HSBC „Swiss Leaks“ – 100 miliard dolarů vyvedeno do daňových rájů

Vydáno 16. 02. 2015

V minulých dnech došlo k odhalení tajných bankovních účtu, které byly navázány na daňové ráje, v jedné z největších bank světa HSBC. Tyto účty byly bankou vedeny mimo jiné pro diktátory, překupníky se zbraněmi a drogami, politiky, obchodníky, ale také pro celebrity ze světa sportu, hudby a filmu. Kromě řady novinářů se na tomto rozkrytí podíleli i whistlebloweři (oznamovatelé korupce).

Swissleaks

 

Infografika Swiss Leaks | zdroj: Swiss Leaks – the map of the globalized tax evasion

Díky uniklým dokumentům z pobočky HSBC ve Švýcarsku je možné dohledat vazby na daňové ráje do roku 2007 na 100.000 klientů z více jak 200 zemí po celém světě, což představuje objem financí ve výši 100 miliard amerických dolarů. Pro představu se jedná zhruba o dva státní roční rozpočty České republiky.

Transparency International vyzývá vlády na celém světě, aby se společně postavily proti beztrestnému praní peněz. Příslušné úřady by měli s nejvyšší prioritou zahájit soudní stíhání jednotlivců a bank, u kterých je zřejmé, že se podíleli na nezákonných peněžních transakcích.

„Ačkoliv se čím dál tím více vyskytují důkazy o praní peněz, tak zatím většina vyšetřování vedla jen k firemním pokutám bez jakéhokoliv trestního řízení proti jednotlivcům. Patřičné kroky národních justičních orgánů na ukončení těchto praktik téměř neexistují. Nedostatek zodpovědnosti v rámci vyššího managementu vysílá jasný signál zkorumpovaným jednotlivcům a korporacím, kteří perou peníze, a i jejím bankéřům, advokátům a jiným zástupcům, kteří je v těchto kriminálních činech podporují, že tato sféra je beztrestná. Což je samozřejmě špatně“, říká José Ugaz, předseda správní rady světové sítě Transparency International.

TI vyzývá justiční orgány na celém světě, aby se pustily do prosazování regulací proti praní peněz a sledovaly a stíhaly ty, kteří tyto pravidla ignorují. Banky musejí bezpodmínečně kontrolovat své zaměstnance a prosazovat vyšší etické standarty, které se budou odrážet i v práci nejvyššího vedení. Vlády by měli začít zavádět veřejné rejstříky s evidencí konečných vlastníků firem, tak aby vznikl systém, který napomůže bojovat proti praní peněz a zefektivní protikorupční vyšetřování.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Mapování korupce , Daňové ráje

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.