Transparency slaví vítězství. Ústavní soud zrušil poplatek 10.000 korun za podnět k ÚOHS

Vydáno 13. 11. 2019

Transparency International (TI) vedla právní spor o zrušení poplatku za podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a to již od roku 2016, kdy byl zaveden.

Ústavní soud v Brně | zdroj: TI

Poslední instancí byl právě Ústavní soud, kam jsme v dubnu 2019 podali stížnost spojenou s návrhem na zrušení nesmyslného zákona. Díky dnešnímu rozhodnutí se zamezilo protiústavnímu omezování veřejné kontroly.

„Jde o vítězství nejen naše, ale především občanů. Veřejná kontrola zakázek a férové soutěže má opět zelenou,” hodnotí rozhodnutí Ústavního soudu David Ondráčka, ředitel TI. 

TI se nejprve snažila dosáhnout změny v soudním řízení, ale Krajský soud v Brně ani Nejvyšší správní soud našim návrhům nevyhověl. S těmito závěry soudů jsme se rozhodně nechtěli smířit, a proto jsme se rozhodli podat ústavní stížnost spojenou s návrhem na zrušení protiústavního zákona. 

Dlouhodobě jsme poukazovali na nesmyslnost a protichůdnost tohoto poplatku, který v důsledku ztěžoval zapojení široké veřejnosti, médií a novinářů či nevládních organizací do veřejné kontroly a podpory dobrého vládnutí. 

K čemu máme ÚOHS?

Podněty na ÚOHS kvůli poplatku takřka přestaly chodit a veřejná kontrola hospodárnosti využívání veřejných peněz silně poklesla.

Z výroční zprávy ÚOHS vyplývá, že zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, ÚOHS obdržel 1305 podnětů, v roce 2018 to bylo pouze 98 zaplacených podnětů.

Důvodem naší stížnosti a stejně tak důvodem protiústavnosti poplatku byl především rozpor s právem petičním, s právem podílet se na správě veřejných věcí, s právem na spravedlivý proces a s právem na účast veřejnosti na protikorupčních aktivitách. 

Zároveň TI v ústavní stížnosti navrhovala zrušení ustanovení § 259 ZZVZ, které problematický poplatek upravuje. 

„Pokud občan narazil ve své obci podivnou veřejnou zakázku a chtěl na ni upozornit, musel zaplatit 10.000 korun ze své kapsy. My jsme se zasadili o to, aby toto nesmyslné zpoplatnění dál neomezovalo občanské svobody. Hodně lidí má hluboko do kapsy a stát má odstraňovat překážky, ne je vytvářet,” dodává David Ondráčka. 

„Byla učiněna přítrž vylučování občanů ze správy veřejných věcí,” říká Pavel Uhl, advokát a člen Správní rady TI ČR.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.