Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

YouTube kanál Transparency International Česká republika | zdroj: TN.cz


Proč se věnujeme tomuto projektu

Problematice využití daňových rájů se česká pobočka neziskové organizace Transparency International věnuje od roku 2013. Snažíme se poukázat na mezery spojené s daňovými ráji a aktivně podporovat diskuse o jejich zalepení. Kromě lobbistické snahy jsme v minulých letech uveřejnili několik analýz, které poodhalovaly „offshorovou roušku“ nad veřejnými zakázkami a čerpáním evropských fondů.

Co konkrétně děláme

Ve spolupráci se společností Bisnode, největším evropským poskytovatelem smart data a analýz, jsme analyzovali firmy s vlastníky z daňových rájů.

Tyto společnosti za posledních osm let získaly veřejné zakázky v objemu nejméně 244 miliard korun. Jedná se o subjekty v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahující do všech odvětví veřejných zakázek a představují nejen ekonomické, ale i korupční a bezpečnostní riziko. Nezanedbatelná část analyzovaných firem je propojena s politicky aktivními osobami.

Jaké máme výsledky

Číslo, které by měla mít veřejnost na paměti při diskusi nad vlivem daňových rájů je 244. Toto číslo představuje minimální objem finančních prostředků v řádu miliard, které od roku 2007 plynuly do daňových rájů z veřejných zakázek. Tyto společnosti, v drtivé většině s neznámými nebo obtížně dohledatelnými skutečnými vlastníky, zasahují do všech odvětví veřejných zakázek a představují nejen ekonomické, ale i korupční a bezpečnostní riziko.

Nezanedbatelná část analyzovaných firem je propojena s politicky aktivními osobami. V tomto dokumentu budou představeny informace vyplývající ze společných analýz Transparency International a poradenské společnosti Bisnode, jež je evropským poskytovatelem ekonomických informací v oblasti podnikání, kde se specializuje na mezinárodní data a služby, a ve svých databázích zahrnuje více než 250 milionů společností.

Donoři

Tento projekt je financován z vlastních zdrojů Transparency International – Česká republika, o.p.s.

Související novinky

Odpověď ministra Babiše na otevřený dopis k aktuálnímu vývoji okolo evidence skutečných majitelů

2017 Novinky a komentáře


Spolu s kolegy z nezávislého analytického centra Glopolis jsme 14. prosince 2016 zaslali otevřený dopis ministru financí týkající se aktuálního vývoje okolo evidence skutečných majitelů. V rámci tohoto dopisu jsme navazovali na naši komunikaci v souvislosti s evidencí skutečných majitelů v rámci 4. AML směrnice a její novely, kterou právě projednávají instituce EU. Dnes, 9. ledna 2017, jsme od ministra financí Babiše obdrželi stručnou odpověď.

České „offshore“ přístavy? Anonymní firmy mají v Česku své oblíbené adresy

2016 Infografika, audio a video Novinky a komentáře Tiskové zprávy Transparency International Zpravodajství


Centrum nezávislé investigace a Transparency International, s využitím databází poradenské společnosti Bisnode, zmapovaly dvě desítky nejčastěji využívaných adres poboček offshorových společností v Česku. Neprůhledné společnosti často spojují skrytí majitelé či výrobci „firem na klíč“.