MPSV má problém vysoutěžit dodavatele IT systémů. TI se ptá Mariana Jurečky, jak hodlá problém za stovky milionů řešit

Vydáno 21. 03. 2022

Transparency International ČR (TI) se 21. ledna tohoto roku obrátila dopisem na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) ve věci IT zakázek v rámci jeho resortu. Naše protikorupční organizace se dlouhodobě věnuje problematice informačních systémů, které Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) dodává společnost OKsystem. IT systémy zajištují výplaty nepojistných sociálních dávek a dávek v oblasti zaměstnanosti ve výši přibližně 80 miliard korun ročně. Jedná se o kritickou infrastrukturu.

Marian Jurečka (KDU-ČSL), vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí | fotografie: Filip Jandourek

OKaplikace byly do února 2021 využívány na základě smlouvy z 22. prosince 2016, která byla několika dodatky a za podezřelých okolností prodlužována až do 24. února 2021. Tedy převážně v době, kdy MPSV vedla teď již bývalá ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Prodloužení na delší období nakonec nebylo možné kvůli nepřekročitelné maximální hodnotě plnění.

MPSV tak nebylo za více než 4 roky schopné standardně vysoutěžit nového dodavatele, takže nakonec byla na základě jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU) 22. února 2021 uzavřena smlouva o dočasném zajištění podpory dosavadních OKaplikací. Ačkoliv se MPSV zaštiťovalo krajně naléhavými okolnostmi, do této situace se dostalo vlastním zaviněním.

Předpokládaná hodnota této dočasné smlouvy byla dle registru smluv 105 milionů korun. Jen za období březen až květen 2021 ale dosáhla vyplacená částka dle informací od MPSV hodnoty přes 126 milionů. OKaplikace jsou na základě této smlouvy provozovány dosud, tedy více než rok.

MPSV se sice pokusilo nahradit tuto smlouvu uzavřením nové smlouvy o zajištění služeb podpory provozu a rozvoje OKaplikací se společností OKsystem dne 22. října 2021, ale i tento kontrakt v hodnotě 672 milionů korun byl zadán na základě JŘBU a týká se opět pouze udržování stávajících aplikací v chodu.

Otevřený dopis TI adresovaný ministrovi Marianu Jurečkovi ze dne 21. ledna 2022 | zdroj: TI

Ani uzavření této smlouvy nakonec nic nevyřešilo, protože Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření zákazu plnění ze smlouvy, protože posuzuje okolnosti, za kterých byla tato smlouva uzavřena.

K tomu došlo ve chvíli, kdy stále běželo již v roce 2020 zahájené otevřené výběrové řízení na provozování stávajících IT systémů na 3 roky za 600 milionů korun. Poté i toto otevřené výběrové řízení skončilo fiaskem, protože jej na konci listopadu 2021 zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže z důvodu pochybení na straně MPSV.

42 milionů měsíčně za provoz zastaralých aplikací

„Fungování IT systémů na MPSV je mnohaletým problémem, o kterém všichni zúčastnění moc dobře ví a několik lidí už bylo v souvislosti s tím odsouzeno. Ministerstvo by mělo dát vyřešení tohoto problému jasnou prioritu, jinak bude nadále každým dnem docházet k naprosto otevřenému plýtvání veřejnými penězi za zastaralé systémy, které měly být nahrazeny už před mnoha lety,“ vysvětluje Jan Dupák, právník TI.

Každý měsíc se podle provizorní smlouvy z února 2021 zaplatí 42 milionů korun z kapes daňových poplatníků jenom za provoz zastaralých aplikací, nad nimiž se navíc vznáší zásadní pochybnosti o zabezpečení dat, což je u kritické informační infrastruktury o to více znepokojující.

„Dodavatel OKsystem a.s. byl neschopností předchozího vedení stále uměle udržován na MPSV, a to mnohdy až tak podivnými kroky, že je otázkou, zda nemohly tento stav nadále udržovat úmysly těch, kteří mají zájem na tom, aby se status quo udržel co nejdéle. O zákonnosti některých kroků představitelů MPSV v posledních letech máme zásadní pochybnosti,“ píše v dopise Marianu Jurečkovi ředitel a právník TI Petr Leyer.

V přímé souvislosti s těmito zakázkami nedávno přijal dohodu o vině a trestu bývalý náměstek pro řízení sekce ICT na MPSV Jan Baláč, který byl obviněn v únoru 2020 z pletich ve veřejných zakázkách na předmětné IT systémy, protože se pokusil uplatit jednoho z účastníků tendru na nové IT systémy, aby ve prospěch stávajícího dodavatele OKsystem ze soutěže dobrovolně odstoupil.

Marian Jurečka nám nebyl schopen za dva měsíce odpovědět, a to ani přes e-mailové připomenutí začátkem března. Je v zájmu celé společnosti, aby ministr deklaroval, jak hodlá v této problematice postupovat, aby se podařilo finálně situaci vyřešit, a zamezit tak netransparentnímu a nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky.

Zároveň na současného ministra apelujeme, aby stejně jako za předchozího vedení nedošlo přehlížení problému a podepisování nestandardních a nehospodárných kontraktů, tak jako za jeho předchůdců. Celý náš dopis si můžete přečíst zde.

Budova MPSV v Praze | zdroj. TI

(Aktualizace ze dne 23. března 2022) Marian Jurečka nám po pondělní urgenci odpověděl na náš lednový, ale bohužel stále aktuální dopis.

“Oceňujeme, že se ministr Jurečka tristní situaci s IT zakázkami na MPSV rozhodl aktivně věnovat, ačkoliv bychom čekali detailnější popis plánovaných procesů k vyřešení stamilionového problému,” komentuje odpověď Petr Leyer.

“Naším cílem je pomoci současnou nehospodárnost vyřešit a zamezit tak dalšímu plýtvání veřejných rozpočtů,” uzavírá šéf TI.

Případ veřejných zakázek na MPSV související s kritickou informační strukturou budeme, tak jako u předešlých ministryň a ministrů, nadále sledovat.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.