Paradise Papers

Publikováno: 6. listopadu 2017

V neděli 5. listopadu 2017 byly uveřejněny články o úniku dat od dalšího velkého poskytovatele offshorových služeb, společnosti Appleby. Této kauze se věnuje 380 novinářů ze 67 zemí světa.

Paradise Papers | zdroj: ICIJ

Tyto články byly koordinovány mezinárodním sdružením investigativních novinářů ICIJ – tedy  380 novináři ze 67 zemí světa. Uniklá data, konkrétně 13,4 milionů dokumentů, popisují praxi v administraci společností vedených v daňových rájích, jako jsou Bermudy, Kajmanské ostrovy či ostrov Man. Nejnovější zjištění zasahují do nejvyšších politických a obchodních sfér.

Stejně jako podobné úniky informaci v minulosti, Paradise Papers ukazují fungování mezinárodních struktur, které umožňují zakrývání široké palety nezákonných aktivit na globální úrovni, od daňových úniků až po korupci. Právě možnost zakrývání a utajování finančních toků, skutečných majitelů a vytváření anonymizovaných majetkových struktur představuje zásadní překážku v boji proti daňovým únikům, praní špinavých peněz či financování terorismu.

„Paradise Papers jsou dalším důkazem, že v celosvětovém finančním sektoru nejsou implementovány či dodržovány kvalitní preventivní mechanismy a je tak stále umožněno (záměrně či nezáměrně) beztrestně zneužívat systém pro osobní zisk,“ podotýká Milan Eibl, analytik TI.

Pro další celosvětový vývoj nesmí být nadále možné, aby se fyzické osoby mohly nadále skrývat za obskurními společnostmi.

 

Transparency International proto doporučuje následující opatření:

  • Všechny země by měly mít zavedené veřejné a centrální registry skutečných vlastníků společností, společně s registrem svěřenských fondů.
  • Vlády by měly v případě zadávání veřejných zakázek vyžadovat plné a veřejné rozkrytí majetkové struktury všech dodavatelů.

V současném nastavení musí fungovat efektivní a důkladná kontrola v problematice praní špinavých peněz, a to především v dosud upozaďované problematice profesionálních zprostředkovatelů služeb, kteří profitují z vytváření komplexních struktur a zakrývají majetkové řetězce.

  • Právní kanceláře a zprostředkovatelé, které umožňují klientům založit společnosti v daňových rájích, musí bezpodmínečně dodržovat princip tedy Know Your Client (KYC, v překladu poznej svého klienta“) a ohlásit jakékoliv podezřelé aktivity relevantním autoritám.
  • Veřejné instituce a regulatorní orgány musí uplatňovat dostatečně přiměřené sankce, od pokut až po zákaz výkonu činnosti společnostem, stejně jako stíhání osob, pokud zprostředkovatelé služeb nedodrželi uložené povinnosti.
  • Country by Country Reporting (CbCR) by měl být nedílnou součástí informační povinnosti pro všechny společnosti, které operují na mezinárodní úrovni.

„Česká stopa je sice menší, ale problém vyhýbání se daní a neprůhledných daňových struktur firem na Česko tvrdě dopadá. Vláda by měla aktivně přispět ke změně pravidel v EU, je to v našem bytostném zájmu,“ dodává David Ondráčka, ředitel TI-ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

Transparency International dlouhodobě sleduje a aktivně vstupuje do kauz týkající se problematiky daňových rájů. V minulosti jsme informovali o případech s celosvětovým přesahem, jako jsou LuxLeaks, kdy jsme se mimo jiné postavili za whistleblowera Antoine Deltoura, který upozornil na nekalé praktiky. Dále jsme monitorovali dění v souvislosti se Swiss Leaks, nebo do dneška zatím nejznámější kauzu Panama Papers. Daňovým rájům se také věnujeme v projektech Offshore 1.0, Offshore 2.0 nebo Taxparency.

„Česká stopa je sice menší, ale problém vyhýbání se daní a neprůhledných daňových struktur firem na Česko tvrdě dopadá. Vláda by měla aktivně přispět ke změně pravidel v EU, je to v našem bytostném zájmu,“ dodává David Ondráčka, ředitel TI-ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

Související projekty

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu

Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Daňové ráje lze považovat za jeden z vedlejších efektů globalizace. Boření jednotlivých hranic přímo nabádá ke směřování kapitálu do destinací, které jsou ekonomicky výhodnější pro jejich zhodnocení. K ekonomické efektivitě se přidala i zvýšená míra …

Vice o projektu

Enhancing Beneficial Ownership Transparency

V současné době je transponována evropská směrnice proti praní špinavých peněz do legislativy jednotlivých členských států včetně České republiky. Tato směrnice mj. zavádí povinnost členských států zavést evidenci skutečných vlastníků společností.

Vice o projektu

Související novinky