PROKLIMA
Proč se věnujeme tomuto projektu
Stamiliardové programy pro zmírnění změny klimatu a adaptaci na její dopady se do ČR přenášejí (nejen z EU), aniž by byla zajištěna jejich protikorupční odolnost. TI ČR proto realizovala protikorupční watchdog PROKLIMA využívající svoji protikorupční expertizu ve zmírnění „uhlíkové korupce“. V mezioborové spolupráci s environmentálními expertními organizacemi zajistila posouzení rizik v Plánech Národní obnovy a Spravedlivé územní transformace (ad.), a zvýšila obeznámenost veřejnosti pomocí žádostí o informace a infokampaní.
Co konkrétně děláme
Organizovali jsme kulaté stoly i expertní kolokvia, aby byly mechanismy protikorupční prevence uváděny v praxi, tlačili jsme na jejich přijetí řídicími orgány daných fondů prostřednictvím dialogu s veřejnými institucemi. Netransparentnost procesů jsme snižovali aktivní účastí v poradních orgánech a individuálními advokačními schůzkami s reprezentanty příslušných ministerstev. Na krajské instituce jsme se obraceli se žádostmi o poskytnutí informací, pořizovali jsme stínové zprávy z jednání poradních orgánů (Výbor Národního plánu obnovy, Platforma pro MF ad.) a aktivně jsme monitorovali dění v agendách. Nejen odborníci a novináři, ale i široká veřejnost může díky tomuto projektu sledovat proces zelené tranzice v relevantním kontextu.
Více informací o tématu najdete na webu www.uhlikovakorupce.cz.
What do we do
We organize roundtables, expert colloquiums and most of all push for the introduction of the precaution mechanisms directly into the implementation structure of the programmes, doing so in the dialogue with the authorities (Comittee of the National Recovery & Resilience Plan, Continuous Regional Conferences for Territorial Just Transition). We will act as advocacy agents at platforms for the participation of public on the decision making processes regarding the given programmes (for example Platform for the Modernisation Fund). This engagement will therefore provide much needed methods for the evaluation of the anticorruption robustness of the programmes and projects for the authorities themselves. Not only experts and journalists, but general public will have the opportunity to follow the process of green transition in the right context.
You can find more on this topic on the website www.uhlikovakorupce.cz.
Jaké máme výsledky
V rámci projektu bylo realizováno několik klíčových aktivit zaměřených na zvyšování transparentnosti a informovanosti v oblasti klimatických opatření a veřejné správy.
PR tým TI ČR se podílel na stáži v ekologické organizaci, která přinesla cenné poznatky pro efektivní komunikaci klimatických témat. Na základě této zkušenosti byl vytvořen komunikační plán, jenž sloužil jako rámec pro sdílení výsledků projektu.
V rámci odborné spolupráce se uskutečnila řada setkání s experty a relevantními aktéry. TI ČR se aktivně účastnila kolokvií, pracovních setkání platformy NEON a kulatých stolů, kde sdílelo aktuální informace o finančních nástrojích podporujících klimatická opatření. Zajištění přístupu k informacím probíhalo také prostřednictvím webových stránek a podcastu.
Advokační činnost vedla k významnému úspěchu – založení podvýboru pro transparentnost při Výboru pro Národní plán obnovy, jehož cílem je zvýšit kontrolu nad alokací financí a prosazování participativních mechanismů. TI ČR se také zaměřila na spolupráci s médii a investigativními novináři. Byly vytvořeny kauzové stránky a navázána dlouhodobá spolupráce s reportéry, díky čemuž vzniklo několik článků reflektujících klíčové výzvy spojené s implementací klimatických programů. V neposlední řadě probíhaly konzultace s norským expertem, na jejichž základě byly formulovány advokační dopisy norským ministerstvům.
V roce 2023 jsme zveřejnili dva poziční dokumenty. První popisuje provázané systémové slabiny v designu, přípravě a implementaci Národního plánu obnovy (NPO), které znemožnily občanskou participaci na formování tohoto programu v České republice. Má tedy jednak rovinu obecnější (úvahy o problémech participace) a jednak rovinu konkrétnější (rozbor situace NPO). Základním záměrem je zdůvodnit, proč je nezbytné, aby do systému, kterým NPO je, byla občanská participace vnesena jako prvek zajišťující mj. jeho funkční zprůhlednění. Doporučuje pak konkrétní prvky systémového mechanismu občanské participace vhodné pro NPO. Opírá se při tom o zkušenosti z popsaných několika fází, kdy se organizace občanské společnosti snažily zapojit do tvorby konkrétních částí NPO nebo dosáhnout zavedení systematického schématu participace.
V rámci projektu vznikla ve spolupráci s Asociací emisních techniků a opravářů (ASEM) minisérie o problematice technických kontrol a měření emisí (STK a SME) Emise versus Česko. V úvodním díle jsme se věnovali převážně vysvětlení fungování stanic a tomu, k jakým manipulacím dochází. Ve druhém pokračování jsme se pak věnovali vlivovým skupinám, které si trh v ČR přerozdělily a jak schopné jsou manipulovat s trhem až na úrovni ministerstva. Ve třetím díle jsme se zaměřili na nedostatky a řešení.
V rámci projektu vyšly celkem čtyři epizody podcastu Stošestka.
- Co ohrožuje přes 200 miliard korun v Národním plánu obnovy?
- Emise versus Česko. Kdo vydělává na korupčním systému měření?
- Dotací na boj s klimatickou krizí přibývá. Co Česko do roku 2030 udělá s bilionem korun?
- Černá kostka v Ostravě nebo gigafactory. Kam tečou finance v Moravskoslezském kraji?
Donoři
Období realizace: 1.4.2022 – 31.3.2024
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Period of implementation: 1.4.2022 – 31.3.2024
The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.
Realizací tohoto projektu se TI ČR zavazuje dodržovat principy politiky ochrany práv dětí a zvláště zranitelných dospělých uvedené v zásadách Nadace OSF na adrese osf.cz/zasady.