MPSV zadalo stamilionovou zakázku bez soutěže. Ministryně Maláčová nepostupovala podle vládního usnesení

Aktualizováno 26. 02. 2021

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v pondělí 22. února 2021 narychlo a bez soutěže uzavřelo smlouvu na dočasný provoz IT systémů pro výplatu nepojistných sociálních dávek se společností OKsystem.

Budova Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze | zdroj: TI 

O tomto záměru a podpisu smlouvy nebyla na jednání informována vláda, jak vyžaduje její usnesení z ledna 2020, které zavádí povinnost členů kabinetu informovat právě vládu o záměrech učinit výdaj v oblasti informačních technologií.

Právě proto se Transparency International (TI) v pátek 19. února 2021 obrátila dopisem na členy vlády s apelem, aby kabinet Andreje Babiše (ANO) při případném projednávání prodlužování smluv ohledně IT systémů na MPSV pečlivě zvážil všechny finanční dopady takových kroků.

V únoru se MPSV pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) už dvakrát dostalo do situace, kdy mu zbývaly pouze dny do skončení stávajících smluv na zajištění výplaty nepojistných sociálních dávek (tedy např. příspěvek na bydlení či na dítě), a hrozilo tedy, že by se bez potřebné pomoci mohli mnozí občané dostat do existenčních problémů.

Zároveň je dosavadní dlouholetá spolupráce ministerstva s dodavatelem OKsystem nehospodárná a MPSV se stále nedokázalo zbavit závislosti na něm (jde o tzv. vendor lock-in).

„Ministerstvo je sice zahnáno do úzkých a dodavatele systému potřebuje, avšak do této situace se dostalo převážně vlastní neschopností vysoutěžit dodavatele nových IT systémů,“ říká Jan Dupák, právník TI.

Smlouva uzavřená tento týden je sice pouze dočasným řešením, ale vyplývá z ní, že ministerstvo může za dvouměsíční provoz utratit až 105 milionů korun. Navíc není jisté, že kontrakt skutečně do dvou měsíců skončí.

Tímto postupem by se jednoznačně měla zabývat vláda. Ministryně Maláčová nese odpovědnost za dodržování vládních usnesení a za takto vysoké výdaje bez soutěže. Kauzu budeme v TI dále sledovat.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.