Rok 2019 z pohledu české TI

Vydáno 13. 07. 2020

Přinášíme Vám jednu z nejsledovanějších výročních zpráv v České republice. Jaký byl rok 2019 v Transparency International ČR (TI ČR)? Projděte si naše ostře sledované finance nebo si připomeňte nejvýraznější kauzy roku. Nezapomeňte ale ani na přehled našich projektů nebo shrnutí aktivit naší globální protikorupční sítě.

Výroční zpráva 2019 | zdroj: TI

Rok 2019 v číslech

  • V KANCELÁŘI TI ČR PRACOVALO 9 STÁLÝCH ZAMĚSTNANCŮ (PŘEPOČTENO NA PLNÉ ÚVAZKY).
  • REALIZOVALI JSME 9 PROJEKTŮ, Z TOHO 3 ZAHRANIČNÍ A JEDEN POD HLAVIČKOU ASTRA – ASOCIACE PRO TRANSPARENTNOST, Z.S.
  • VYDALI JSME 31 TISKOVÝCH ZPRÁV.
  • UPOZORNILI JSME NA 35 KORUPČNÍCH KAUZ.
  • POSKYTLI JSME PRÁVNÍ POMOC 371 KLIENTŮM PRÁVNÍ PORADNY.
  • USPOŘÁDALI JSME NA RŮZNÁ PROTIKORUPČNÍ TÉMATA 10 EXPERTNÍCH AKCÍ, VEŘEJNÝCH PROMÍTÁNÍ A DEBAT.
  • NAŠE WEBOVÉ STRÁNKY A DALŠÍ KAMPAŇOVÉ WEBY TI ČR NAVŠTÍVILO PŘES PŘES 300 000 UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ.
  • TI ČR DOSÁHLA NA VÍCE NEŽ 4000 CITACÍ V ČESKÝCH MÉDIÍCH.

Z úvodního slova ředitele

„Česká Transparency International v posledním období řešila kauzy velké politické korupce, spoustu komunálních a zasahovali jsme proti neprůhlednému zákulisnímu ohýbání zákonů. TI ale také nabízí řešení: máme online vzdělávací kurz pro firmy i veřejný sektor, nebo praktický manuál na rozkrývání majetkových struktur pro úředníky.

Máme weby nasipolitici.cz nebo transparentnivolby.cz. Realizujeme Pakty Integrity, nyní u stavebních zakázek s nemocnicí IKEM a Ústavy Akademie věd. Prostě hlídáme veřejný zájem a pomáháme ho naplnit do reálných, uchopitelných projektů,“ shrnuje uplynulý rok boje s korupcí David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady TI.

David Ondráčka | zdroj: TI

Nejzásadnější kauzy

Střet zájmů Andreje Babiše

Od června roku 2018 upozorňujeme na důkazy, že premiér Andrej Babiš je v rozporu se zákonem o střetu zájmů a je stále ovládající osobou holdingu Agrofert. V roce 2019 jsme získali reakce na oba naše podněty podané v této věci. Středočeský kraj se po vlastní personální čistce na daném odboru rozhodl celou kauzu uzavřít s tím, že premiér prý nemá páky na své (!) právníky, kteří jeho fond spravují. Naopak Evropská komise ve všech auditních dokumentech potvrdila naše podezření a začala vyčíslovat škodu, která touto situací vzniká.

Tato kauza však ilustruje mnohem větší problém, nefunkčnost rozkrývání skutečných majitelů ve veřejných zakázkách a dotacích, politické ovlivňování výkonu veřejných institucí a hloubku privatizace veřejného zájmu v ČR. My jsme se mezitím rozhodli bránit naše dobré jméno. Poté, co nás premiér začal veřejně označovat za „zkorumpovanou Transparency“, jsme se odmítli nechat dále očerňovat a podali jsme na něj žalobu.

Andrej Babiš | zdroj: Lukáš Bíba

Vratislav Mynář a dotace na penzion

V dubnu 2019 jsme podali trestní oznámení na Vratislava Mynáře, kancléře prezidenta republiky Miloše Zemana. Impulsem bylo zjištění redaktorů pořadu Reportéři ČT a expertů TI ČR týkající se wellness penzionu v Osvětimanech, který Vratislav Mynář postavil díky milionům korun z veřejných dotací, a to jak státních, tak z Evropské unie. Hradní kancléř mimo jiné při podání žádosti o dotace účelově zatajil důležité informace, které by jinak byly překážkou pro získání těchto prostředků.

Vratislav Mynář | zdroj: ČTK

Nefunkční ÚOHS  v síti politické korupce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má splňovat v českém institucionálním systému dvě funkce – dohled nad veřejnými zakázkami a roli antimonopolního dozoru. ÚOHS však dlouhodobě trpí neefektivitou, problematickými rozhodnutími, uzavřeností úřadu před veřejností, politickým ovlivňováním (Jiří Švachula, Jaroslav Faltýnek). Za tento stav je odpovědný a dlouhodobě kritizovaný předseda úřadu Petr Rafaj. Kromě upozorňování na jeho četné kauzy, které poškozují nestrannost úřadu, jsme se v uplynulém roce začali zasazovat o systémovější změnu fungování úřadu.

Petr Rafaj | zdroj: ČTK

Transparency ve světě

Transparency International (TI) je globální hnutí, které jako jediné do boje proti korupci aktivně zapojuje všechny tři sféry – vládní instituce, podniky i veřejnost. Díky naší přítomnosti v různých koutech světa dohlížíme na mocné na všech kontinentech a činíme přítrž úplatkářství, a to od venkovských komunit po globální spolupráci. Mimo jiné se ve světě věnujeme:

Financování TI ČR

V roce 2019 činil celkový rozpočet naší protikorupční organizace 11 748 452 korun. Prostředky na naši práci jsme získali od Evropské unie, vlády České republiky, Spojených států Amerických,  z berlínského sekretariátu Transparency International, Foundation Open Society Institute, ale také od soukromých osob, firem a členů Klubu Transparency International.

Jsme politicky nestranní a na naši nezávislost klademe velký důraz. Pouze my sami určujeme, jakým kauzám, aktivitám a tématům se budeme věnovat. Žádný dárce nemá na činnost Transparency International vliv. Všem našim podporovatelům velmi děkujeme za důvěru.

Ke stažení

Výroční zpráva Transparency International ČR za rok 2019


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.