.cz – TI: Firma dostává do škol spoty zavánějícími skrytou reklamou

Médiář.cz – Transparency kritizuje nevalné spoty ve školách

E15.cz – TI: Firma dodává do škol spoty zavánějícími skrytou reklamou


Projekty a kauzy: Národní kulturní památka nebo exteriér pro zahraniční filmové štáby? „My hrajeme fér!“ Včely a včelaři na úbytě – whistleblowing v neziskovém sektoru

Štítky: Kauzy , Právní Poradna TI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.