Zavedení povinného registru lobbistů je na dobré cestě

Vydáno 07. 06. 2016

Tento týden došlo k nečekanému pokroku v nutnosti vytvoření transparentního registru lobbistů, kteří aktivně ovlivňují rozhodování členů evropských institucí.

Evropský parlament (1)

Budova Evropského parlamentu v Bruselu | zdroj: TI

Totiž sami lobbisté apelují na vznik tohoto nástroje, který by mohl vést k větší důvěře v toto povolání jako takové a zároveň by mohl zvýšit důvěryhodnost i samotných evropských institucí a samotných politiků. Pod petici se nepodepsaly pouze soukromé osoby, ale také významné společnosti lobbující v Bruselu. Celý tento krok vnímáme jakožto organizace dlouhodobě usilující o zavedení jasných pravidel v lobbingu i v České republice jako velký skok k čistšímu prosazování zájmů a doufáme, že tento překvapivý postup bude mít pozitivní odezvu u mnoha dalších vlivných skupin. Registr lobbistů a jejich schůzek s poslanci není ve světě nic neobvyklého a vedení takového diáře schůzek není nijak náročné. Stejně tak naše organizace si vede vlastní Otevřený lobbistický diář. Chcete-li i vy podpořit vznik transparentnějšího prostředí na úrovni evropských institucí, připojte se do seznamu podporovatelů této petice.

Lobbing: Skrytý vliv | zdroj: TI

Transparency International ČR se tématem lobbingu zabývá dlouhodobě. Snažíme se ukázat, že lobbing je legitimní nástroj k prosazování skupinových zájmů, a jako takový je v demokratické společnosti nezbytný. Bohužel ze zaběhnuté praxe vyplývá nedůvěra k činnosti lobbistů i těch, kteří jsou lobbováni. Aby se tento stav změnil, je právě třeba podobných kroků, jako je již zmiňovaný registr lobbistů. Na úrovni Evropské komise již funguje registr schůzek eurokomisařů nazvaný EU Integrity Watch, na kterém je možné sledovat schůzky vámi zvolené osoby s korporátními společnostmi, neziskovými organizacemi, zástupci think tanků a dalšími zájmovými skupinami. Nesmíme také zapomenout na Rejstřík transparentnosti, který poskytuje odpovědi na zásadní otázky: jaké zájmy kdo sleduje a za kolik peněz. Rejstřík transparentnosti provozují společně Evropským parlament a Evropská komise.


Štítky: lobbing

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.