Panama Papers aneb nakouknutí pod pokličku daňových rájů

Vydáno 04. 04. 2016

Světová média přinesla další várku informaci týkající se offshorových destinací, kam elity schovávají a ulévají zisky, aby nemuseli odvádět svůj podíl na daních v místě svého podnikání.

Oblíbená sídla firem z daňových rájů v Česku - Header

Zdroj: Bisnode, data k 31. 3. 2015 | Infografika: Transparency International

Po skandálu LuxLeaks, daňovém ráji uprostřed Evropy, došlo k masivnímu uniku informací a dokumentů ze společnosti Mossack Fonseca v Panamě, která pomáhala skupinám i jednotlivcům účelové obcházet daňové zákony, skrývat vlastníky či legalizovat výnosy z trestné činnosti.

Panama Papers odhalují nejen struktury bankéřů napojených na ruského prezidenta Putina či aktivity islandského premiéra Gunnlaugssona, který prostřednictvím offshorové společnosti zatajil mnohamilionové investice do bankrotujících bank ve své zemi. Ale také se vynořila známá jména z českých vod byznysu a rozhodně se nejedná o malé ryby. Panamské dokumenty hovoří o jménech jako Petr Kellner (PPF), dlouhodobě nejbohatší Čech, Daniel Křetínský (J&T), mimo jiné majitel AC Sparta Praha. Dále osoby spojené se solárním byznysem v České republice, Petr Skopal nebo Petr Lukovics a dalších téměř 300 Čechů.

YouTube kanál Transparency International Česká republika | zdroj: TI

„Zveřejněné dokumenty v rámci Panama Papers nejsou prvním a ani posledním únikem citlivých informací, které poukazují na problematiku daňových rájů. Bohaté elity skrývají své majetky, vyhýbají se daním a okrádají své spoluobčany. Jedná se jen o nahlédnutí pod pokličku obludného problému, ve kterém se protáčí stovky miliard dolarů,“ říká David Ondráčka, ředitel TI.

Transparency International Česká republika se dlouhodobě problematice daňových rájů věnuje. Již od roku 2013 analyzujeme vliv společností vlastněných z onshorových a offshorových destinací v ČR. Zkoumali jsme objem veřejných zakázek spojených s anonymními offshorovými firmami, kdy z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů nejméně 244 mld. Také jsme poukázali na nejčastější sídla firem v České republice. V TI prosazujeme na vládní úrovni odkrývání konečných vlastníků v souvislosti s čerpáním veřejných financí, naposled např. do nového zákona o veřejných zakázkách. Máme projekt Taxparency, který řeší otázku konečných vlastníku firem a plnění jejich daňových povinností.

Mezinárodní sekretariát Transparency International vyzývá země G20, aby souhlasily s veřejnými registry konečných vlastníků jako globálním standardem a s uplatněním sankcím vůči nespolupracujícím zemím. Panama Papers odkrývají temnou stranu globálního finančního systému, který umožňuje praní peněz a daňové úniky.

„Ke kolika dalším masivním unikům podobného charakteru musí dojít, aby světový představitelé pochopili, že neexistence veřejných registrů skutečných vlastníků společností je právě to, co udržuje velkou korupci globálně ve hře,“ dodává José Ugaz, předseda mezinárodního boardu TI.

Díky daňovým rájům přichází státní rozpočet České republiky o desítky miliard korun. Jsou to i Vaše peníze. Pomozte nám to změnit a podpořte TI.


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.