Ázerbájdžánské peníze v Česku
Baku | zdroj: NYT
V kostce
Česko se v roce 2017 stalo součástí evropského skandálu. Mezinárodní sdružení investigativních žurnalistů OCCRP odhalilo existenci korupčního fondu, ze kterého ázerbájdžánské elity posílaly peníze politikům do ciziny a uplácely si politiky k propagaci ázerbájdžánského autoritativního režimu. Celkově bylo takto rozesláno v přepočtu na 66 miliard korun a do České republiky doputovalo bezmála 130 milionů. Peníze tekly zde žijícím Ázerbájdžáncům a firmám a také na nákup drahokamů či luxusních hodinek blíže neurčeným lidem.
TI ČR sestavila seznam českých politiků, kteří v minulých letech za autoritářský režim lobbovali a ten pak poskytla MF Dnes. Naše pobočka otevřeně požadovala, aby čeští politici jasně deklarovali svou nezávislost a vyvrátili pochyby o možném střetu zájmů ve vztahu k Ázerbájdžánu.
Kauza Baku se provalila na veřejnost
06/18Režim v Baku si uplácel přátele v Evropě a jenom do Česka doputovalo 130 milionů. Dle uniklých bankovních listin přitom část putovala na konta politiků, kteří v Evropě šíří dobré jméno Ázerbájdžánu. Peníze tekly zde žijícím Ázerbájdžáncům a firmám a také na nákup drahokamů či luxusních hodinek blíže neurčeným lidem.
I mnozí čeští politici se za autoritativní režim pevně stavějí. Protikorupční organizace Transparency International (TI) sestavila seznam českých politiků, kteří v minulých letech za autoritářský režim lobbovali. MF DNES ho exkluzivně získala.
Transparency zmiňuje například tehdejšího šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Ten v parlamentu založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství a mezi politiky je vnímán jako největší zastánce země. Od tamního prezidenta dostal dokonce vyznamenání.
Ázerbájdžánští prominenti mají v Česku miliardové majetky. Otec prezidentovy manželky vlastní například luxusní hotel Retro Riverside v Karlových Varech.
Přímé propojení českých politiků s ázerbájdžánskými penězovody však TI neprokázala.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru