Příběh mnoha otazníků – kdo vlastně bude státu dodávat SPZ?

Probíhá Vydáno 13. 01. 2017

Příběh mnoha otazníků – kdo vlastně bude státu dodávat SPZ - Infografika 2017

Infografika | zdroj: TI

Již od roku 2013 se ze strany ministerstva dopravy ozývalo, že vyhlásí veřejnou soutěž na dodavatele SPZ, která by pro nákup tabulek registračních značek nastavila výhodnější podmínky. Ministr Zdeněk Žák do konce svého funkčního období žádnou soutěž nevypsal. Jeho nástupci, Antonínu Prachařovi, se soutěž vypsat povedlo, ta však byla u ÚOHS napadena hned několika uchazeči a následně zrušena Prachařovým nástupcem Danem Ťokem. V roce 2016 bylo vypsáno další zadávací řízení, do kterého se přihlásili tři uchazeči – původní Hicon, společnost Eltodo a SPM – Security Paper Mill. Tendr měl i svého vítěze – firmu Eltodo. Z důvodu velkého počtu chyb v zadávacím řízení však ministerstvo zakázku samo zrušilo a některé aspekty řízení dokonce označilo za diskriminační.[1]

Koncem listopadu 2016 informoval server Seznam.cz, že zapeklitý tendr na výrobu a dodávky SPZ nakonec vítěze má. Ze čtyř uchazečů, z nichž tři se již účastnili předchozího řízení, přibyla Státní tiskárna cenin. Vítězem zakázky za 350 milionů se nakonec stala SPM – Security Paper Mill. Ministr dopravy Ťok pochválil výhodnost smlouvy, díky které stát ušetří po dobu jejího trvání celkem 120 milionů, a společnost Hicon tak přijde o svůj monopol.

 

Šťastný konec a lepší zítřky

Pokud se však podíváme na SPM – Security Paper Mill, nabízí se řada nezodpovězených otázek. Tato společnost je mediálně známá pod dřívějším názvem Neograph, kvůli které stojí před soudem Ivo Rittig a lidé z jeho okolí.  Proběhl v ní agresivní akcionářský převrat, obě zainteresované strany se navzájem obviňují z tunelování podniku a funkci v dozorčí radě zde zastával Jan Kožiak, manžel Rittigovy advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové.

Neograph má však od roku 2014 nového většinového[2] majitele – investiční skupinu Delta Capital vlastněnou ze Švýcarska. Matka Delta Capitalu SoCom Sanity AG je podle výroční zprávy z let 2014 i 2015 vlastněna 100% Michaelem Brodou. Tedy další neznámý akcionář se tam s největší pravděpodobností nevyskytuje. M. Broda v podnikatelských začátcích vystupoval spolu se svým otcem za společnost CE Wood, která neuspěla v arbitráži s Lesy České republiky (LČR) o více než 3,6 miliardy. Mimochodem, v letech 2001– 2009 v této společnosti působil i současný generální ředitel LČR.

 

Co nám řekly odposlechy

Majetkovou proměnu Neographu zachytily v začátcích i policejní odposlechy v hotelu Ventana. A v nich zaznělo i jméno Michaela Brodyho, o němž hovořil David Michal a Ivo Rittig jako o možném nástupci jejich spojence Jana Janků (50% spolumajitele Neographu). Nabízí se otázka, zda nešlo o plán, jak si na firmu uchovat vliv. Byla to právě advokátní kancelář MSB Legal, vedená D. Michalem a nedílně spojená s aktivitami Rittiga, která pomáhala podnik agresivně ovládnout.

I samotné vysvětlení Brodyho[3] poskytuje více otázek než odpovědí. „Oslovil mě jeden bývalý bankéř, který mě znal z mého působení v dřevařské firmě. Řekl mi, že by jeden jeho známý potřeboval nastavit řízení firmy, ve které mají akcionáři osobní problémy. Tento bankéř mě seznámil s panem Janků. Bavili jsme se o tom, jak řídit firmu, jak nastavit porady, jak sestavit plány, a tak dále. Dohoda byla taková, že budu jeho poradcem na tři měsíce. Šel jsem do toho,“ vzpomíná Broda v rozhovoru pro Lidové noviny.[4]

V Delta Capital zastává pozici vedoucího strategických projektů a mezinárodního rozvoje expremiér Petr Nečas. Člověk, který v několika soudních procesech sedí na lavici obžalovaných společně s Rittigem. A jak zjistil Seznam.cz, firmy s Nečasovou majetkovou účastí poskytují Security Paper Mill poradenské služby.

„Zdá se kouzelné, že dlouhodobá snaha ministerstva dopravy o minimalizaci monopolu na nadlimitní zakázku na tisk SPZ vyústí ve vítěze, který je součástí soudního řízení pro podvodné vyvádění veřejných prostředků,“ shrnuje Milan Eibl, analytik Transparency International. 

Případ budeme nadále sledovat i vzhledem k aktuálnímu vývoji, kdy se neúspěšní uchazeči o tuto veřejnou zakázku odvolali k ÚOHS.

 

Kontakt pro média

Milan Eibl, analytik TI, e-mail: eibl@transparency.cz

 

Ke stažení

Tisková zpráva

Infografika

 

Doplňující informace

[1] http://ceskapozice.lidovky.cz/rittigovska-firma-posilhava-po-zakazce-na-dodavku-spz-ppi-/tema.aspx?c=A160317_151721_pozice-tema_houd

[2] Vladimír Sitta má ve společnosti stále 7,2%.

[3] http://ceskapozice.lidovky.cz/petr-necas-lobbuje-pro-skupinu-michaela-brody-fof-/tema.aspx?c=A160809_162334_pozice-tema_lube.

[4] „Muž, který zaměstnává Nečase“ Lidové noviny, 8. srpna 2016.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.