Rusko-český laundromat propral za tři roky 3 miliardy korun, odhalila TI

Vydáno 31. 08. 2022

Mezinárodní investigace české kanceláře Transparency International (TI) ve spolupráci s místním partnerem s odbornou znalostí problematiky praní špinavých peněz v Ruské federaci odhalila dvě komplexní a propojená schémata pro praní špinavých peněz z Ruska do České republiky.

Ilustrační obrázek | zdroj: Pexels

Zpracovávány byly rozhodnutí ruských a kyperských rozhodčích soudů a obchody se strojní technikou. Mezi roky 2014 a 2016 se těmito metodami podařilo z Ruska dostat přes 113 milionů eur, tedy více než 3 miliardy korun, dle tehdejšího kurzu. Zjištění navazuje na případ Bottle Laundromat, o kterém jsme informovali v červenci 2022, a slouží jako rozšíření předcházející investigace.  

“Na problematiku České republiky jakožto tranzitní země pro praní špinavých peněz poukazujeme nejen my, ale i celá řada mezinárodních institucí, a to již dlouhou dobu. Je to ale poprvé, co ČR zdánlivě figuruje jako cíl oněch špinavých peněz,” komentuje aktuální zjištění vedoucí analytik TI Marek Chromý.

„Laundromat“ vychází z anglického termínu, kterým se označují tzv. pračky, tedy systémy vytvořené pro praní špinavých peněz (v angličtině “money laundering”). Tyto termíny nejen využívají ilustrační popis skutečnosti, že se ze špinavých peněz stávají peníze čisté, ale také odkazují na první známé schéma praní špinavých peněz, kdy mafie ve Spojených státech amerických využívala veřejné prádelny (anglicky: Laundromats), skrze které se praly peníze z její trestné činnosti. Více se o této problematice dozvíte např. v naší osvětové hře Laundro-Man“.

Všechny cesty vedou do Česka

Špinavé peníze do ČR putovaly dvěma odlišnými cestami, jedna z nichž vedla přes ruské a kyperské rozhodčí soudy. Organizátoři schématu uzavírali přes ruské skořápkové firmy falešné smlouvy o koupi směnek nebo eurobondů od českých společností, které někdy ovládali stejní lidé.  

Poté, co slíbená platba za cenné papíry nedorazila, české společnosti zahajovaly rozhodčí řízení v předurčených ruských nebo kyperských rozhodčích soudech, a ovlivňovaly výsledné rozhodnutí. 

Získáním exekučního titulu se ruská společnost oficiálně stávala dlužníkem české smluvní strany a převáděla špinavé peníze do ČR pod záminkou splácení dluhu. Na základě dostupných informací se tímto způsobem podařilo z Ruska mezi roky 2014 a 2015 vyvést přes 35,5 milionů eur, tedy kolem 968 milionů korun.  

“Využití institutu ruského rozhodčího soudu je poměrně unikátní zjištění. Je otázkou, zda je Česká republika v tomto ohledu jedinečná, anebo se jedná o často využívaný nástroj pro vyvádění financí z Ruska,” dodává Lidia Marchenko, analytička TI.  

Druhé schéma se zakládalo na falešných nebo nadhodnocených obchodech se strojní technikou. Jednalo se tak o tradiční TBML schéma (z anglického Trade-Based Money Laundering, neboli praní špinavých peněz pomocí obchodních aktivit) velice podobné již odhalenému Bottle Laundromatu. 

Ruské firmy simulovaly nákup a dovoz strojní techniky a posílaly platby českým prodejcům, aniž by zboží v uvedené hodnotě překročilo ruské hranice. Tímto způsobem se z Ruska v letech 2014 až 2016 podařilo dostat víc než 78 milionů eur, tedy přes 2 miliardy korun.

Budova Kremlu v Moskvě, Rusko | foto: Maxim Shemetov | zdroj: Reuters

Kdo konkrétně v ČR pere ruské špinavé peníze?

Ovšem nejen samotná metoda praní špinavých peněz tohoto schématu připomíná Bottle Laundromat. Figuruji v něm i totožné fyzické a právnické osoby.  

Firma EXTRADE WORLDWIDE LTD s.r.o. se podílela na praní špinavých peněz v obou schématech, zatímco další firmy sdílely  majitele a zakladatele se svým protějškem z druhého schématu.  

Například Slovák Martin Benedikovič je v současné době ředitelem jak firmy Calimena Invest s.r.o. z tohoto schématu, tak Palethalia Invest s.r.o. z předchozího. Ruska Vera Sheveleva byla zakladatelkou ruské firmy Monolit Techno Sbit a majitelkou české firmy BLACKBURG SYSTEMS LTD s.r.o.  

Panamská společnost TRENTINO INTERNATIONAL INC., která dle úniku dat Panama Papers má vazby na právnickou společnost Mossack Fonseca, dokonce založila dvě firmy v nově odhalené schématu – Calimena Invest s.r.o. a Siliana Invest s.r.o. – a jednu, jmenovitě Palethalia Invest s.r.o., ve starém. 

Při mapovaní vlastnických struktur za účelem odhalení koncových příjemců schémat, našli vyšetřovatelé stopy vedoucí ke dvěma vlivným ruským oligarchům. Prvním je miliardář a většinový majitel konglomerátu SAFMAR Group Michail Gucerijev.  

Gucerijev s bratrem Sait-Salamem sdílí 65. místo na seznamu nejbohatších Rusů a spoluvlastní firmu, která v letech 2014 a 2015 posílala peníze na účet ruské firmy vlastněné organizátorkou odhaleného schématu.  

Stejným způsobem je s případem propojen i miliardář a Putinův bývalý zeť Kirill Šamalov. Oba dva jsou v současné době na sankčních seznamech EU, Velké Británie a Spojených států amerických vzhledem k jejich napojení na ruskou vládnoucí elitu, která vede a financuje válku na Ukrajině. 

Praní špinavých peněz je trestný čin, který se snaží zakrýt skutečný původ peněz, který vznikl jinou trestnou činností. A to takovým způsobem, aby peníze vypadaly jako legálně nabyté prostředky. Tento proces umožňuje, aby byly legalizovány i výnosy ze společensky nebezpečných trestných činů jako jsou úplatkářství, pašování drog, obchod s bílým masem či podvody. Boj proti praní špinavých peněz je také znám pod zkratkou AML vycházející z anglického názvu: „Anti-Money Laundering“. AML také slouží pro označení evropských směrnic, které se snaží tuto problematiku řešit pomocí legislativy EU.

Další detailní informace a schéma týkající se této kauzy naleznete v naší publikaci.

Protikorupční síť Transparency International se dlouhodobě věnuje  daňovým rájům a problematice AML (z anglického Anti-Money Laundering, tedy boj proti praní špinavých peněz) na globální i národní úrovní. Politikům, státní správě a zejména pak novinářům a široké veřejnosti pravidelně přinášíme přehled o souvisejících kauzách a vývoji v legislativě.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.