(Ne)naplnění korupční rizika Fondu spravedlivé transformace
Publikace (Ne)naplněná korupční rizika Fondu spravedlivé transformace se vrací ke korupčním rizikům, které Transparency International – Česká republika (TI ČR) identifikovala v souvislosti s Fondem spravedlivé transformace (FST) přibližně před třemi lety, kdy jeho příprava vrcholila.
Na základě rozhovorů s experty neziskových organizací, kteří podrobně sledovali procesy kolem FST, vyhodnocujeme, nakolik se obavy z korupčních rizik naplnily. Zároveň se v textu objevují doporučení, jak podobný proces příště zvládnout lépe.
Zkušenost s FST jasně ukazuje, jak velké problémy má Česká republika se strategickým plánováním. Často mu chybí jasné politické zadání, nedoprovází jej jasná koncepce a pokud ano, pak na její realizaci chybí kapacity a prostředky. Plánování, jak využít miliardy z Evropské unie, začíná pozdě, často až v okamžiku, kdy jsou peníze v Bruselu definitivně schváleny. Minimálně v případě klimatických fondů nedává takto liknavý přístup k plánování smysl, protože to, že zvládnutí klimatické změny, respektive zelená transformace, je klíčovou prioritou EU a tudíž i ČR, je dlouhodobě známo.
Na druhé straně je třeba konstatovat, že navzdory řadě nedostatků kolem přípravy FST – nedostatečnými informacemi počínaje a rozhodováním pod velkým časovým tlakem konče – jde o užitečnou zkušenost. Úřady ve třech krajích získaly unikátní souhrn znalostí, který by bylo dobré zpracovat a poučit se z něj do budoucna. Zda taková evaluace na straně veřejných institucí vznikne, nedokážeme předvídat. V tuto chvíli proto nabízíme alespoň reflexi ze strany dvou neziskových organizací, které dosavadní procesy kolem FST zblízka sledovaly.
Publikace vznikla v rámci projektu PROKLIMA realizovaného českou pobočkou globální sítě Transparency International. Projekt je podpořen fondem Active Citizen’s Fund v ČR.