Petr Rafaj, předseda ÚOHS, ohrožuje nezávislost úřadu a měl by skončit ve funkci

Vydáno 25. 03. 2019

V posledních dnech hýbe Českou republikou kauza týkající se výběru provozovatele mýtného systému. Samotné mýto přináší ročně do státního rozpočtu cca 12 miliard korun. Nynější případ olomouckého státního zastupitelství a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) poukazuje na zájmový propletenec osob z řad byznysu, státní správy a politiky. Události potvrzují naše dlouhodobé obavy o rozsáhlé privatizaci veřejného zájmu (tzv. state capture).

Budova Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně | zdroj: ÚOHS

Transparency International dlouhodobě kritizuje chod Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a působení jeho předsedy Petra Rafaje. Činnost úřadu přímo ovlivňuje oblast veřejných zakázek a má být garantem ochrany hospodářské soutěže.

Právě Petr Rafaj je nyní, dle dostupných mediálních informací, aktérem v korupční kauze, kdy se měl nechat úkolovat 1. místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, a to ve prospěch společnosti Kapsch, která je od roku 2007 provozovatelem mýta v Česku a koncem tohoto roku ji končí se státem smlouva.

Další informace o šetřeních rozhodnutí ÚOHS, kterým se věnuje např. Bezpečnostní informační služba (BIS), nás vedou k závěru, že již teď má vláda k dispozici dostatek informací, aby mohla iniciovat odvolání Petra Rafaje a v rámci svých kompetencí zamezit dalšímu riziku ovlivňování ÚOHS a destabilizace celého sektoru veřejného investování.

I kdyby však nebyl předseda ÚOHS usvědčen z úplatkářství, měl by aktuální incident znamenat jeho konec v čele instituce už jen z důvodu nezákonných zásahů do správních řízení.

Proto se dnes otevřeným dopisem obracíme na Vládu ČR, ve kterém blíže popisujeme naše pochybnosti související se správným fungováním ÚOHS.

 


Projekty a kauzy: Mýto v Česku

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

12/19

Nejvyšší správní soud rozhodl, že smlouva ze 20. září 2018 je účinná a nezpochybnitelná.

11/19

Krajský soud v Brně zamítl žalobu Kapsche, která projednání firemních námitek proti tendru požadovala. Verdikt se netýká přezkumu nové smlouvy na provoz mýtného systému.

04/19

Firma Kapsch podává další žalobu na rozhodnutí ÚOHS. Petr Rafaj podává stížnost proti policejnímu zásahu, který proběhl v březnu 2019

03/19

Zásah NCOZ v sídle firmy Kapsch, v Brně (na radnici Brno-střed a v ÚOHS) a u poslance J. Faltýnka kvůli podezření z probíhající korupce a ovlivňování zakázky na mýto

02/19

Kapsch podává žalobu ke Krajskému soudu v Brně proti postupu ÚOHS

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.