Jak vyzrát na OKsystem? Marian Jurečka kráčí ve stopách Jany Maláčové i jejich předchůdců

Vydáno 21. 04. 2023

Ministerstvo práce a sociálních věcí má již přes deset let za úkol vyřešit komplikovanou situaci s dodávkami IT systémů od společnosti OKsystem. Z ministerského křesla se dříve zadávaly stamilionové zakázky z ruky, bez soutěže, pak hrozil kolaps systémů a do ohrožení přišly mimo jiné i výplaty sociálních dávek, tedy kritická infrastruktura státu. Proč se na MPSV nedaří problém vyřešit ani za vlády Petra Fialy (ODS), stejně jako to nešlo za několika předchozích vlád? Transparency International ČR (TI) vyzývá znovu Mariana Jurečku (KDU-ČSL), ministra práce a sociálních věcí, aby uvedl, v jakém stavu se řešení nachází.

Budova Ministerstva práce a sociálních věcí | zdroj: TI

O IT zakázkách na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), aktuálně pod taktovkou Mariana Jurečky (KDU-ČSL), jsme v Transparency informovali a na tragický stav upozorňovali dlouhodobě, už za minulé vlády, kdy v ministerském křesle seděla Jana Maláčová (ČSSD). 

Na novou hlavu resortu jsme se obraceli již začátkem roku 2022 s dotazem, jak s informačními systémy, které MPSV dodává společnost OKsystem, naloží. Tyto IT systémy zajišťují například výplaty nepojistných sociálních dávek a dávek v oblasti zaměstnanosti ve výši přibližně 80 miliard korun ročně, jedná se o kritickou infrastrukturu. 

O zásadních nedostatcích stávajících IT systémů na MPSV se ví už opravdu dlouho. Vzduchem létají miliardy, často za podivných okolností a zájmu policie. Náprava současného stavu bude možná pouze tehdy, pokud ministr opravdu dá prioritu hledání řešení místo oddalování problémů za konec volebního období. Dodavatel současných IT systémů je ve výhodné pozici a k udržení lukrativní zakázky stačí pouze neschopnost ministerstva zastaralé systémy přesoutěžit,” vysvětluje právník TI Jan Dupák.

O nešťastném stavu těchto zakázek a jejich možném řešení nás ministr informoval v dopise MPSV-2022/11841-172/1 na konci března loňského roku. Postupem podle MPSV mělo být vytvoření samostatné sekce informačních technologií, jmenování jejího náměstka (pozn. dnes se pozice nazývá vrchní ředitel, v dalším textu na ni odkazujeme pod současným pojemenováním) a provedení auditu klíčových informačních systémů, a to na základě analýzy stávajícího stavu. Analýzu realizovaly společnosti ERNST & YOUNG a ROWAN LEGAL a ve svých výstupech popsaly tragický stav současných IT systémů postavených na zastaralých technologiích:

Obecně k OK světu: Aplikace OKsystemu jsou funkční (agendy lze provádět), ale technologicky zastaralé. Zastaralost systému způsobuje problémy s výkoností a přináší nutnost řešit nestandardní situace.  

Systém není tak funkční, jak by mohl být, kdyby se do něj investovalo a dále se rozvíjel. Uživatelský komfort je minimální, zapracovávány jsou pouze nezbytné legislativní změny a uživatelské požadavky nejsou implementovány, což zvyšuje pracnost (např. je nutné ruční přepisování) a chybovost. Požadavky na automatizaci a digitalizaci rovněž nejsou implementovány, zpracování dat je komplikované. Výkaznictví nelze jednoduše upravit (formát, obsah), pro úpravy je vždy nutný zásah dodavatele. Navazování na centrální systém MPSV je problematické. Na infrastrukturní úrovni způsobuje komplikace nutnost spravovat dva technologické světy pro staré a nové aplikace, které nejsou vzájemně kompatibilní.“ 

Na ministerstvo jsme se na začátku roku obrátili s žádostí o informace týkající se fungování předmětných IT systémů na základě dočasné smlouvy uzavřené bez výběrového řízení v říjnu 2022. Na základě této “dočasné” smlouvy na nejkratší nutnou dobu ministerstvo vyplatilo za 16měsíční období do konce února 2023 téměř 900 milionů korun. Smlouva končí v červnu tohoto roku a není jasné, co ji nahradí.

Otevřené zadávací řízení na takto velké zakázky obvykle trvá velice dlouho, v prostředí IT na MPSV se jedná o mimořádně náročný proces, který vyžaduje zapojení odborníků na právo i informační technologie. Jurečka však nedávno vrchního ředitele sekce informačních technologií Karla Trpkoše, kterého sám do funkce jmenoval, pověřil řízením Úřadu práce po nuceném odchodu předchozího ředitele ÚP Viktora Najmona.

MPSV navíc nebylo úspěšné už v prvním hlavním kroku, kterým by bylo zrušení dlouhotrvající zakázky “IS DAV II”, v níž se soutěží dodavatel největší části IT systémů souvisejících s výplatou nepojistných sociálních dávek. Obě tabulky jsou ke stažení zde a zde.

Vnímáme jako velké riziko, že se opět nepodaří včas podniknout potřebné kroky ke změně a dojde k akorát k dalšímu prodloužení stávající agonie, a to zase minimálně o roky.Proto se na ministra Jurečku obracíme v otázce dodávek systémů od společnosti OKsystem znovu, v otevřeném dopise ze dne 17. dubna.

O společnosti OKsystem a jejích problémech s IT dodávkami na Ministerstvo práce a sociálních věcí jsme v TI ČR informovali již například v březnu loňského roku: MPSV má problém vysoutěžit dodavatele IT systémů. TI se ptá Mariana Jurečky, jak hodlá problém za stovky milionů řešit.  

Problematiku jsme ale sledovali již za přechozí vlády, kdy v čele resortu stála Jana Maláčová: 

Jak ministr Marian Jurečka zareaguje na náš otevřený dopis, o tom budeme veřejně informovat.

Aktualizace ze dne 17. července 2023

Zveřejňujeme odpověď ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky ze dne 3. července 2023, a to na náš výše uvedený dopis.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.