Výplaty sociálních dávek stále v ohrožení. Znovu hrozí kolaps IT systémů na MPSV, upozorňuje TI vládu

Aktualizováno 22. 02. 2021

Před dvěma týdny, v pondělí 8. února, Transparency International (TI) upozornila, že Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) má uzavřenou smlouvu na provoz svých IT systémů pro výplatu nepojistných sociálních dávek pouze do 12. února 2021. Bez IT servisu hrozí kolaps výplaty příspěvků na péči, pro osoby se zdravotním postižením nebo na bydlení. MPSV následně uzavřelo dodatek ke stávající smlouvě, čímž ji fakticky prodloužilo jen do středy 24. února 2021.

Budova Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze | zdroj: TI

Tím se ale dlouhodobý systémový problém v rámci ministerstva nevyřešil. Opět stojíme před otázkou, zda bude v nejbližší době možné vyplácet sociální dávky těm, kteří to v době pandemické krize nejvíce potřebují. Resort vedený Janou Maláčovou (ČSSD) se vlastní vinou dostal do situace, kdy mu nezbývají bezproblémové možnosti, jak dále postupovat.

MPSV zjevně plánovalo či stále plánuje oslovit stávajícího dodavatele společnost OKsystem a.s. a na základě jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU) nechat firmu provozovat stávající IT systémy další tři roky, a to za 600 milionů korun.

Právě tuto spolupráci kritizoval již před třemi lety Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) jako mimořádně nehospodárnou, kdy dochází ke zbytečným ztrátám stovek milionů korun ročně z veřejných rozpočtů. Takto velkou IT zakázku „z ruky“ by měla vláda brát na vědomí, a proto jsme odeslali v pátek 19. února 2021 kabinetu Andreje Babiše (ANO) náš dopis.


 Otevřený dopis Vládě České republiky ze dne 19. února 2021 | zdroj: TI

„Nyní se nacházíme v situaci, kdy za několik dní opět končí smlouva k IT systémům pro výplatu nepojistných sociálních dávek a MPSV zatím nemá zajištěný další provoz. Je zřejmé, že plán postupu MPSV z druhé poloviny minulého roku vůbec nevyšel,“ píše mimo jiné v dopise ředitel TI Petr Leyer.

Celou kauzu budeme v TI nadále pečlivě monitorovat.

(Aktualizace ze dne 27. dubna 2021) Ministryně Jana Maláčová nám 26. dubna 2021 odeslala odpověď na náš otevřený dopis. Její slova si můžete přečíst zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.