Režim v Baku si uplácel přátele v Evropě. Do Česka doputovalo 130 milionů

Probíhá Vydáno 18. 09. 2017

Česko se stalo součástí evropského skandálu. Mezinárodní sdružení investigativních žurnalistů OCCRP odhalilo existenci korupčního fondu, ze kterého ázerbájdžánské elity posílaly peníze politikům do ciziny. Celkově bylo takto rozesláno v přepočtu na 66 miliard korun.

Baku, hlavní město Ázerbájdžánu | zdroj: The New York Times

Dle uniklých bankovních listin přitom část putovala na konta politiků, kteří v Evropě šíří dobré jméno Ázerbájdžánu. Nejméně 130 milionů korun přitom skončilo podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku právě v Česku. Peníze tekly zde žijícím Ázerbájdžáncům a firmám a také na nákup drahokamů či luxusních hodinek blíže neurčeným lidem.

I mnozí čeští politici se za autoritativní režim pevně stavějí. Protikorupční organizace Transparency International (TI) sestavila seznam českých politiků, kteří v minulých letech za autoritářský režim lobbovali. MF DNES ho exkluzivně získala.

Transparency jmenuje například šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Ten v parlamentu založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství a mezi politiky je vnímán jako největší zastánce země. Od tamního prezidenta má dokonce vyznamenání. „Žádné výhody z toho nemám. Jen práci navíc. Vztahy s Ázerbájdžánem pokládám za důležité. Je to i oficiálně strategický partner České republiky, protože od nich sem plyne asi 40 procent našich dodávek ropy. A je významným partnerem pro naše firmy,“ brání se Hamáček.

„Čeští politici by měli jasně deklarovat svou nezávislost a vyvrátit pochyby o možném střetu zájmů ve vztahu k Ázerbájdžánu,“ konstatoval David Ondráčka, ředitel české pobočky TI. Přímé propojení českých politiků s ázerbájdžánskými penězovody však TI neprokázala.

Ázerbájdžánští prominenti mají v Česku miliardové majetky. Otec prezidentovy manželky vlastní například luxusní hotel Retro Riverside v Karlových Varech. Hamáček přiznal MF DNES, že v hotelu byl ubytovaný.

„Bylo to na pozvání honorárního konzula,“ zdůvodňuje Hamáček.

Pokusy vyšetřovat porušování lidských práv Radou Evropy pravidelně hatí další čeští poslanci, kteří v radě Česko reprezentují. Často jsou členy právě „Hamáčkovy“meziparlamentní skupiny přátelství. Například Rom Kostřica (TOP 09), Ondřek Benešík (KDU-ČSL) či Soňa Marková (KSČM) torpédovali deklaraci o zřízení zvláštního vyšetřování.

„Obávám se, že lidská práva se porušují ve všech zemích. Nemyslím si, že to byl zrovna ten správný argument, proč nespolupracovat,“ říká Marková.

Že by dostávala peníze, luxusní hodinky, šperky nebo jiné hodnotné dary, kterými si ázerbájdžánští vlivní zavazují zahraniční politiky, však odmítá. Podle ní jde maximálně o drobnosti jako šátky, kravaty nebo pera. Lidovecký poslanec Benešík zase zmiňuje pouze přání k Vánocům. Čeští poslanci přitom podle nich nezištně působili i jako pozorovatelé voleb. Stanislav Berkovec (za
ANO), Václav Zemek (ČSSD) či Václav Snopek (KSČM) vyrazili v roce 2015 a prohlásili tamní hlasování za demokratické. Navzdory tomu, že „kontrolovali“ jen na předem ohlášených místech a řada prestižních mezinárodních organizací měla opačný názor. „Tak přísná kontrola voleb není ani u nás,“ dušuje se Berkovec. Ani on prý nikdy žádné dary nepřijal.

Zdroj: iDNES.cz

Ke stažení

Kaviárová diplomacie v České republice

 


Projekty a kauzy: Aféra Liglass: Mynář se zaručil za firmu, jejíž vlastník dluží Česku miliony

Štítky: Spolupráce se zahraničím , Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

09/17

Kauza Baku se provalila na veřejnost

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.