Lux Leaks: Whistlebloweři jako Antoine Deltour si zaslouží ochranu
Transparency International poukazuje na paradoxní situaci, kdy oznamovatel závažné nekalosti čelí jako jediný obvinění, zatímco viník zůstává nepotrestán.
Whistlebloweři hrají klíčovou roli v odhalování korupce a nekalostí. Až příliš často se však stává, že lidé, kteří se rozhodnou promluvit ve veřejném zájmu jsou ostrakizováni a čelí zastrašování a trestním oznámením. Aktuálně tento příběh zažívá Antoine Deltour, francouzský občan a bývalý zaměstnanec PricewaterhouseCoopers, který pomohl odhalit tajné dohody týkající se daňových úlev mezi lucemburskými úřady a mezinárodními korporacemi. TI je přesvědčena, že by vzhledem k těmto okolnostem, neměl čelit soudnímu stíhání.
Tak jako v případě Panama Papers, kdy se díky whistleblowerům podařilo upozornit na nekalosti obřích rozměrů, i Deltourovo odhalení poukázalo na mechanismus korporátních daňových úniků v rozsahu stovek miliard eur týkající se více než 350 mezinárodních společností. Tuto kauzu dnes známe jako tzv. Lux Leaks. Deltour nyní čelí obvinění z krádeže, z porušení ochrany mlčenlivosti, obchodního tajemství a neoprávněného přístupu k informacím. Soud bude zahájen toto úterý. V rámci všech obvinění mu hrozí trest 10 let odnětí svobody a peněžitá pokuta ve výši 1 250 000 EUR.
„Antoine Deltour by měl být chráněn a místo perzekuce by mu měl být uznán společenský kredit, protože informace, které vynesl na světlo, jsou jasně ve veřejném zájmu,“ dodává Cobus de Swardt, ředitel mezinárodního sekretariátu Transparency International. Více než 100 000 lidí již podepsalo petici na jeho podporu.
Lucembursko je jednou z několika evropských zemí, které disponují právní ochranou whistleblowerů, ale do značné míry omezenou. Deltour není tedy uznán jako plnohodnotný whistleblower, vzhledem k tomu, že se v jeho případě, dle lucemburského práva, nejedná o „očividnou“ korupci. Zákon dále umožňuje ochranu oznamovatelů jen v souvislosti s jejich výpovědí, ale už je nebrání před trestním stíháním.
Legislativní ochranu whistleblowerů řeší také Evropský parlament, který hodlá zavést komplexní opatření, která pomohou mimo jiné předcházet podobným stíháním oznamovatelů. „Transparency International Česká republika také prosazuje kvalitní právní ochranu whistleblowerů na národní úrovni a to v rámci kampaně www.zapiskej.cz, kde můžou lidé do 30. 4. 2016 přidat svůj podpis pod naši výzvu vládě. Jen díky kvalitnímu zákonu na ochranu oznamovatelů dosáhneme opravdové změny,“ říká Petr Leyer, vedoucí Právní poradny TI.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru