Stošestka: Černá kostka v Ostravě nebo gigafactory. Kam tečou finance v Moravskoslezském kraji?

Vydáno 27. 03. 2024

V březnovém díle podcastu Stošestka se vydáme do Moravskoslezského kraje a do Ostravy. Třetí největší město Česka dostává mediální pozornost především v době hudebních festivalů nebo „když se mluví o uhlí”. Míří tam ale také významné veřejné investice – mimo jiné z Fondu spravedlivé transformace (FST). Na co se mají miliardové finance využít? Směřují správným směrem? A zajímá související téma zelených politik místní obyvatele? Poslouchejte novou Stošestku s novinářkou Klárou Filipovou.

Klára Filipová, novinářka okraj.cz a iRozhlas.cz | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Vyrůstala v Ostravě a k místu tak má silný vztah. I proto se do rodného města vrátila dělat kvalitní lokální žurnalistiku. Do podcastu přijala pozvání Klára Filipová, spoluzakladatelka regionálního publicistického webu okraj.cz, který se věnuje Moravskoslezskému kraji a Ostravě.

Mediálně v redakci iRozhlas.cz také pokrývala téma Fondu spravedlivé transformace, dále tzv. „Černou kostku” v Ostravě nebo plánovaný projekt výstavby gigafactory. Podcast Transparency International (TI) moderuje Martina Foldynová.

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts,Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.

Více se také o problematice korupčních rizik v dotačních programech určených pro řešení klimatické krize dozvíte na speciální webu TI uhlikovakorupce.cz.

Poděkování za podporu

Tento díl podcastu Stošestka vznikl v rámci projektu PROKLIMA a díky finanční podpoře Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund financovaného z Fondů EHP a Norska. Děkujeme!

Podcast Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Souboj o miliardy na řešení dopadů odklonu od uhlí PROKLIMA Národní plán obnovy a jeho rizika

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

11/23

U Fondu spravedlivé transformace stále panuje nejasný přínos strategických projektů, upozorňují CDE a TI.

09/22

Miliardy z Fondu pro spravedlivou transformaci se Česko chystá vyčerpat rychle, nikoliv efektivně, varují CDE a TI.

06/22

Schválení OP ST. V následujících měsících postupné vyhlašování výzev pro strategické projekty, zastřešující projekty a tematických výzev.

01/22

Plánované předložení finální verze dokumentů PSÚT, včetně SEA (tj. posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí), a OP ST vládě, následně bude předloženo Evropské komisi.

10/21

Vláda projednala průběžnou verzi PSÚT

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.