Téma: lobbing

1107

Reakce Transparency International k prohlášením českých europoslanců

Přinášíme doplnění Transparency International ČR k prohlášením českých europoslanců na včerejší zveřejnění reportu Transparency International EU shrnující vedlejší příjmy členů Evropského parlamentu.

1007

Téměř třetina europoslanců si přivydělává, někteří až přes 100 tisíc EUR ročně

Členové Evropského parlamentu si od svého zvolení v roce 2014 přišli díky vedlejším příjmům minimálně na 18 milionů EUR (v přepočtu asi 450 milionů Kč), maximální odhady však hovoří až o 41 milionech EUR. Vyplývá to z aktuální analýzy Transparency International EU (TI EU), podle které si až 104 evropských poslanců za poslední čtyři roky přivydělalo ke svému poslaneckému platu přes 100 tisíc EUR. Činnost poslanců Evropského parlamentu je přitom zaměstnáním na plný úvazek.

1007

Moonlighting in Brussels: side jobs and ethics concerns in the European Parliament

“Moonlighting” – the practice of having a second job – is relatively common among politicians in democracies. This also holds true for the European Parliament. 60% of the members have declared outside activities that can include regular employment, board memberships or other political mandates. In total, the 751 MEPs have declared 1,366 activities, a 13% increase from the beginning of the mandate. 31% of MEPs now have paid side jobs.

1502

Vláda chystá návrh na regulaci lobbingu

Vláda začala projednávat zákonnou úpravu lobbingu. Norma by měla zavést registr lobbistů, darů pro politiky nebo veřejné diáře. Návrh připravil tým ještě za bývalého ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, vláda začne normu projednávat dnes.

0706

Zavedení povinného registru lobbistů je na dobré cestě

Tento týden došlo k nečekanému pokroku v nutnosti vytvoření transparentního registru lobbistů, kteří aktivně ovlivňují rozhodování členů evropských institucí.

0302

Lobbing v Evropě: skrytý vliv, privilegovaný přístup

Neregulovaný lobbing v Evropě otevírá dveře korupci: Zpráva o 19 evropských zemích a 3 orgánech […]

0202

In Whose Interest? Czech Lobbying Report

Tato publikace nabízí podrobné zhodnocení situace v oblasti lobbingu v České republice. Upozorňuje na základní nedostatky a […]

1501

Responsible Lobbying

Účelem této příručky je pomoci lobbistům, manažerům a aktivistům ze soukromého a neziskového sektoru pochopit: […]

1501

Responsible Lobbying In Europe

Transparency International Irsko vydala výzkum, který identifikuje a analyzuje nástroje užívané profesionálními lobbisty, jako jsou např. […]

0912

Protikorupční rok 2015?

V rámci Mezinárodního dne boje proti korupci, který připadá na dnešní den, Transparency International – Česká republika, o. p. s. přináší shrnutí a hodnocení toho nejpodstatnějšího, co se za uplynulý rok 2015 na tomto poli odehrálo.

2910

David Ondráčka v duelu se zástupcem podnikatelů v hazardu

Proti Davidu Ondráčkovi se v duelu o hazardním zákonu postavil Petr Vrzáň ze spolku Spelos. Podle toho neprovází zákon žádná lobby, nový návrh je čistě z pera Ministerstva financí. Proti tomu ředitel Transparency International oponuje.

1210

Jestliže se podíváme na Index vnímání korupce (CPI) Transparency International, najdeme Českou republiku na 53. místě, Norsko na místě pátém. Proč je mezi nimi takový rozdíl?

Ve dnech 6.-9.října 2015 se uskutečnila studijní cesta zástupců novinářů a protikorupčních nevládních organizací do Norska. Jejím cílem bylo zvýšit povědomí o tématech transparentnosti a boje proti korupci, inspirovat se norskou dobrou praxí, navázat kontakty a možnosti spolupráce s norskými partnery. Cesta byla také přípravou na mezinárodní protikorupční konferenci, která se konala na konci října v Praze, a za Transparency International Česká republika se jí zúčastnila Ivana Dufková.