Blog Davida Kotory: „Premiér Babiš tak moc nechce byt kritizován, tak moc chce být oblíben, že se čím dál více nezdravě přibližuje stylu oligarchů na východ od nás“

Vydáno 02. 02. 2020

Proč vlastně reagovat na sobotní článek premiéra v Právu, který ani Andrej Babiš nepsal? Raději bych víkend místo psaní tohoto blogu trávil na fotbale, na hokeji, na výletě, v galerii, ano i v kavárně, v hospodě s přáteli, čtením nebo grilováním s rodinou… No jo, co se dá dělat, ale stále je to premiér.

David Kotora, vedoucí komunikace TI | zdroj: TI

Očividně tým v tzv. protikorupčním hnutí ANO, prosyceném řadou korupčních kauz od regionů přes kraje až po národní úroveň, nechápe Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI). Vlastní kauzy si premiér jaksi také asi nepamatuje, nebo lépe nechce pamatovat. Zde se hodí známá hláška: „Já vždycky říkám pravdu, i když lžu“.

Pojďme si alespoň říci fakta

CPI je sestaven na základě třinácti dílčích indexů a dat od prestižních mezinárodních institucí. Sestavuje ho náš sekretariát Transparency International (TI) v Berlíně. Jednotlivé pobočky tedy nemají na výsledek vliv. Chce nám všem zase premiér namluvit, že se jedná o globální kampaň proti němu? Je snad premiérovo ego tak velké a domýšlivost tak bezbřehá, že si jednoduše myslí, že ho má potřebu řešit celý svět?

Jedna jediná kauza nedělá výsledek v žebříčku, to se týká samozřejmě i Česka. Praní špinavých peněz v rámci Danske Bank a v soukromém sektoru tento index TI neměří, byť je to závažná kauza a nikdo ji nezpochybňuje, ba právě naopak. CPI se hlavně zaměřuje na státní sektor, na veřejnou správu a na protikorupční legislativu. A jen tak mimochodem, řada nadnárodních společností náš index používá, protože je pro ně skvělým ukazatelem o stavu korupce v dané zemi.

Článek „Transparency International je politická neziskovka“ | zdroj: Deník Právo

Aktuální index za rok 2019 hodnotí uplynulé období za 2018/2019. Babišova vláda za tuto dobu v protikorupční legislativě neudělala žádný pokrok. To Česku vyčetla i Rada Evropy prostřednictvím GRECO, kde jsme jako stát ze čtrnácti slíbených protikorupčních závazků nesplnili ani jeden. Je snad GRECO dle něj také nevěrohodné? Proč hnutí ANO, které má boj proti korupci jako jednu z hlavních priorit, neřeší nekalosti např. na ÚOHS? Proč nechávají vlivové skupiny dále vesele ovládat zákulisí a ještě pro ně vymýšlí zákony?

Andrej Babiš opět ukazuje na naše financování. Dobře dělá a díky za to! My roky zveřejňujeme naše příjmy a náklady, nejsou žádným tajemstvím. Vzhledem k tomu, že úspěšně procházíme pravidelnými interními a externími audity a vzhledem k tomu, že premiér naši protikorupční organizaci pravidelně označuje mj. jako “zkorumpovanou Transparency Internacionála” (asi vzpomínka na mládí), a přitom na nás nepodal trestní oznámení, tak se opět „vidíme“ 11. února v této věci u soudu, který projednává naši žalobu.

A teď k tomu hlavnímu – titulku “jeho” článku. TI roky pracuje padni komu padni. My bojujeme proti korupci na všech možných frontách a napříč celým politickým spektrem. Dělali jsme to tak za minulých vlád, děláme to i teď a budeme to tak dělat i v budoucnosti. Naše činnost se tedy logicky politiky a politiků bezprostředně týká.

Krok za krokem oligarchou

Takže si to shrňme. Babiš „svým“ textem jen dále potvrzuje, že kdokoliv se rozhodne, byť oprávněně, kritizovat veřejnou službu a jeho vládu, placenou z našich daní, tak se automaticky dostává do jeho hledáčku a on mačká negativní mediální spoušť.

Tak moc nechce byt kritizován, tak moc chce být oblíben, že se čím dál více nezdravě přibližuje stylu oligarchů na východ od nás. Ale fakta hovoří jasně, je trestně stíhaný. Je v enormním střetu zájmů, díky němuž skrze vlastní firmu a jemu blízké lidi z holdingu Agrofert privatizuje veřejný zájem naší země, a to jen a jen ve svůj prospěch.

Andreji Babiši, Viktor Orbán, Vladimir Putin, Alexandr Lukašenko na vás musejí být jistě hrdi. Už dávno jste vykročil jejich směrem a každým dalším krokem to jen potvrzujete. Gratuluji!

Autorem je vedoucí komunikace TI.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Štítky: CPI

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.