Regulace politických financí jako hlavní téma pro delegaci kosovského parlamentu v Praze

Vydáno 10. 05. 2022

Na konci dubna zorganizovala Transparency International ČR (TI ČR) studijní cestu kosovské delegace složené ze čtyř poslanců kosovského parlamentu a zástupců naší partnerské organizace Transparency Kosova Democratic Institute (KDI) do Prahy. Cílem cesty bylo především předání českých zkušeností s regulací a kontrolou politických financí.

Veřejná debata o politické situaci v Kosovu | zdroj: TI

Zásadnějšímu posunu v praxi ohledně transparentnosti politických financí v Kosovu dlouhodobě brání nedostačující legislativa. Nová vláda strany Vetëvendosje (VV), která vzešla z předčasných voleb v roce 2021, ve svém legislativním plánu představila i novelu zákona o financováních politických stran, za což pod taktovkou KDI lobbovali zástupci kosovské občanské společnosti. Konečně na jaře roku 2022 prošla novela zákona prvním čtením v kosovském parlamentu.

Pro rozvíjení transparentnosti financí v kosovské politice a tím demokratické integrity mladého státu vidíme zkvalitnění legislativy jako jasnou prioritu, proto se TI ČR soustředí v Kosovu dlouhodobě právě na tuto oblast. Česká republika může Kosovu nabídnout zkušenost fungování legislativy středoevropského státu, člena EU, ovšem perspektivou země s nedlouhou demokratickou zkušeností.

Ve spolupráci s KDI jsme oslovili pracovní skupinu kosovského parlamentu k novele zákona o financování politických stran. V pracovní skupině k novému zákonu jsou zastoupeny čtyři nejsilnější kosovské parlamentní strany – Vetëvendosje, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Partia Demokratike e Kosovës (PDK) a Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Každá ze stran nominovala jednoho zástupce.

Do Prahy tak přiletěla 25. dubna politická delegace ve složení Armend Muja (VV), bývalý premiér Avdullah Hoti (LDK), Mergim Lushtaku (PDK) a Pal Lekaj (AAK), za doprovodu ředitele KDI Ismeta Kryeziu a analytika KDI Eugena Cakolli.

Pražský program

Za účelem předání české zkušenosti a standardů EU jsme pro členy kosovské pracovní skupiny připravil tým TI ČR bohatou třídenní agendu. U kulatého stolu zástupci KDI, TI ČR a Rekonstrukce státu měli možnost problematiku probrat se zástupci občanské společnosti.

Kulatý stůl se zástupci občanské společnosti | zdroj: TI

„Kosovští poslanci měli možnost seznámit se nejen s tím, co považujeme v Česku za dobrou praxi, ale také jsme je upozornili na rizikové mezery, které v zákonech mohou vznikat,” popisuje předávání zkušeností právník TI ČR Jan Dupák.

V rámci programu proběhla také schůzka se zástupcem českého Parlamentu. Poslanec současné vládní koalice Vladimír Balaš (STAN) aktuálně připravuje novelu českého volebního zákona, proto si poslanci mohli předat jedinečné poznatky a pohledy týkající se příprav legislativy.

Schůzka kosovské delegace, zástupců TI ČR a KDI s poslancem Vladimírem Balašem (STAN) | zdroj: TI

Při příležitosti návštěvy kosovských politiků v Praze s nimi TI ČR uspořádala veřejnou debatu o politické situaci v Kosovu. V neposlední řadě kosovská delegace učinila pár formálnějších návštěv – na Velvyslanectví Kosovské republiky v ČR nebo s Martinem Dvořákem, náměstkem Ministerstva zahraničních věcí ČR.

„Věříme, že se nám uspořádáním této vzdělávací cesty podařilo předat bohaté podněty a cenné zkušenosti členům kosovské pracovní skupiny k novele zákona o financování politických stran. Budeme doufat, že se podaří tyto nabyté znalosti přetvořit v Kosovu do funkční legislativy západního střihu,“ hodnotí studijní cestu manažer projektu TI ČR Václav Krejcar.

Třetí pokus o novelizaci

Aktuální novela zákona však není zdaleka prvním pokusem o úpravu financování politických stran v Kosovu. V roce 2019 byla novela připomínkována tak, že si do ní politické strany protlačily další „kličky“ a celý zákon tím znehodnotily. Než byla ale novela schválena, vyburcovala se občanská společnost spolu s KDI k demonstracím, díky kterým nakonec vadná novela zákona přijata nebyla. Následný pokus o novelizaci zákona o financování politických stran spadl pod stůl, když padla celá vláda.

„S Kosovem již máme letité zkušenosti, a tak víme, že zdaleka není vyhráno. Neúspěšné pokusy o novelizaci zákonů týkajících se transparentnosti a kontroly politických financí jsme již zažili. Nyní má Kosovo na stole další pokus, aby přijalo kvalitní novelu zákona a tím se posunulo k evropským standardům,“ komentuje roky snah o novelizaci metodik projektu TI ČR Ondřej Cakl.

O projektu

Transparency International ČR pracuje v Kosovu již šestým rokem na předávání zkušeností spojených s tématem kontroly financování politických stran a předvolebních kampaní. Naším partnerem je kosovská pobočka Transparency Kosova Democratic Institute. Projekt je realizován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí v rámci programu Transition Promotion.


Projekty a kauzy: Rozšiřování transparentnosti do financování politických stran v Kosovu

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.