TI pomohla k vyhlášení referenda ve Veverské Bítýšce. Soud nám dal za pravdu

Vydáno 01. 08. 2022

Právní poradna TI poskytla bezplatnou pomoc přípravnému výboru při realizaci návrhu na vyhlášení místního referenda ve Veverské Bítýšce v Jihomoravské kraji. Naši právníci připravili také návrh na jeho vyhlášení soudem, na základě kterého bylo referendu nakonec vyhlášeno.

Veverská Bítýška | zdroj: Wikipedia

Na právní poradnu Transparency International (TI) se obrátil přípravný výbor místního referenda s žádostí o poskytování právní podpory při snaze o vyhlášení místního referenda na území města Veverská Bítýška. Občané města se totiž obávají zápachu z nově plánované laminační linky na území města. TI se podílela na formulaci referendové otázky i následného návrhu na vyhlášení referenda zastupitelstvem města.

Přestože Městský úřad Veverské Bítýška neshledal v návrhu vady a připravil návrh k vyhlášení referenda zastupitelstvem města, starosta města Josef Mifek zastupitelstvu navrhl referendum nevyhlásit.

Mifek návrh opřel o konzultační stanovisko Ministerstvo vnitra, které dospělo k závěru, že referendum o navržené otázce není možné konat, jelikož podle názoru ministerstva město nemá prostředky k zabránění šíření zápachu.

S tímto závěrem TI nesouhlasila a před konáním zastupitelstva zaslala jeho členům dopis, kterým je upozornila na nesouhlas naši protikorupční organizace se stanoviskem ministerstva a prezentovala své přesvědčení o možnosti konat místní referendum.

„Ministerstvo vnitra ve svém stanovisku zcela opomnělo význam místního referenda jako institutu přímé demokracie, prostřednictvím kterého se občané podílejí na správě věcí veřejných ve své obci. Zúžilo pak význam položené otázky a zkratkovitě posoudilo její význam,“ hodnotí závěr ministerstva právník TI Jan Dupák.

Zastupitelstvo města se následně rozhodlo místní referendum nevyhlásit. Přípravnému výboru tak nezbylo nic jiného, než podat návrh na vyhlášení místního referenda soudem.

Tento návrh přípravnému výboru pomohla připravit právní poradna TI. Krajský soud v Brně dal poté přípravnému výboru a TI za pravdu a rozhodl o vyhlášení místního referenda o otázce navržené přípravným výborem.

„Rozhodnutí soudu jsme jednoznačně přivítali, jelikož potvrzuje naše přesvědčení o tom, že zapojení občanů do rozhodování o místních záležitostech prostřednictvím místního referenda má být omezeno pouze v případě zcela jasného rozporu referendové otázky se zákonem o místním referendu,“ oceňuje rozhodnutí soudu vedoucí právník TI Adam Jareš.

Místní referendum jako prostředek přímé demokracie

TI se tématu místních referend věnuje dlouhodobě. V minulosti k němu vydala analýzu a kuchařku místních referend či publikaci k místním referendům z let 2015 a 2016.

Transparency se dříve také zapojila do přípravy místního referenda souvisejícího s možnou privatizací nemocnice v Litoměřičích a dále jsme řešili celou řadu veřejných otázek na různá témata, mimo jiné hazard, v dalších obcích v České republice.

„Místní referendum vnímáme jako zásadní nástroj, kterým se občané mohou zapojit do rozhodování o otázkách, které v obci rezonují a mohou na dlouhou dobu ovlivnit život na jejím území. Právní poradna Transparency je tak vždy otevřená občanům, kteří chtějí pomoci s jednotlivými kroky vedoucími k vyhlášení referenda,“ dodává Adam Jareš.

Výše uvedená Kuchařka místního referenda je vhodným pomocníkem pro občany, kteří mají zájem o vyvolání referenda v jejich obci. Přestože kuchařka vyšla již před mnoha lety, je aktuální vyjma novelizace z roku 2019, k týkající se primárně souběhu referend s volbami.

Bezplatné právní poradenství je právní poradnou TI poskytováno díky podpoře Ministerstva spravedlnosti v rámci programu Prevence korupčního jednání I.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.